Lietuvoje

2015.10.22 00:17

L. Graužinienė: prievarta surišę pabėgėlių į Lietuvą neatvešim

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.22 00:17

Vidaus reikalų ministerijos atstovai jau lankėsi Italijoje bei Graikijoje ir susitikę su vietos pareigūnais aptarė praktinius pabėgėlių perkėlimo klausimus. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad pabėgėlių kvotos Lietuvai nebūtina įgyvendinti – nereikia dirbtinai skatinti pabėgėlių važiuoti į Lietuvą.

Juokingai jai atrodo ir noras pabėgėliams dalyti lankstinukus apie mūsų šalį. Pabėgėlių klausimus kuruojančios komisijos vadovas, vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus yra teigęs, kad didelė dalis pabėgėlių apie Lietuvą nėra net girdėję, todėl reikėtų parengti informacinės medžiagos apie šalį.

„Šiek tiek juokingai skamba, kad mes lankstinukais bandysime prisikviesti pabėgėlius, kas yra natūralus gyvenimiškas procesas. Jeigu nėra norinčių važiuoti į Lietuvą, tai nereikia kažkokiais dirbtinais būdais skatinti jų čia važiuoti. Iš tiesų, jei bus įvykdomas atrankos procesas ir reikiamas skaičius atvyks į Lietuvą, tada mes juos ir integruosime“, – teigė Seimo pirmininkė.

Pasak vidaus reikalų viceministro, sprendimas dėl pabėgėlių kvotų yra priimtas solidarumo principu ir Lietuva įsipareigoja jį vykdyti. Viceministro teigimu, per prievartą žmonių į Lietuvą tikrai niekas neveš, neketinama spausdinti ir lankstinukų.

„Niekada nebuvo pasakyta, kad reikia pabėgėliams dalinti lankstinukus. Buvo pasakyta, kad reikia informuoti žmones, kurie dirba su pabėgėliais: pabėgėliai klausia Graikijos ir Italijos pareigūnų, kaip yra Lietuvoje, ar mūsų vaikai galės lankyti mokyklą ar darželį. Būtent į šiuos klausimus reikia ir atsakyti“, – situaciją paaiškino vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Seimo pirmininkė pasigenda konkretumo, kokiuose rajonuose bus apgyvendinti pabėgėliai po integracijos Ruklos pabėgėlių centre.

„Mes dirbtinai priešiname visuomenę, kuri baiminasi bei kiekvieną kartą klausia seniūnų, merų, kitų žmonių ir manęs, kiek žmonių bus atvežta į mūsų miestą ar kaimelį“, – skundėsi L. Graužinienė.

Seimo pirmininkė ir vidaus reikalų ministerija dėl pabėgėlių klausimo susiremia nebe pirmą kartą. Liepą L. Graužinienė pareiškė, negirdėjusi, kad Saulius Skvernelis keltų klausimą, jog problemos dėl migracijos būtų sprendžiamos migrantų kilmės šalyse.

Tuomet ministras per atstovą spaudai perdavė, kad susidaro įspūdis, jog seimo pirmininkė neskaitė nei laikraščių, nežiūrėjo televizijos, nes ministras ne vienoje taryboje pabrėžė, kad pabėgėlių dalybos tik gaisro gesinimas, o ne priežasčių sprendimas.

Lietuva per dvejus metus yra įsipareigojusi priimti 1105 pabėgėlius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.