Lietuvoje

2020.05.03 23:56

Ilgojo savaitgalio finišas: kitaip paminėta Motinos diena ir įsiplieskęs infekcijos židinys „Pušyno kelyje“

BNS, LRT.lt 2020.05.03 23:56

Baigiantis ilgajam savaitgaliui gana rimtas koronaviruso židinys fiksuotas reabilitacijos centre „Pušyno kelias“. Paskutiniais sekmadienio vakaro duomenimis, užsikrėtusių asmenų skaičius šioje įstaigoje išaugo iki 7. NVSC duomenimis, „Pušyno kelyje“ šiuo metu infekcija diagnozuota 6 pacientams ir vienam reabilitacijos centro darbuotojui.

BNS ir LRT.lt pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

Viruso židiniai. Lietuvoje šeštadienį pranešta apie septynis naujus koronaviruso atvejus, sekmadienį – keturis – tai mažiausias dienos skaičius nuo kovo vidurio. Visi didieji židiniai susiję su slaugos ir globos namais.

Naujausias nerimą keliantis atvejis užfiksuotas Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės reabilitacijos centre „Pušyno kelias“, kur infekcija savaitgalį patvirtinta septyniems pacientams.

Židiniai taip pat rusena Kretingos rajono Kartenos slaugos ligoninėje ir Antavilių pensionate. Pirmųjų gerų žinių sulaukta iš Klaipėdos hospiso – čia atlikus pakartotinius tyrimus viruso nerasta pas trylika asmenų, kuriems anksčiau patvirtinta infekcija. Paskutinis mirties atvejis užfiksuotas Alytuje, kur penktadienio vakarą nuo koronaviruso sukeltos infekcijos mirė vyresnio amžiaus gyventojas.

Pažeidimai. Ilgąjį savaitgalį patruliavimą kurortuose, lankytinose vietose ir prie kapinių sustiprinusi policija dėl karantino pažeidimų nubaudė daugiau kaip šimtą žmonių – dažniausiai dėl būriavimosi, atstumo nesilaikymo, kaukių nedėvėjimo. Visuomenės sveikatos specialistai skyrė baudas daugiau kaip 50 kirpyklų ir grožio salonų, kur buvo nesilaikyta apsaugos priemonių ar nebuvo įspėjimų rizikos grupių asmenims.

Turizmo perspektyvos. Avialinijos paskelbė apie atnaujinamus skrydžius iš Vilniaus – „Lufthansa“ į Frankfurtą skraidins triskart per savaitę, „Air Baltic“ į Rygą – kartą per dieną. Abi jos pirmuosius skrydžius numato gegužės 13 dieną. Seime tęsiantis svarstymams leisti už neįvykusias keliones su klientais atsiskaityti vėliau, didžiausi kelionių organizatoriai skelbia skirtingas prognozes: „Novaturas“ tikina, kad po krizės kelionės bus brangesnės dėl išlaidų papildomiems saugumo reikalavimams. „Kidy Tour“ teigia, kad kainos kris dėl atpigusių degalų ir turizmo verslo pastangų susigrąžinti paklausą. Krizė atnaujino diskusijas dėl Kongresų centro įrengimo vietoje Vilniaus koncertų ir sporto rūmų. Turizmo asociacijos ragina krizės akivaizdoje spartinti projektą, bet tam priešinasi Vilniaus žydų bendruomenė, nes rūmai stovi senųjų žydų kapinių vietoje.

Parama futbolui. Vyriausybė pranešė svarstanti Lietuvos futbolo federacijos prašymą įkurti Lietuvos futbolo gelbėjimo fondą ir leisti karantino metu sumažinti futbolininkų atlygį. Lietuvoje futbolo sezoną svarstoma atnaujinti praėjus trims savaitėms po karantino pabaigos.

Motinos diena: Lietuvoje sekmadienį švenčiant Motinos dieną, gėlių pardavėjai pranešė gavę kelis kartus daugiau užsakymų jas pristatyti tiesiai į namus, žmonėms vengiant kontaktų dėl koronaviruso grėsmės.

BNS tema: Dėl karantino įvestų apribojimų lietuviams užplūdus gamtą, aplinkosaugininkai sulaukia keliskart daugiau pranešimų apie galimus pažeidimus. Tuo metu atliekų kiekis didmiesčiuose ir kurortuose sumažėjo dėl uždarytų viešbučių ir kavinių.

Užsienyje. Estijoje per parą nustatytas vienas koronaviruso atvejis, Latvijoje – aštuoni, Lenkijoje – 318, Baltarusijoje – 877, o Rusijoje – daugiau kaip 10 tūkst. naujų atvejų. Maskvos meras perspėjo, kad pikas dar nepasiektas. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad neatšauks Gegužės 9-osios karinio parado. Prancūzijoje, Ispanijoje ir Irane situacija gerėja – užfiksuotas mažiausias mirčių skaičius per daugiau kaip mėnesį.

Italijoje aukų skaičius padidėjo, bet vietos žiniasklaida tai sieja su skaičiavimo metodikos pasikeitimu. Vokietijos vidaus reikalų ir sporto ministras paskelbė pritariantis planui šį mėnesį atnaujinti futbolo Bundeslygos sezoną. Italija, Prancūzija, Vokietija, Belgija, Lenkija ir kai kurios kitos Europos šalys dalį apribojimų žmonių judėjimui ir verslui naikina nuo pirmadienio.