Lietuvoje

2015.10.21 01:18

Z. Vaigauskas: rinkimų apygardų ribos gali būti pakeistos jau šiemet

BNS 2015.10.21 01:18

Dabartinį vienmandačių apygardų suskirstymą Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus prieštaraujančiu pagrindiniam šalies įstatymui, šios ribos gali būti pakeistos jau šiemet, sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovas Zenonas Vaigauskas.

„Planuojame galbūt iki Naujųjų metų“, – paklaustas, kada planuojama perbraižyti apygardų ribas, antradienį atsakė Z. Vaigauskas.

„Perbraižytos jos yra, projektas yra, reikia tik įtvirtinti. Reikia tik galutinį sutarimą rasti. Manyčiau, tai bus nelabai sunku padaryti, nes projektas apsvarstytas. Aišku, jis ne visiems patinka, nes radikaliai keičia dabar esamas apygardas“, – tvirtino jis.

Konstitucinis Teismas antradienį paskelbė, kad dabartinė rinkėjų skaičiaus vienmandatėse apygardose  nustatymo tvarka, leidžianti iki 20 proc. rinkėjų skaičiaus nuokrypį nuo rinkėjų skaičiaus vidurkio visose apygardose, prieštarauja Konstitucijai, nes dėl didelių skirtumų rinkėjų balsai tampa nelygiaverčiai.

Kaip pažymėjo nutarimą paskelbęs KT pirmininkas Dainius Žalimas, už rinkimų apygardų sudarymą atsakinga VRK visas vienmandates apygardas gali sudaryti taip, jog jose rinkėjų skaičiaus nuokrypis būtų ne didesnis kaip 10 proc. vidutinio rinkėjų visose šiose apygardose skaičiaus, remiantis tarptautiniais gerosios rinkimų praktikos standartais.

Vyriausiosios rinkimų komisijos užsakymu yra parengti du rinkimų apygardų ribų projektai: vienas, daugiau kosmetinis, siūlytas artėjantiems Seimo rinkimams 2016 metais, o radikaliai keičiantis apygardų ribas – 2020 metų rinkimams. Juos aptariant Seimo frakcijose parlamentarai negailėjo kritikos, nors po KT nutarimo, kaip pažymėjo Z. Vaigauskas, teks tvirtinti būtent radikalųjį apygardų ribų pakeitimo projektą.

Tačiau, VRK vadovo vertinimu, po KT nutarimo parlamentarai tikriausiai pakeitimams nesipriešins, nes visi suinteresuoti kuo greičiau žinoti apygardų ribas artėjant kitų metų Seimo rinkimams.

„Didieji darbai padaryti, mes esame paskelbę du projektus, mažasis projektas su pakeitimais, paliekant 20 proc. nuokrypį, ir projektas, kada (rinkėjų skaičiaus skirtumas) būtų ne daugiau kaip 10 proc. nuo vidutinio skaičiaus. Jis paskelbtas, yra pradėtas jo aptarimas, jis ir Seimo frakcijose aptartas, aišku, visi laukė KT sprendimo. Dabar aš manyčiau, kad projektas vyks greičiau, nes visi suinteresuoti, kad tos apygardų ribos būtų nustatytos, nes jau keliami kandidatai, o naujasis projektas daro ženklesnes korektyvas. Sakykime, dabar Vilniaus mieste mes turime dešimt apygardų, o po pataisymo, kad būtų ne daugiau 10 proc., turėsim 13 apygardų“, – sakė Z. Vaigauskas.

Pagal šį projektą, Vilniaus mieste vietoj dešimties apygardų siūloma suformuoti 13 rinkimų apygardų, Kaune vietoj aštuonių liktų septynios, Šiauliuose vietoj keturių, įskaičiuojant dabartinę Šiaulių kaimiškąją, – trys. Dalį Šiaulių kaimiškosios apygardos siūloma prijungti prie Kelmės, kur labai trūksta rinkėjų, kita dalis būtų prijungta prie Joniškio ir pavadinta Žiemgalos apygarda, o iš likusios Kuršėnų ir Dainų dalies buvo sudaryta Šiaulių–Kuršėnų apygarda. Būtų keičiamos beveik visų rinkimų apygardų ribos taip, kad rinkėjų skaičiaus nuokrypis nuo vidurkio neviršytų rekomenduojamų 10 proc. nuokrypio nuo visų apygardų rinkėjų skaičiaus vidurkio.

Pasak Z. Vaigausko, po KT nutarimo tapo akivaizdu, kad rinkimų apygardų ribas teks keisti dažniau, reaguojant į rinkėjų skaičiaus pasikeitimus.

Jis prognozavo, kad naujieji pakeitimai galios 12–16 metų, po to apygardų ribas vėl reikės perbraižyti.

„Nemanyčiau, kad labai ilgalaikis (sprendimas dėl apygardų ribų – BNS). Gerosios praktikos dokumentuose pažymima, kad demografiniai pakitimai vis tiek vyksta, ir kas dešimt metų tenka peržiūrėti apygardų ribas. Manau, kad dešimt, dvylika metų, gal dar vieną rinkimų ciklą, šešiolika metų, bet ne daugiau“, – į klausimą, kiek galios naujasis apygardų suskirstymas, atsakė Z. Vaigauskas.

Anot jo, nors keisis pusės rinkimų apylinkių priklausomybė, iš esmės šie pakeitimai aktualiausi partijoms, o ne rinkėjams.

„Rinkėjams keisis biuletenis, bet balsavimo patalpos liks tos pačios, čia kalbama apie apygardų ribų nustatymą. Galbūt nebus patenkinti kai kurių Vilniaus pakraščių rinkėjai, kurie jau pateks į miesto teritoriją. Bus pasikeitimų, rinkėjai juos matys, bet kadangi prieš kiekvienus rinkimus keičiasi kandidatų sąrašas, toks pasikeitimas – nelabai svarbus, jis gal svarbesnis politinėms partijoms“, – sakė Z. Vaigauskas.

Seimo rinkimai vyks 2016 metų rudenį.