Lietuvoje

2015.10.20 16:53

Politologas: Seimo rinkimai gali tapti mažiau prognozuojami

BNS2015.10.20 16:53

Spėjus perbraižyti vienmandačių apygardų ribas kitais metais vyksiantys Seimo rinkimai taps mažiau prognozuojami, sako politologas Mažvydas Jastramskis.  

Tai Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų politologas sakė antradienį Konstituciniam Teismui paskelbus, kad dabartinė rinkėjų skaičiaus vienmandatėse apygardose nustatymo tvarka prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

„Jeigu tai bus įvykdyta iki kitų Seimo rinkimų, tai rezultatai vienmandatėse bus mažiau prognozuojami, ir žmonėms, kurie yra įsitvirtinę konkrečiose apygardose, gali kažkas pasikeisti“, – antradienį BNS sakė M. Jastramskis.

Jis spėjo, kad po teismo sprendimo vienmandačių apygardų turėtų daugėti miestuose, o kaimiškose vietovėse sumažėti trečdaliu.

„Sakyčiau, kad liberalams ir konservatoriams tai gali būti tikrai naudinga“, – svarstė M. Jastramskis.

Kita vertus, anot jo, sunku prognozuoti būsimų rinkimų rezultatų pokyčius, nes keičiamos bus nemažos dalies vienmandačių apygardų ribos. Lietuvoje tokių apygardų yra 71.

Prieštaraujančiomis Konstitucijai Konstitucinis Teismas antradienį pripažino Seimo rinkimų nuostatas, kad atskirose vienmandatėse rinkimų apygardose rinkėjų skaičius gali svyruoti nuo 0,8 iki 1,2 vidutinio rinkėjų skaičiaus.

„Toks didelis svyravimas, koks dabar yra Lietuvoje, tikrai neatitinka įprastinės demokratinės praktikos, o ne tik to, kas rekomenduojama“, – nurodė M. Jastramskis.

Teismas patvirtino, kad dėl tokių didelių skirtumų mažose rinkimų apygardose rinkėjo balsas, esant vienodam rinkėjų aktyvumui, yra reikšmingesnis nei didžiosiose – rinkėjų balsai tampa nelygiaverčiai.

Nutarimą pristatęs Konstitucinio teismo pirmininkas Dainius Žalimas pabrėžė, kad negali būti pateisinami tokie rinkėjų skaičiaus skirtumai, kurie gali paneigti pačią lygios rinkimų teisės esmę.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras rekomenduoja, kad nuokrypis tarp apygardų rinkėjų skaičiaus neturi viršyti 10 proc. nuo vidurkio.

Kaip sakė D.Žalimas, Lietuvoje visas apygardas įmanoma sudaryti su 10 proc. rinkėjų nuokrypiu nuo vidurkio, ir toks dydis būtų optimalus.

Vyriausioji rinkimų komisija yra parengusi vienmandačių rinkimų apygardų ribų perbraižymą pagal ESBO rekomendacijas, bet projektas jau susilaukė kritiškų parlamentarų nuomonių.

Šiuo metu didžiausia yra sostinės Naujamiesčio apygarda, turinti per 50 tūkst. rinkėjų, mažiausios regionuose turi po 28–29 tūkst. rinkėjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.