Lietuvoje

2020.05.04 11:08

SAM apie COVID-19 židinius slaugos įstaigose: jos vangiai naudojasi galimybėmis užkirsti tam kelią

atnaujinta 14.11

Slaugos įstaigos, kuriose dažniausiai prižiūrimi aukštos rizikos, labiausiai COVID-19 paveikiami pacientai, vangiai naudojasi galimybėmis užkirsti kelią viruso atsiradimui ir plitimui, nepaisant, kad visi židiniai pastaruoju metu fiksuojami būtent tokio tipo įstaigose. Tad būtinas svaresnis jų pačių indėlis. Įstaigos privalo aktyviau naudotis specialistų teikiama metodine pagalba, nei tą daro iki šiol, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

SAM, pasitelkusi Higienos instituto (HI) specialistus, jau tris savaites organizuoja metodinius mokymus tam, kad būtų užtikrinta tinkama infekcijų kontrolė slaugos įstaigose. Įvertinus, tai kad kelios slaugos ir globos įstaigos tapo infekcijos židiniais, ir pačių įstaigų, ir savivaldybių atstovų prašoma aktyviau dalyvauti mokymuose ir atnaujinti žinias, kurios svarbios siekiant suvaldyti pandemiją. Iki šiol įstaigos tai darė vangiai.

SAM turimais duomenimis, mokymuose pasigesta aktyvesnio Klaipėdos, Telšių, Utenos apskrityse veikiančių įstaigų darbuotojų dalyvavimo.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, slaugos paslaugas teikiančios įstaigos, savivaldybių atstovai turi suprasti, kokia šių mokymu vertė. Būtent efektyvi infekcijų kontrolė leidžia apsisaugoti nuo infekcijos plitimo, tad žinias atnaujinti būtina.

„Šie mokymai tikrai nėra kažkokie dėl, vadinkime, varnelės užsidėjimo. Jų metu atnaujinamos žinios, galinčios padėti apsisaugoti nuo koronavirusinės infekcijos patiems darbuotojams ir apsaugoti slaugomus pacientus. Tad labai raginus įstaigų administracijas, savivaldybių administracijos atsakingus darbuotojus pasinaudoti galimybe. Visi turime likti budrūs, nes esame atsakingi ir turime dėti maksimalias pastangas, kad tokių situacijų, kokias pastarąsias savaites specialistai fiksuoja slaugos įstaigose, nebūtų“, – sako ministras A. Veryga.

Įstaigos, kurios dalyvauja mokymuose, kurių specialistai atnaujina žinias apie infekcijų kontrolės priemones, žymiai geriau susitvarko su situacija. Neraminanti tendencija ta, kad infekcijos plitimo židiniai fiksuojami įstaigose, kurios nepasinaudojo specialistų siūloma metodine pagalba.

Šie mokymai skirti apsaugoti aukštos rizikos grupės įstaigų pacientus nuo galimos koronavirusinės infekcijos patekimo į įstaigą ir išplitimo. Plitimas įstaigos viduje yra ypatingai pavojingas įstaigoje esantiems pacientams – jų sveikatai ir gyvybei.

Reabilitacijos centre „Pušyno kelias“ patvirtinti aštuoni koronaviruso atvejai

Vilniuje, reabilitacijos centre „Pušyno kelias“, koronavirusas nustatytas iš viso aštuoniems žmonėms, du iš jų – įstaigos darbuotojai, BNS pirmadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

„Naujausiai duomenimis, koronavirusas iš viso patvirtintas šešiems pacientams ir dviem darbuotojams“, – teigė R. Lingienė.

Anot jos, šiuo metu ištirta per 70 asmenų – tiek darbuotojų, tiek pacientų.

„Reabilitacijos centre gydomi 34 pacientai, visi jie yra ištirti, taip pat dauguma personalo ištirta“, – sakė NVSC atstovė.

Pacientai, kuriems patvirtintas užsikrėtimas, perkelti į atskirą korpusą, o darbuotojai laikosi saviizoliacijos namuose.

„Visi nauji atvejai, mūsų žiniomis, yra besimptomiai“, – kalbėjo R. Lingienė.

Pasak NVSC atstovės, patvirtinus septynis naujus atvejus, nuo darbo nušalinta apie 40 nuo balandžio vidurio reabilitacijos centre dirbusių žmonių.

„Visi darbuotojai, kurie dirbo nuo balandžio 19 dienos, mūsų nurodymu yra nušalinti nuo darbo, kad galėtume atlikti išsamią epidemiologinę diagnostiką ir išsiaiškintume, ar jie turėjo sąlytį. Jei turėjo, tuomet reikės nustatyti jo pobūdį – didelės ar mažos rizikos sąlytis“, – teigė R. Lingienė.

„Nušalinimas gali baigtis ir šiandien, jei jie neturėjo sąlyčio, nors tai mažai tikėtina“, – pridūrė ji.

Pasak R. Lingienės, kol visuomenės sveikatos specialistai atliks epidemiologinę analizę, reabilitacijos centre vietoje nušalintų žmonių dirbs jį valdančios Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės medikai.

Apie pirmąjį atvejį šioje įstaigoje Sveikatos apsaugos ministerija pranešė šeštadienį. Kaip teigta, penktadienio vakarą pacientas sukarščiavo, jam paimtas tepinėlis koronaviruso tyrimui, o šeštadienį gautas atsakymas, patvirtinantis teigiamą rezultatą.

Anot NVSC atstovės, dar tiksliai nėra aišku, kaip koronavirusas pateko į reabilitacijos centrą.

„Tai yra didžiausias rebusas, kurį sprendžiame. Mūsų hipotezė – kad užsikrėtė nuo darbuotojo, tačiau tai dar nėra patvirtinta“, – sakė R. Lingienė.

Su šiuo asmeniu kontaktavo apie 15 darbuotojų, jie šiuo metu izoliuojasi, jų sveikata stebima.

Lietuvoje, pirmadienio duomenimis, iš viso patvirtinta 1419 COVID-19 atvejų.