Lietuvoje

2015.10.22 00:22

Aukštų „darbiečių“ politikų nuomonės dėl gynybos finansavimo išsiskyrė

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.10.22 00:22

Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės teigimu, gynybos biudžetas galėtų būti mažinamas, jei Seimas nuspręstų, kad valstybės biudžeto deficitas per didelis. Savo ruožtu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas tikina, kad krašto apsauga šiuo metu yra prioritetinė sritis ir apie išlaidų jai mažinimą neturėtų būti svarstoma. „Nenoriu komentuoti Seimo pirmininkės pasisakymo, aš su ja pakalbėsiu“, – LRT.lt sako A. Paulauskas.

„Deficitas galėtų būti ir mažesnis, jei mažiau reikėtų skirti krašto apsaugai. Jei Seimas matys, kad deficitas per didelis, turbūt bus mažinamos lėšos. Bet jos neturi būti mažinamos žmonių sąskaita, tada mažinsime atskiras programas.

Pavyzdžiui, dabar yra didžiulis ginčas, kokią karinę techniką pirkti. Dabar jau nebeaišku, ar ten skaidrūs procesai vyksta. Tai gal pinigų per daug duodam, kad nemoka nupirkti. Seimas apie tai galvos ir mąstys“, – trečiadienį „Žinių radijui“ apie kitų metų valstybės biudžetą kalbėjo L. Graužinienė.

NSGK pirmininkas A. Paulauskas pabrėžia tiek politinių partijų susitarimo, tiek poreikio modernizuoti Lietuvos kariuomenę svarbą dabartinėmis geopolitinėmis aplinkybėmis.

„Nenoriu komentuoti Seimo pirmininkės pasisakymo, aš su ja pakalbėsiu. Bet yra politinių partijų susitarimas, pasakyta, kad turime siekti 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) dydžio finansavimo krašto apsaugai. Yra Valstybės gynybos tarybos sprendimas, kur netgi konkrečiai sakoma, kokia suma turi būti skirta. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto sprendime įvardijame ir procentą, ir sumą, kuri turi būti skiriama šiais metais“, – LRT.lt sako A. Paulauskas.

NSGK pirmininkas pažymi, kad, siekiant modernizuoti kariuomenę, jau yra vykdomi ir planuojami nauji įsigijimai. Kai kurie jų planuojami ne vieneriems, o ir dešimčiai metų į priekį.

„Kariuomenė tikrai turi atsinaujinti ir, jei finansavimas būtų mažinamas, manau, būtų elgiamasi neteisingai. Signalai duoti ir tarptautiniams partneriams, jie pozityviai sutinka šiuos mūsų sprendimus. Neturėtume ir jų nuvilti. Juolab kad šiandien visi pritaria, jog saugumo ir gynybos klausimai mūsų valstybėje yra prioritetiniai“, – kalba NSGK pirmininkas.

Pašnekovas pažymi buvęs skeptiškas pasirašant partijų susitarimą, nes jų būta ne vieno, tačiau jų nebuvo laikomasi. „Dabar aš pats esu komiteto [NSGK – LRT.lt] pirmininkas, noriu daryti viską, kad susitarimai būtų įgyvendinti“, – pažymi A. Paulauskas.