Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.03 09:35

Seimas nepritaria medžioklių dalyvių viešinimui

Seimas atmetė įstatymo projektą, kuris įpareigotų viešai skelbti medžioklių lapus.

Iniciatoriai tikina, kad toks žingsnis padidintų skaidrumą, bet kritikai teigia, kad medžiotojai būtų nepagrįstai išskiriami iš kitų grupių.

Aplinkos apsaugos komiteto narė konservatorė Aistė Gedvilienė siūlė, kad medžiotojai ar medžioklės organizatoriai privalėtų per parą perduoti Aplinkos ministerijai medžioklės lapus, kuriuose būtų nurodyti medžioklės dalyviai, jų atvykimo ir išvykimo laikas bei sumedžioti gyvūnai. Ministerija šią informaciją būtų viešinusi.

Seimas šią savaitę įstatymo svarstyti nepriėmė – po pateikimo už jį balsavo 33 Seimo nariai, prieš buvo 20, susilaikė 47 parlamentarai.

„Kuomet nėra vieningos sistemos, atsiranda prielaidos abejoti medžioklių skaidrumu“, – teigė A. Gedvilienė. Pasak jos, Aplinkos apsaugos departamentas teigia, kad kartais medžioklės lapai klastojami.

Jos teigimu, atskaitomybės šiuo metu trūksta, o informacinės technologijos viešinant informaciją ją padidintų.

„Šiuo metu yra tokia situacija, kada medžioklės reguliavimas, medžioklės reglamentavimas arba atsiskaitymas už tai gyvena laikotarpį, kuris yra užstrigęs kažkur prieš 30 metų. Gyvename moderniai informacinės technologijos laikotarpiu, todėl aš siūlau žengti pirmuosius žingsnius ir pradėti diskusijas“, – sakė A. Gedvilienė.

Jai pritarė liberalas Simonas Gentvilas – jis atkreipė dėmesį, kad medžioklės lape žymimi valstybės išskirtine nuosavybe laikomų gyvūnų sumedžiojmo duomenys, galimi pažeidimai, todėl tai fiksuoti reikėtų internetu.

Oponavęs parlamentaras Petras Čimbaras teigė, kad medžiotojai išskiriami nepagrįstai.

„Kažkaip mūsų medžiotojai tapo raupsuotieji. Kodėl tik į vieną grupę jūs nusitaikėte? Yra Seimo nariai, žaidžia ir stalo tenisą, ir nardo, ir žvejoja, ir skraido, ir taip toliau“, – teigė jis.

Seimo Teisės departamentas savo išvadose taip pat atkreipė dėmesį, kad politikų, pareigūnų, valstybės tarnautojų bendravimas su kitais asmenimis galimas ne tik medžioklėse, bet ir kitomis formomis – žvejų būrelių, sporto klubų ir panašiose veiklose.

Teisininkai siūlė projektui gauti Valstybinė duomenų apsaugos inspekcijos išvadas.

„Valstietis“ Viktoras Rinkevčius pareiškė, kad medžioklės reikalų viešinimo svarstymas per koronaviruso krizę nėra pirmo būtinumo ir skubos.

Šių metų sausį Valstybinei miškų urėdijos Krekenavos-Naujamiesčio profesionalios medžioklės plote buvo nušauta stumbrė, tačiau medžioklės dalyviai, išskyrus baudą gavusį Utenos rajono tarybos narį „valstietį“ Joną Slapšinską, paaiškėjo tik po daugiau nei mėnesio, kai jų sąrašą paskelbė BNS.

Medžioklės dalyvių, tarp kurių buvo įtakingi politikos ir verslo veikėjai, duomenis valstybės institucijos atsisakė pateikti, argumentuodamos duomenų apsauga.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika yra pažadėjęs, kad medžiojantieji profesionalios medžioklės plotuose nuo spalio, kai prasideda naujas sezonas, bus viešinami, jei to paprašys žurnalistai.

Aplinkos ministerija BNS nurodė, kad jau baigiamos rengti pataisos dėl elektroninių medžioklės lapų, jos į Seimą bus atneštos iki vasaros.

Valstybinė miškų urėdija šiuo metu valdo 21 profesionalios medžioklės plotą. Pernai buvo atsisakyta keturių, šiemet privatiems medžiotojų būreliams bus perleisti Punios šilo (Prienų rajonas), Paežerių (Kazlų Rūda) bei Balelių ir Taujėnų (Ukmergės rajonas) medžioklės plotai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi