Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.04 11:20

Septintoji karantino savaitė Lietuvoje: ribojimų švelninimas ir naujas židinys

LRT.lt 2020.05.04 11:20

Šalies mastu paskelbtas karantinas Lietuvoje tęsiasi jau daugiau nei pusantro mėnesio. Nors Vyriausybė švelnina kai kuriuos ribojimus, gyventojai vis dar perspėjami viešumoje dėvėti apsaugines kaukes bei laikytis kitų savisaugos reikalavimų. 

Lietuvoje nustatytų susirgimų COVID-19 skaičius perkopė 1,4 tūkst., tačiau pastebima, kad kasdien užsikrėtimų fiksuojama vis mažiau. Iki gegužės 4-osios ryto šalyje nuo koronaviruso infekcijos buvo pasveikę 635 žmonės, tačiau virusas nusinešė 46 gyvybes.

Portalas LRT.lt primena svarbiausias pastarosios – septintos – karantino savaitės naujienas, susijusias su koronaviruso pandemija Lietuvoje.

Vyriausybės sprendimai dėl ribojimų švelninimo

Praėjusią savaitę ministrų kabinetas priėmė sprendimus dėl socialinių priemonių paketo, siekiančio 1 mlrd. eurų. Žadama subsidijuoti dalį atlyginimo, netekusiems darbo pusę metų mokėti 200 eurų darbo paieškos išmoka, o pensininkams išmokėti vienkartines 200 eurų išmokas, kurias juos pasieks rugpjūčio mėnesį. Skaičiuojama, kad šios priemonės pasieks apie 1,4 mln. šalies gyventojų.

Vyriausybė taip pat pritarė trečiajam karantino švelninimo etapui. Jau praėjusią savaitę buvo atnaujinta turgaviečių veikla, ten leidžiama prekiauti ne maisto produktais. Leidžiama veikti ir lauko kavinėms. Nuo balandžio 30-osios atnaujinti kai kurie skrydžiai. Skrydžių draudimas naikinamas maršrutams, kurių atnaujinimui pritaria Vyriausybė, gavusi Užsienio reikalų ministerijos siūlymą.

Leidžiami laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, jei užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kv. m. plotas asmeniui. Sportininkams leista individualiai treniruotis ne tik atvirose, bet ir uždarose erdvėse. Tiesa, sporto klubų veikla nėra atnaujinama.

Ministrų kabinetas leido atnaujinti kai kurias planines medicinos paslaugas. Leidžiami jūrininkų ir motociklininkų praktiniai vairavimo mokymai, kai instruktorius ir mokinys naudojasi atskiromis transporto priemonėmis. Leidžiama naudotis kirpyklos, kitomis grožio paslaugomis, jei užtikrinimas saugumas.

Reikalavimas dėvėti apsaugines kaukes netaikomas esant už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodų bendrijų) ribų ir kai, išskyrus artimuosius, 20 metrų spindulių daugiau nėra kitų asmenų. Kaukių nereikėtų dėvėti važiuojant automobiliu, taip pat vaikams iki šešerių metų ar sportininkams, sportuojant aukšto meistriškumo varžybose.

Tačiau parlamentas praėjusią savaitę sugriežtino bausmes už saviizoliacijos pažeidimus. Priimtose Baudžiamojo kodekso pataisose numatyta, kad asmenys, kurie buvo įspėti apie ligą, apie reikalingas apsaugos priemones, bet bendravo su žmonėmis ir taip sukėlė pavojų užsikrėsti kitiems, gali būti baudžiamo laisvės atėmimo bausme iki vienerių metų.

Mažėja kasdien nustatomų atvejų

Iš Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktų duomenų matyti, kad praėjusią savaitę itin sumažėjo kasdien nustatomų naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius. Gegužės 3-ąją, sekmadienį, pranešta apie mažiausią nustatytų atvejų skaičių nuo kovo vidurio – pranešta tik apie keturis naujus atvejus.

Mažesni, nei ankstesnėmis savaitėmis, skaičiai fiksuoti ir kitomis dienomis. Nors balandžio 29-ąją dar pranešta apie 31 naują atvejį, jau kitą dieną pranešta tik apie 10 naujų atvejų. Gegužės 1-ąją pranešta apie 14 patvirtintų atvejų, o gegužės 2-ąją – apie 7 naujus užsikrėtimo atvejus.

Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė LRT RADIJUI pažymėjo, kad naujausi skaičiai nuteikia pozityviai, taip pat svarbu, kad nesiformuoja nauji židiniai.

„Nuteikia labai optimistiškai. Tai mažiausias nustatytas teigiamų COVID-19 atvejų skaičius per visą laikotarpį. Tai labai džiugina ir taip pat reikia pasakyti, jog nesimato, rezultatus nagrinėjant, kad formuotųsi nauji židiniai, bent jau remiantis tuo, ką dabar turime. Atvejai yra pavieniai. Fiksuoti Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse“, – gegužės 3-ąją sakė R. Lingienė.

Pavojinga situacija Kartenoje

Praėjusią savaitę nauju koronaviruso židiniu tapo Kartenos katalikiška palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė. Naujausi duomenus rodo, kad Kartenos slaugos ligoninėje serga 24 pacientai ir 5 darbuotojai.

„Padėtis yra labai rimta. Tai yra labai didelis židinys“, – sakė Kretingos rajono meras Antanas Kalnius. Anot jo, nutarta, kad ligoniai iš Kartenos ligoninės nebus išvežami ir koronaviruso židinys būtų gesinamas vietoje.

Kaip pasakojo A. Kalnius, Kartenos ligoninėje koronavirusu užsikrėtusių žmonių simptomai nėra sunkūs.

„Tačiau, žinoma, jie turi kitų ligų. Be to, tai senyvi žmonės“, – pabrėžė meras. Jis sakė, kad 10 ligonių nevaikštantys, likę šiek tiek vaikšto.

Koronavirusas nustatytas ir vieno iš pacientų artimiesiems, pasiėmusiems ligonį iš šios gydymo įstaigos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi