Lietuvoje

2020.05.05 17:31

Tėvai nežino, ką darys vasarą – į darbus teks grįžti, o vasaros stovyklos gali ir nevykti

Domantė Platūkytė, LRT.lt, ELTA2020.05.05 17:31

Kol kas atskiras sprendimas dėl vaikų vasaros stovyklų nėra priimtas, tačiau neatmetama, kad dėl koronaviruso pandemijos jos gali neįvykti. Portalo LRT.lt kalbinti pašnekovai apgailestauja, kad kol kas trūksta aiškumo ir išskiria, kad tuo atveju, jei stovyklos nebūtų organizuojamos, atsirastų įvairių iniciatyvų. Vis dėlto darbuotojai lauktų pagalbos ir iš darbdavių.

Vyriausybės teigimu, kol kas atskiras sprendimas dėl vaikų vasaros poilsio nėra priimtas, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad jei vasarą galiotų apribojimai dėl asmenų grupių dydžių, ministerija planuotų inicijuoti diskusiją su atsakingais savivaldybių specialistais ir Sveikatos apsaugos ministerija.

Anot ministerijos atstovų, šiuo metu stacionarių stovyklų viešasis pirkimas vyksta įprastai, o atsisakiusiųjų organizuoti stovyklas dėl koronaviruso kol kas nėra.

„Tikimės, kad lėšų suma vaikų vasaros poilsiui bus artima praeitų metų sumai ir sieks 1,4 mln. eurų. Planuojama panaudoti ir 2 mln. eurų, sutaupytų dėl atšauktos Moksleivių dainų šventės“, – teigiama ministerijos atsakyme.

Pasigenda aiškumo

Asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ ryšių su visuomene atstovė Rasa Žemaitė pabrėžia, kad neformalus vaikų ugdymas svarbus ne tik dėl pramogų vaikams, tai – rūpestis vaikų ugdymo tęstinumu. Organizacijos atstovė tvirtina, kad šiuo metu kyla labai daug klausimų dėl stovyklų organizavimo.

Teks eilinį kartą įjungti fantaziją ir ieškoti būdų.

„Yra apribota galimybė organizuoti didesnius renginius nei 100 žmonių, akivaizdu, kad didžioji dalis stovyklų bus tikrai gausiau lankomos ir surinks daugiau nei 100 vaikų. Tėvai laukia konkretaus atsakymo, kaip tai bus organizuojama, kokios bus sąlygos, nes šių paslaugų reikia, tik jų kokybė turi keistis. Turime pasirūpinti vaikų saugumu ir tik tada galvoti apie kitas stovyklų naudas“, – sako R. Žemaitė.

Ji svarsto, kad turėtų būti pateiktos rekomendacijos, kaip organizuoti vasaros stovyklas vaikams, derėtų keisti stovyklų finansavimo sąlygas.

„Iš tikrųjų labai trūksta aiškumo, panašu, kad kol kas laukiama, o kiek dar bus laukiama nežinau, nes vasara jau visai čia pat“, – sako „Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio“ atstovė.

Būreliai internetu ir paauglių įdarbinimas

Tačiau R. Žemaitė įsitikinusi, kad tuo atveju, jei vasaros stovyklos nebūtų organizuojamos, būtų surastas sprendimas.

„Mūsų žmonės tikrai yra labai kūrybingi. Švietimo sistemoje – nemokami arba dalinai remiami įvairiausio pobūdžio mokymai vaikams, online būreliai, įvairiausios veiklos, alternatyvios susitikimams, – jos vyksta, o šias patirtis tikrai galima perkelti ir į stovyklas. (...) Teks eilinį kartą įjungti fantaziją ir ieškoti būdų“, – tvirtina ji.

Kaip alternatyva galėtų išpopuliarėti paauglių įdarbinimas vaikų priežiūros paslaugose, svarsto R. Žemaitė. Pašnekovė pažymi, kad tokia sistema, kai vaikai nuo 14 metų prižiūri jaunesnius vaikus, populiari JAV bei kitose šalyse. Taip vyresnieji užsidirba dienpinigių, o mažesnieji būna prižiūrėti – tokia abipusė nauda, teigia ji.

„Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio“ ryšių su visuomene atstovė sako, kad gali būti, jog ir darbdaviai ieškos būdų, kaip sudaryti galimybes maksimaliai dirbti nuotoliniu būdu, o kiti tėvai dalinsis vaikų priežiūra, derins darbo grafikus. Vis dėlto, šiuo metu dar yra labai daug klaustukų ir nežinomųjų – tikriausiai, yra daugiau nerimo nei atsakymų, apgailestauja R. Žemaitė.

Prašytų darbdavių pagalbos

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė pritaria, kad tuo atveju jei vasarą nebūtų organizuojamos vaikų stovyklos, galėtų padėti darbdaviai. Konfederacija darbdavių prašytų daugiau laiko praleisti su šeima, atsižvelgti į darbo ir šeimos derinimą. Anot konfederacijos pirmininkės, tai galėtų iš dalies kompensuoti vasaros stovyklas.

I. Ruginienė pasakoja, kad karantino metu pasigirsta nemažai perspėjimų iš darbdavių, jog pasibaigus karantinui reikės dirbti dvigubai, bus daugiau viršvalandžių.

Norėtume paprašyti, kad darbdaviai suteiktų galimybių daugiau ir laisviau pabūti su šeima.

„Mes, iš profesinių sąjungų, norėtume paprašyti, kad darbdaviai suteiktų galimybių daugiau ir laisviau pabūti su šeima, prižiūrėti vaikus“, – viliasi I. Ruginienė.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė priduria, kad kita išeitis galėtų būti toliau vykdomas nuotolinis darbas.

„Buvo daug baimių dėl nuotolinio darbo būdo – atsimenu, kaip darbdaviai sakė, kad tai neįmanoma, bet jau antras mėnuo ir, pasirodo, kad galime puikiai prisitaikyti. O tam tikros profesijų grupės puikiai dirba ir viską derina, dar daugiau padaro nei sėdėdami ofise“, – kalba I. Ruginienė.

Stovyklėles kviestų organizuoti įmonėje

Vasarą situacija bus šiek tiek paprastesnė, kadangi dalis darbuotojų atostogaus ir taip galės prižiūrėti vaikus, portalui LRT.lt sako Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

Pasak jo, džiugu, kad atsiranda bendruomeniškumas – kaip tose vietovėse, kur karantino laikotarpiu rečiau važinėja viešasis transportas, žmonės kooperuojasi važiuoti kartu, taip ir įmonėse atsiranda įvairių iniciatyvų. Kai kuriose įmonėse darbuotojai atsiveža vaikus į darbą ir pasikeisdami juos prižiūri.

Mūsų silpnoji vieta yra tai, kad nesame bendruomeniški, nepasitikime.

Tokia sistema, tvirtina D. Arlauskas, nėra nauja – ji jau kurį laiką veikia kitose šalyse. Pavyzdžiui, JAV įvesta kuponų sistema – numatoma, kuris darbuotojas ir kiek laiko skirs vaikų priežiūrai, o už tai gauna kuponų, kuriuos gali į ką nors mainyti. Anot Darbdavių konfederacijos prezidento, toks modelis gali būti išvystytas plačiau.

Vis dėlto, apgailestauja D. Arlauskas, mūsų silpnoji vieta yra tai, kad nesame bendruomeniški, nepasitikime.

„Skaičiuojame, kiek ir kas valandų rūpinasi vaikais, galvojame apie vertę. Yra patiriamoji ir mainomoji vertė. Patiriamoji vertė yra tai, kas keičia mūsų dvasią, kultūrą, tai yra dalyvavimas kultūriniuose projektuose, o mainomoji veikia taip: aš – tau, o tu – man. Jei aš vaikus prižiūrėsiu dvi valandas, tai ir tu turi dvi valandas tai daryti“, – ironizuoja D. Arlauskas.

Vilnius vaikų vasaros stovykloms ruošiasi

Vilniaus vicemerės Editos Tamošiūnaitės teigimu, nepaisant vis dar galiojančių karantino draudimų, sostinė ruošiasi vasarai ir vykdo vaikų vasaros stovyklų projektų konkursą. Sostinės vicemerė pripažįsta, kad kol kas paraiškos dėl vasaros stovyklų organizavimo yra siunčiamos vangiai, tačiau akcentuoja, kad miesto savivaldybė prisitaikys prie situacijos ir esant poreikiui užsiėmimai bus vykdomi mažose grupelėse lauke.

„Tam ruošiamės, šiuo metu yra paskelbtas vasaros stovyklų projektų konkursas, paraiškas galima pateikti iki gegužės 11 dienos. Šiek tiek pailginome šį laiką, nes iš tiesų sulaukiame labai mažai paraiškų“, – Eltai teigia E. Tamošiūnaitė.

Pasak Vilniaus vicemerės, kol kas sulaukta 40 paraiškų dėl vasaros stovyklų organizavimo. E. Tamošiūnaitė mano, kad mažas paraiškų skaičius susijęs su baime, jog dėl vis dar plintančio koronaviruso suorganizuoti vasaros stovyklas nebus galimybės.

E. Tamošiūnaitė pabrėžia, kad savivaldybė prisitaikys prie situacijos ir esant poreikiui vasaros stovyklas organizuos mažomis grupėmis ir lauke. Pasak sostinės vicemerės, atsižvelgiant į situaciją bus leidžiama tikslinti visus kriterijus, pagal kuriuos pateiktos paraiškos.

„Bet šiuo metu, tai tikrai (vaikų stovyklas – ELTA) planuojame ir kol kas manome, kad vasarą tai galės įvykti. (...) Juk vasarą dažniausiai ir visos tos veiklos organizuojamos lauke“, – pridūria ji.

Populiariausi