Lietuvoje

2015.10.20 15:30

Paaiškino, kaip iš tiesų bus priimami pabėgėliai

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.10.20 15:30

Nenorinčių į Lietuvą prievarta niekas neveš, tačiau 1035 prieglobsčio prašytojai – palyginti nedidelis skaičius, tad sunku patikėti, kad tiek neatsiras. Taip LRT.lt sako vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius. Planuojama, kad į Rukloje veikiantį pabėgėlių priėmimo centrą vis nauji žmonės persikels kas tris mėnesius, o anksčiau atvykusieji tuo metu jau nuomosis būstus įvairiose Lietuvos savivaldybėse.

„Tai, kad pabėgėliai nenori atvykti į Lietuvą, – suabsoliutintas vaizdas. Aš tikrai nesakiau, kad norinčių nėra. Tuo metu, kai viešėjau Graikijoje, buvome pasakę, kad esame pasiruošę priimti vieną šeimą dabar pat: norėjome pademonstruoti solidarumą. Iš dalies tuo tikslu ir vykome į Graikiją, Italiją. Tačiau graikai nebuvo pradėję perkėlimo procedūrų, buvo nepasiruošę, o italai vykdė tik pilotinius projektus.

Tačiau, žinoma, tai – labai sudėtingas klausimas. Jei žmonės priešinsis, bus galima daryti prielaidą, kad jie nėra tikri pabėgėliai. Per prievartą jų į Lietuvą tikrai negabensime“, – aiškina vidaus reikalų viceministras.

Pasak E. Jankevičiaus, mažai tikėtina, kad planuojamų priimti prieglobsčio prašytojų skaičius mažės, jei šie nenorės vykti į Lietuvą.

„Bėgančių ir plūstančių į Europą skaičius labai didelis, o Lietuvai tenkantis – labai mažas (1035). Sunku patikėti, kad toks skaičius neatsiras. Dabar mes pasiruošę iki metų galo priimti 50 žmonių“, – kalba E. Jankevičius. 

Vyks dalimis, būstą nuomosis

Anot vidaus reikalų viceministro, Lietuva kas tris mėnesius teiks informaciją italams ir graikams, kiek žmonių gali priimti. Italai ir graikai parinks pretendentus, Lietuva nagrinės informaciją apie juos, spręs, kokius žmones gali priimti, kokių – ne, pavyzdžiui, saugumo sumetimais. Tuomet valstybės saugumo pareigūnai vyks bendrauti su pretendentais persikelti į mūsų šalį.

„Integracinis periodas vyks dviem etapais. Pirmasis – Rukloje esančiame pabėgėlių priėmimo centre. Jis truks tris mėnesius. Antrasis etapas, jau ilgesnis, – savivaldybėse.

Kas tris mėnesius į Ruklą persikels vis nauji žmonės. Ten šiuo metu galėtų tilpti apie šimtą žmonių“, – kalba E. Jankevičius.

Paklaustas, kur iš Ruklos pabėgėlių priėmimo centro po trijų mėnesių keliaus prieglobsčio prašytojai, viceministras pažymi, kad išmoka vienam žmogui sieks 265 eurus, už kuriuos žmogus ar šeima galės nuomotis būstą. Esant poreikiui, tai padės padaryti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskirti socialiniai darbuotojai. Į socialinius būstus prieglobsčio prašytojai nepretenduos.

„Nieko čia ypatingai sudėtingo: žmonės keliauja, migruoja, visame pasaulyje būstai yra nuomojami užsieniečiams“, – paklaustas, ar nemano, kad lietuviai gali nenoriai nuomoti būstus pabėgėliams, sako E. Jankevičius.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt