Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.19 23:45

A. Šešelgis: dar anksti spręsti, kiek bus skiriama eurų pabėgėlio globai

ELTA 2015.10.19 23:45

Kokia suma kas mėnesį bus skiriama Lietuvoje prieglobstį gavusio pabėgėlio globai – ankstyvas klausimas, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis.

Pasak viceministro, kol kas yra daug neaiškumų dėl ketinančių į mūsų šalį atvykti pabėgėlių ir dalis jų bus išspręsta, tik migrantams čia atvykus. Tačiau A. Šešelgis patvirtino, kad Europos Komisija norėtų, jog perkelti asmenys toje šalyje, kuri juos priglaudžia, gyventų ne mažiau kaip penkerius metus.

„Taip, tokių kalbų yra, kad Europos Komisija žada svarstyti tokį apribojimą, kad toje šalyje, į kurią perkeltas pabėgėlis, jisai turėtų būti ne mažiau kaip penkerius metus. Bet apie tai, kol dar nėra patvirtinta, sunku kalbėti, ar tikrai tokia nuostata atsiras“, – pirmadienį žurnalistams sakė viceministras.

Viceministro teigimu, ilgiau Lietuvoje galėtų išlikti, kaip rodo praktika, tie pabėgėliai, kurie čia turi darbą, yra sukūrę verslą bei sėkmingai integravęsi.

Pasak A. Šešelgio, po trijų mėnesių pabėgėlių buvimo Lietuvoje kiekvienam asmeniui ar šeimai bus priskiriami koordinatoriai, kurie padės spręsti įvairius klausimus savivaldybėse. Tokie asmenys informacinėje sistemoje pagal nustatytą formą ir tvarką teiks visą informaciją apie pabėgėlius ir, atitikus reikalavimus pagal nustatytus teisės aktus, bus tęsiamas jų finansavimas.

Ši sistema, pasak viceministro, veikia jau seniai, yra pasiteisinusi, remiantis ja, galima nustatyti asmenų judėjimą į kitas šalis. Kaip jau buvo skelbta, Europos Sąjunga vieno pabėgėlio transportavimui skirs 6 tūkst. eurų. Kokią konkrečią sumą gaus į mūsų šalį atvykusi pabėgėlių šeima, priklausys nuo individualios šeimos situacijos.

„Kol nėra galutinai patvirtinta dokumentais, yra labai sunku kalbėti. O kalbėti, kas būtų, jeigu būtų, ar kas apmokės, ar kas neapmokės – nenorėčiau spekuliuoti ta informacija. Pažiūrėsime, kada pradės keliauti pas mus pirmieji pabėgėliai, matysime, kokie yra atrankos ir perkėlimo kaštai, ir matysime, kokia ta pinigų suma lieka pačiai integracijai Lietuvoje“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo viceministras.

Anksčiau skelbta, kad kas mėnesį Lietuvoje prieglobstį gavusio pabėgėlio globai bus skiriama 500–600 eurų.

A. Šešelgis sakė, kad pabėgėlių apgyvendinimu bei įdarbinimu domisi pavieniai asmenys, organizacijos, verslo atstovai.

SADM duomenimis, šiuo metu Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje yra per 30 asmenų, kurių skaičius kiekvieną dieną kinta. Planuojama, kad Rukloje bus galima priglausti 160 pabėgėlių. Lietuvoje prieglobstį gavusiems pabėgėliams bus privalu registruotis, jie mėnesį galės būti ne prieglobsčio suteikimo šalyje, ką privalės pranešti koordinatoriui („Caritas“ ar Raudonojo Kryžiaus atstovui), o negrįžę neteks pašalpų.

„Jeigu žmogus nieko nepasakęs išvažiavo iš Lietuvos ir nebegrįžo, be jokios abejonės, tie pinigai yra tiksliniai ir skirti būtent to žmogaus integracijai. Mes taip pat turėsime atsiskaityti už kiekvienam pabėgėliui skirtus pinigus, ir jeigu jie nebus panaudoti, tai būsime priversti juos grąžinti“, – aiškino A. Šešelgis.

Pusė pabėgėlių integracijai skirtų lėšų Lietuvai bus mokamos avansu, ko, manoma, pirminiam etapui visiškai pakaks.

Viceministras pripažino, kad išlieka aktualus arabų kalbų vertėjų klausimas Ruklos pabėgėlių centre, tačiau tikėjosi, kad jis bus išspręstas, juo labiau, kad ties tuo dirba iš Švietimo ir mokslo ministerija. Pabėgėliams taip pat bus sudarytos galimybės dalyvauti specialiuose Darbo biržos kursuose.

Pietų Europai susidūrus su pabėgėlių antplūdžiu, Lietuva per dvejus metus įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius iš tokių šalių, kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi