Lietuvoje

2015.10.19 16:17

Sėkmingiausias tarpukario streikas monopolistus išgąsdintų ir šiandien

LRT televizijos laida „Istorijos detektyvai“, LRT.lt2015.10.19 16:17

Tarpukariu belgų įmonė Kauno miestui nustatė didžiausią elektros kainą, o tuo nepatenkinti miestiečiai elektros nutarė atsisakyti visiškai: tamsoje paskendo ir prezidentūra, ir prabangiausios kavinės.   

Kauno savivaldybė sudarė sutartį su belgais dėl elektros energijos tiekimo ir šie elektrą kontroliavo be jokių valstybės kišimųsi. Kauno gyventojai už elektrą mokėjo didžiausią kainą: Klaipėdoje tarifas siekė 95 centus, Rygoje – 80 ct, Karaliaučiuje – 1,13 Lt, o Kaune – 1,40 Lt.

Istoriko Norberto Černiausko teigimu, to meto visuomenininkai paskaičiavo, kad savikaina su nemažu pelnu belgams atsieina apie 40 centų. 

Šia problemą nutarta spręsti: 1933 metų balandžio 23 dieną visas Kaunas vieningai sukilo prieš belgų iškeltas elektros energijos kainas. Akcijos iniciatoriai netikėjo, kad viskas taip puikiai pavyks, tačiau, pasak N. Černiausko, atsiminimuose randama, kad net Antanas Smetona prezidentūroje žvakes degino.

„Aktyvesni jaunuoliai išėjo vaikščioti po Kauną ir, jei kas degindavo elektrą, ir langą išmušdavo, kad išjungtų“, – pasakoja istorikas. 

Kuo baigėsi streikas – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Istorijos detektyvai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.