Lietuvoje

2015.10.19 12:56

A. Butkevičiui keršijantys „darbiečiai" – būsimi konservatorių sąjungininkai?

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2015.10.19 12:56

„Akis už akį“ – taip valdančiosios koalicijos atstovai tarpusavyje vadina Darbo partijos frakcijos Seime sprendimą palaikyti opozicijos iniciatyvą sudaryti specialiąją komisiją, kuri ištirtų socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus žento veiklą, susijusią su viešųjų ryšių įmone „Ministerium“. Pasirodo, Darbo partija iki šiol jaučia ne vieną nuoskaudą dėl socialdemokratų elgesio dar šios kadencijos pradžioje, o dabar, įsibėgėjant Seimo rinkimų kampanijai, esą atėjo laikas suvesti sąskaitas.

Vieni politologai pranašauja, kad po rinkimų, įvyksiančių 2016 m. rudenį, Seime gali susidaryti panaši į dabartinę valdančioji koalicija, kiti mano, jog gali būti ir staigmenų. Ar neatsitiks taip, kad konservatorių ir liberalų pusėn pasuks savo partneriams šiandien įgelti mėginantys „darbiečiai“ arba atvirkščiai – ar, pavyzdžiui, liberalai nesusės prie bendro stalo su socialdemokratais?

Balsavimas Seime dėl specialiosios komisijos sudarymo, kuri ištirtų premjero žento verslo aplinkybes, akivaizdžiai parodė, kas Darbo partija partnerystės dabartinėje koalicijoje visiškai nebevertina, nes palaikė opoziciją ir balsavo už komisijos sudarymą. Gal tai – „darbiečių“ preliudija naujos koalicijos link?

Siekia tik aiškumo ir teisingumo

„Mes tikrai to nesiekiame (koalicijos suskaldymo – LRT.lt.). Tiesiog klausimuose, iškeltuose Seime (dėl premjero žento veiklos – LRT.lt.) yra daug klaustukų, susijusių su konkursais, vykusiais Žemės ūkio ministerijoje, kuriai vadovauja Darbo partijos deleguota ministrė. Todėl kas čia blogo, jei kažkam kyla tam tikrų klausimų? Tegul būna atliktas tyrimas. Jei pasirodys, jog tie, kas kėlė klausimus ir įtarimus dėl viešųjų pirkimų šioje ministerijoje, yra neteisūs, tai bus priversti Darbo partijos atsiprašyti. O jeigu bus įrodytas jų teisumas, vadinasi, nugalės skaidrumas“, – kalbėjo Darbo partijos vedlys, europarlamentaras Valentinas Mazuronis.

Jis prisipažino ir pats norįs sužinoti, kokiomis aplinkybėmis premjero žentas įsigijo „Ministerium“ akcijų. Pasak V. Mazuronio, šiuo atveju nereikėtų dangstytis komercinės paslapties šydu ir atsakyti į visus Seimo nariams kilusius klausimus: „Visuomenėje, kilus ažiotažui, dėl aukštų politikų, partijų ar jų vadovų, mano manymu, pats teisingiausias kelias duoti išsamius atsakymus į visus klausimus ir baigti diskusijas. Jeigu mūsų  partija būtų pasielgusi kitaip, tai šiandien man žurnalistai skambintų ir klaustų, kodėl mes nesiaiškiname, kaip vyko konkursas Žemės ūkio ministerijoje, kurį laimėjo „Ministerium“? Kodėl mes to nesiaiškiname ir ką slepiame? Ir ką aš tuomet turėčiau atsakyti“?

Tačiau čia pat V. Mazuronis svarstė, kad galbūt komisija premjero žento verslo aplinkybėms ištirti dar ir nebus sudaryta, nes gal iki galutinio balsavimo dėl jos sudarymo bus pateikti atsakymai į visus iškilusius klausimus.  

„Darbiečiai“ kerštauja už V. Uspaskichą?

„Akis už akį“, – šyptelėjo Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas, vertindamas koalicijos partnerių „darbiečių“ elgesį. Paklaustas, už kurią akį socialdemokratai susilaukė jų keršto, patikslino: „Juk kai kadencijos pradžioje buvo balsuojama dėl teisinės tuometinio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ir jo partiečių  Vitalijos Vonžuntaitės bei  Vytauto Gapšio teisinės  neliečiamybės panaikinimo, socialdemokratai laikėsi nuostatos, kad jų veikla turėtų būti išaiškinta teismuose.“

Kitaip tariant, pasak A. Syso, akivaizdžiai prasidėjo rinkiminė kampanija, ir dabar socialdemokratams siekiama priminti, kaip jie elgėsi iš karto po Seimo rinkimų 2012 m. ir vėliau.

„Gal kiti (Darbo partijos atstovai – LRT.lt.) būtų elgęsi kitaip, bet, ko gero, buvo Viktoro komanda iš Briuselio“, – kalbėjo vienas įtakingiausių socialdemokratų.

Paklaustas, kaip vertina kalbas politiniuose kuluaruose, jog gali atsitikti ir taip, kad po rinkimų Darbo partija nesipriešins veikti bendroje koalicijoje su konservatoriais, A. Sysas žodžių į vatą nevyniojo: „Jei jų kažkiek liks (Seime – red.), tai jie susidės ir su velniu. Nėra čia jokios ideologijos, o tik pragmatiniai išskaičiavimai.“

Sekė socialdemokratų pėdomis?

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ Seime vadovas Petras Gražulis, vertindamas „darbiečių“ demaršą prieš socialdemokratus, taip pat kalbėjo be užuolankų: „Kadangi socialdemokratai balsavo sutartinai su liberalais ir konservatoriais, kai buvo atiminėjama „darbiečių“ teisinė neliečiamybė, tai pastarieji dabar pasielgė analogiškai“.

Ar išsilaikys dabartinė valdančioji dauguma iki Seimo kadencijos pabaigos? P. Gražulis teigė manąs, jog, jei koalicija nesugriuvo, kai buvo atiminėjama V. Uspaskicho teisinė neliečiamybė, tai ir dabar jai nėra jokios grėsmės.

„Aš balsavau prieš komisijos dėl premjero žento veiklai tirti sudarymą, todėl, kad esu tikras, jog tai – elementarus politikavimas. Kito akyje konservatoriai įžvelgia net krislą, o savo akyje nemato ir rąsto. Kiek jie yra pridirbę nusikaltimų vien tik energetikos srityje? Dabar net pats Andrius Kubilius jau kalba, kad gal reikėtų užkonservuoti aiškiai mums per didelį Suskystintų gamtinių dujų terminalą. Rėkė, kad terminalo dėka šiluma atpigs vos ne 30 proc., o kas atsitiko, dabar matome visi“.

Svarstydamas, ar „darbiečiai“ po Seimo rinkimų nepasuks į konservatorių pusę, P. Gražulis neatmetė ir priešingos galimybės: „Jei tik konservatoriams apsimokės, jie irgi susidės su „darbiečiais“.

A. Kubilius – prieš demokratijos eroziją

Seimo opozicijos lyderis, buvęs konservatorių vadovas Andrius Kubilius, aiškindamas priežastis, kodėl ėmėsi iniciatyvos, kad būtų sukurta komisija premjero žento veiklai ištirti, pabrėžė: „Mes šioje istorijoje matome požymius to, kad tai yra dalis sistemos, kurią socialdemokratai ir dabartinė valdžia naudoja tam, kad, suteikdami privilegijas vienoms ar kitoms kompanijoms, pasirūpintų atsilyginti už buvusius rinkimus arba šitaip ruoštųsi būsimoms rinkimų kampanijoms. Mes norėtume skirti ypatingą dėmesį, kad praktikai, kurios pėdsakų matome nemažai, būtų užkirstas kelias. Šitaip, išnaudojant savo galias ir turimą prieigą prie resursų, iš tikrųjų prasideda tai, ką aš vadinu demokratijos erozija.“

Paklaustas, ką galvoja apie  įmonės „Ministerium“ išplatintą pareiškimą, kuriame iš jo reikalaujama paneigti ankstesnius teiginius, A. Kubilius tvirtino, jog tai – bandymas jį išgąsdinti arba užčiaupti: „Bet aš tame pareiškime nematau nė vieno konkretaus argumento, kodėl kai kuriuos savo žodžius turėčiau paneigti“.

Vertindamas tai, kad „darbiečiai“ palaikė konservatorių ir liberalų iniciatyvą sudaryti specialią komisiją dėl premjero žento veiklos „Ministerium“, A. Kubilius atsakė lakoniškai: „Taip veikia demokratija.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.