Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.19 12:48

Pirmieji pabėgėliai į Lietuvą atvyks, graikams ir italams sudarius jų sąrašus

ELTA 2015.10.19 12:48

Pirmieji pabėgėliai Lietuvą pasieks tuomet, kai Italijos ir Graikijos pareigūnai sudarys sąrašą žmonių, kurie galėtų būti perkelti į Lietuvą. „Tuomet mes tą sąrašą pagal savo preferencijas patikriname, pasižiūrime, ar tie žmonės tikrai atitinka mūsų keliamus reikalavimus“, – aiškina Vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Jis pirmadienį pristatė Lietuvos pareigūnų vizito Pietų Europoje rezultatus. Lietuvai rengiantis priimti pabėgėlius, E. Jankevičiaus vadovaujama delegacija praėjusią savaitę lankėsi Italijoje, kur su vietos vyriausybe aptarė pabėgėlių atrankos ir priėmimo klausimus.

Anksčiau viceministras buvo nuvykęs į Graikiją, kur taip pat vyko susitikimai su šios šalies vyriausybės, tarptautinių organizacijų atstovais. Ten vertinta situacija Lesbo saloje esančiose pabėgėlių stovyklose.

E. Jankevičius pasakojo vykęs sužinoti logistikos, pamatyti bendrą pabėgėlių priėmimo procedūrą, susipažinti su visais žmonėmis.

„Taip pat buvo labai svarbu pamatyti, kaip graikai ir italai atlieka savo saugumo patikrinimus“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė jis.

„Atranka prasidės tada, kai graikai ir italai pradės vykdyti savo standartinę procedūrą. Graikai kol kas dar nevykdo, italai vykdo bandomuosius projektus. Tai pirmiausia jie turi mums suformuoti sąrašą žmonių, kurie galėtų būti perkelti į Lietuvą, tuomet mes tą sąrašą pagal savo preferencijas patikriname, pasižiūrime, ar tie žmonės tikrai atitinka mūsų keliamus reikalavimus, ir, jeigu taip, tai mūsų migracijos specialistai tuomet jau vyks tiesiogiai į tas šalis ir kartu su Valstybės saugumo departamentu vykdys papildomas saugumo patikras. Prieš tai dar bus atliekamos sveikatos patikros“, – teigė E. Jankevičius.

Sąrašas esą bus sudaromas pagal tai, kad Lietuva yra pareiškusi norą, jog į mūsų šalį atvyktų sirų šeimos iš skirtingų tautinių regionų, privalumas būtų mokėti bent vieną iš ES kalbų arba vieną kalbą iš kalbų, su kuriomis ribojasi Lietuva. Migrantai taip pat turės atsakyti į specialius klausimynus, kur bus klausiama apie jų gyvenamąją vietą, religiją ir pan.

Vieno pabėgėlio perkėlimui bus skiriama 6000 eurų, apie 500 eurų žmogui teks prisidėti ir Lietuvai. Lietuva sieks atsirinkti karo pabėgėlius, tačiau su savo pageidavimais dėl pabėgėlių – ne išskirtinė, esą savų pageidavimų turi ir kitos valstybės. Asmens dokumento turėjimas ar neturėjimas bus ne pagrindinis kriterijus pabėgėlio priėmimui.

Vis dėlto kada galima sulaukti pirmųjų pabėgėlių – sunku pasakyti.

„Tai dabar kamuolys yra Italijos ir Graikijos rankose. Mes atvažiavome, pasakėme, kad esame pasiruošę, suderinome visas procedūras. Dabar mes laukiame to pirminio sąrašo. Kada jisai bus – mes tikrai negalime pasakyti, bet jie pasakė „artimiausioje ateityje“. Ką tai reiškia – mes pamatysime“, – kalbėjo E. Jankevičius.

Anksčiau skelbta, kad pirmieji pabėgėliai Lietuvą galėtų pasiekti lapkritį. Pasak viceministro, kol kas šis terminas nenukeliamas, pagrindinės priežastys, dėl ko migrantai turėtų pasirinkti mūsų šalį – taika ir vaikų ateitis.

„Jeigu italai ir graikai pateiktų sąrašą rytoj, tai atitinkamai lapkritį pirmas perkėlimas ir galėtų vykti. Bet aš tikrai nežinau, ką reiškia „artimiausioji ateityje“ italams ir graikams“, – sakė jis.

Į Lietuvą pabėgėliai bus priimti kaip pagalbos prašytojai. Jiems gavus statusą, Lietuvoje galės gyventi dvejus metus. Praėjus šiam laikui, bus svarstoma, ar leidimą gyventi Lietuvoje reikia pratęsti.

Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė pabrėžė, kad priimtų pabėgėlių tikslas – juos kuo greičiau paleisti į integracijos sistemą.

„Žinoma, iki to momento, kai suteiksime jiems dokumentus, mes kontroliuosime, puikiai žinosime, kur jie yra, kas kaip yra. Be to, jie bus perduoti į Pabėgėlių priėmimo centrą, kur jie gyvens tris mėnesius. O paskui, kai bus perduodama savivaldybių sričiai, tai jau tų asmenų priežiūra taps ne mūsų priežiūra“, – sakė E. Gudzinskaitė.

Vėliau pabėgėliai bus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žinioje, tačiau pripažįstama, kad dar tikslaus mechanizmo šiuo klausimu nėra, nes Europos Komisija norėtų, kad perkelti asmenys toje šalyje, kuri juos priglaudžia, gyventų ne mažiau kaip penkerius metus.

Pietų Europai patyrus pabėgėlių antplūdį, Lietuva per dvejus metus įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius iš tokių šalių, kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi