Lietuvoje

2015.10.21 16:20

K. Girnius: EŽTT sprendimas atspindi Europoje vyraujančią nuomonę

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.10.21 16:20

Lietuva su sovietų okupacija kovojusių partizanų naikinimą nepagrįstai prilygino genocidui, paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas. Filosofas Kęstutis Girnius sako, kad sprendimas atspindi Europoje vyraujančią nuomonę, bet pozicija ilgainiui gali keistis.  

„Teismo nutarimas atspindi dabartines nuostatas, bet tai nereiškia, kad, giliau įvertinus istoriją ir genocido sąvoką, ta nuomonė nepasikeis“, – BNS trečiadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, knygos „Partizanų kovos Lietuvoje“ autorius.

Jis pabrėžė, kad, vertindami sovietų diktatoriaus Josifo Stalino veiksmus okupuotose Baltijos šalyse, dalis istorikų pabrėžia, jog „tai, kas gali atrodyti kaip klasinis genocidas, gali turėti ryškų etninį ir tautinį atspalvį“.

K. Girnius atkreipė dėmesį, kad tarptautinėje bendruomenėje ilgainiui keitėsi požiūris ir į Osmanų imperijos vykdytas armėnų žudynes, kurios Vakaruose pastaruoju metu vis plačiau pripažįstamos genocidu.

Kartu filosofas pabrėžė, kad, sovietų veiksmus vadinant genocidu, negalima jų prilyginti nacių vykdytam žydų Holokaustui, per kurį buvo siekiama sunaikinti visus žydus.

„Joks rimtas žmogus nesako, kad tai, kas buvo daroma lietuviams, prilygo tam, kas vyko su žydais. Hitleris bandė sunaikinti visus žydus, J. Stalinas neketino nužudyti visų lietuvių“, – teigė jis.

„Galima pasakyti, kad prieš Baltijos šalis vyko genocidas, nesiekiant tuo pačiu sumenkinti to, ką įvykdė vokiečiai ir neneigiant to, kad vokiečių nusikaltimai buvo unikalūs ir nuožmesni negu tai, ką sovietai darė Lietuvoje“, – sakė K. Girnius.

Šis Strasbūro teismo sprendimas gali tapti svarbiu teisiniu precedentu vertinant sovietų nusikaltimus.

Teismo Didžioji kolegija paskelbė, kad buvęs sovietų saugumo karininkas Vytautas Vasiliauskas Lietuvoje nuteistas remiantis „teisinėmis nuostatomis, kurios negaliojo 1953 metais“ nei vidaus, nei tarptautinėje teisėje, pažeidžiant Europos žmogaus teisių konvenciją.

Teismai argumentavo, kad jis dirbo represinėse struktūrose, kurios siekė sunaikinti partizanus, o jie buvo svarbūs lietuvių tautos išlikimui. Tačiau Strasbūro teismas nurodė, kad nepakanka istorinių ir faktinių duomenų, kaip Lietuvos partizanai atstovavo lietuvių tautai, todėl byloje genocido sąvoka negalėjo būti taikyta. Lietuvos Konstitucinis Teismas pernai išaiškino, kad sovietų vykdytus trėmimus ir represijas vykstant partizaniniam karui Lietuvos teismai gali prilyginti genocidui, įrodžius, kad taip buvo siekiama sunaikinti lietuvių tautos dalį. Strasbūro teismo sprendimas gali būti svarbus vertinant sovietų nusikaltimus.

Gitanas Nausėda
5
2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
5