Lietuvoje

2020.05.04 17:21

Balsavimo internetu pataisos rengėjai tikina, kad dabar tam tinkamiausias metas

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.04 17:21

Socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas Seime registruoja įstatymo pataisą įteisinančią internetinį balsavimą. Pasak jo, dabar pats tinkamiausias metas, nes spalį vyksiantys Seimo rinkimai bus kitokie nei iki šiol.

Neatmetama, kad prasidėjus antrai koronaviruso bangai, vėl Lietuvoje gali būti paskelbtas karantinas. Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovės teigimu, likus pusei metų iki rinkimų negalima rizikuoti tokiais sprendimais ir naujoves įteisinti paskubomis. Europos sąjungoje internetu balsuoja tik Estija.

Spalį Seimą rinksime jau greičiausiai kitaip. Balsuojant reikės laikytis atstumo, dėvėti kaukes, gal ir komisijoms teks dirbti lauke. Socialdarbiečiai vėl teikia jau anksčiau Seimo atmestą ir balsavimo internetu įstatymą.

„Mes gi įsteigėm apygardą mūsų išeivijai. Juk spalio mėnesį bus dar labai įvairi padėtis įvairiose šalyse, toj pačioj Jungtinėj Karalystėj gali būti, kad dar tuo metu bus karantinas. Niekas neatmeta ir antros karantino bangos, taip kad be internetinio balsavimo jokio kito papildomo būdo nėra“, – aiškina G. Kirkilas.

Konservatorių frakcija visuomet atsargiai žiūrėjo į balsavimą internetu, teigia Jurgis Razma. Nors dabar per karantiną atsiranda daugiau argumentų apie tai diskutuoti. Vis dėlto socialdarbiečių siūlymą jis vertina daugiau kaip norą atkreipti dėmesį.

„Galbūt mėginti pelnyti rinkėjų vieną kitą balsą. Tų, kurie bijo to tiesioginio balsavimo ir nori internetinio balsavimo. Bet nemanau, kad Seime dabar mes galėtume rimtai svarstyti tą iniciatyvą, kai mažai laiko iki rinkimų belikę“, – tvirtina Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys J. Razma.

„Tai būtų pasirinkimas ir turbūt šiuolaikinis pasirinkimas 21 amžiaus. Ir sveikinčiau tokią iniciatyvą, daug darbų perkeliame į elektroninę erdvę, šitą darbą taip pat būtų galima atlikti“, – pataisą įvertino Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis

Balsavimo internetu įteisinti Seime nepavyko jau keletą kartų. Panašu, kad ir dabar, geriausiu atveju, dėl internetinio balsavimo galės prasidėti tik diskusijos.

„Šitoje kadencijoje yra tikrai pavėluotas siūlymas, nes Venecijos komisija yra aiškiai pasakiusi, kad tie teisės aktai, kurie numato balsų skaičiavimo tvarką, nustato galimybes skaičiuoti balsus, gali būti priimami tik likus metams iki rinkimų ir ne vėliau“, – pabrėžė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė (VRK) Laura Matjošaitytė teigia, kad spalio rinkimai jau dabar komisijai tikras galvos skausmas. Jos nariams reikės papildomų apsaugos priemonių, kitaip teks organizuoti ir balsavimą namuose. Todėl, pasak jos, paskubomis įteisinus balsavimą internetu gali kilti grėsmė visam rinkimų procesui.

„Internetinio balsavimo įteisinimas yra tikra rimta naujovė ir tai naujovei reikia pasiruošti, sistemą tinkamai ištestuoti. Negalima daryti klaidų, kurios būtų kritinės ir vėliau turėtume dar pakartotinius rinkimus ir didelį triukšmą“, – teigia VRK pirmininkė.

Šį savaitgalį kitaip nei įprastai prezidentą rinks Lenkija. Tebesitęsiant karantinui mūsų kaimynė šalies vadovą rinks paštu. Rinkimai organizuojami nepaisant opozicijos ir žmogaus teisių gynėjų raginimų juos atidėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.