Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.21 01:22

Prezidentė pasiūlė, kad Lietuva tarpininkautų derybose tarp Izraelio ir Palestinos

BNS 2015.10.21 01:22

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiūlė Palestinos vadovui Mahmoudui Abbasui, kad Lietuva tarpininkautų taikos derybose tarp Izraelio ir Palestinos.  

„Maža valstybė, būdama (Jungtinių Tautų) Saugumo Tarybos nare, galime prisidėti prie taikos proceso. Tą ir pasiūliau, kad netgi ir Lietuva galėtų dalyvauti, jeigu toks noras būtų iš abiejų pusių ir mumis pasitikėtų“, – po susitikimo su Palestinos prezidentu antradienį sakė D. Grybauskaitė.

Jos pasisakymo įrašą išplatino prezidentės spaudos tarnyba.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo ruožtu sako, kad raginimas Izraeliui ir Palestinai vėl sėsti prie derybų stalo nėra išskirtinė Lietuvos iniciatyva.

„Vis dėlto, mes esame Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariai, vieni iš 15-os, ir turime labai didelę atsakomybę visais klausimais diskutuojant ir, aišku, Artimųjų Rytų klausimais taip pat. Šiuo požiūriu, be jokios abejonės, visos šalys siūlosi, ragina, kad Izraelis ir Palestina imtų tiesiogiai bendrauti, kalbėti, kad grįžtų prie derybų stalo be kažkokių sąlygų. Apie tai kalba visi, čia tikrai nėra Lietuvos išskirtinė iniciatyva“, – BNS sakė L. Linkevičius.

Siūlymą tarpininkauti, pasak prezidentę vizito metu lydinčio L. Linkevičiaus, reikia suprasti kaip pasirengimą „visais būdais pagelbėti derybų procesui, jeigu kas nuo mūsų priklauso“.

Vizito metu D. Grybauskaitė sakė gavusi patikinimų, kad nei Izraelis, nei Palestina nėra suinteresuota įtampos eskalavimu. Tačiau, pasak šalies vadovės, abi pusės nesėda prie derybų stalo ir nekalba tiesiogiai, o tai „yra didžiausia problema“.

Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva supranta Palestinos siekį tapti nepriklausoma.

„Mums taip pat buvo svarbu, kaip ir jiems, sugebėti gyventi šalia didelės valstybės“, – nurodė D. Grybauskaitė.

„Lietuva supranta abi puses. Supranta tą skausmą, nerimą ir įtampas, kurios periodiškai kyla tarp dviejų valstybių“, – sakė ji.

Šalies vadovė tvirtino, kad M. Abbasas yra taikus žmogus, daug padaręs taikos tarp dviejų valstybių labui.

„(Jis) dabar yra pasirengę kalbėti, bet turbūt ne visi iki galo yra pasirengę tam pokalbiui“, – pridūrė D. Grybauskaitė.

Jos vizitas vyksta regione tvyrant įtampai dėl naujo smurto proveržio, kuris pastarosiomis savaitėmis nusinešė dešimtis gyvybių.

Neramumų metu buvo nužudyti mažiausiai 42 palestiniečiai ir 8 izraeliečiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi