Lietuvoje

2020.05.02 19:08

Koronavirusas jaukia laukiančiųjų egzaminų planus: nerimauja ir mokytojai, ir abiturientai

Mokyklos su nerimu laukia brandos egzaminų. Abiturientams ir vertintojams artėja iššūkis dėl įtempto grafiko – kai kurie egzaminai baigsis tik antroje liepos pusėje. Neaišku, kaip pavyks suderinti mokytojų darbą ir jiems priklausančias 40-ties dienų atostogas. Nerimauja ir brandos egzaminų nelaikysiantys abiturientai, mokęsi pagal tarptautinio bakalaureato programas, mat atšaukus egzaminus, jie neteko galimybės pagerinti rezultatus.

Šiaulių Didždvario gimnazijos abiturientė Goda Katkutė dvejus metus mokėsi pagal tarptautinio bakalaureato programą. Dėl koronaviruso grėsmės tarptautiniai mokyklų tinklai atsisakė brandos egzaminų, tad merginai mokslai jau baigti. Užsienyje planuojanti studijuoti mergina savo mokyklos duris pravers tik liepą, per išleistuves.

„Manau, kad tai yra teisinga ir, iš kitos pusės, tai yra protingas sprendimas dėl to, nes ne vien galutinis egzamino rezultatas lemia mūsų pažymį“, – teigė G. Katkutė.

Lietuvoje brandos egzaminų nelaikys beveik tūkstantis abiturientų. Pagal tarptautinio bakalaureato programą mokęsi abiturientai bus įvertinti remiantis pasiekimais 11-oje ir 12-oje klasėse.

„Mes prieš tai turėjome, kaip visuomet turime, bandomųjų egzaminų sesiją ir pasimatė, kad egzaminų sesijos metu ne visi mokiniai atsakingai pasižiūrėjo į užduotis su ta mintim, kad „ai dabar mes pasibandėm, bet bus egzaminų sesija ir mes mokėsim tai daryti“. Tai natūralu, kad va tas šansas išsitaisyti, pasigerinti situaciją kaip ir nebeliko“, – komentavo Šiaulių Didždvario gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Rima Tamošiūnienė.

Tačiau didžioji dalis abiturientų šiuo metu intensyviai mokosi nuotoliniu būdu, savarankiškai ruošiasi birželio 22-ąją prasidėsiančiai brandos egzaminų sesijai.

„Esu pasirinkusi laikyti penkis valstybinius brandos egzaminus. Man yra svarbu, todėl kad, na, tai yra stojimo sistema. Stosiu ne į užsienio, o į Lietuvos universitetą. [...] Reikia tikėtis, kad dabar pavyks per tuos likusius mėnesius kokybiškai pačiai pasirengti savarankiškai“, – aiškino abiturientė Milda Ščiglaitė.

Pasak pedagogų, Švietimo ministerijos sprendimas neatšaukti brandos egzaminų turės įtakos ne tik savarankiškai jiems besirengiančių mokinių rezultatams. Vertintojams darbo grafikas bus įtemptas, mat egzaminus teskirs vos viena kita diena. Gali kilti keblumų ir derinant mokytojų darbą bei jiems priklausančias 40-ties dienų atostogas.

„Negaliu sakyt, kad su dideliu džiaugsmu, bet tikrai visi, kurie buvo paprašyti tapti vertintojais, tapti vykdytojais, tikrai visi sutiko. [...] Matyt turės pertrauktas atostogas, bet žmonės su tuo sutiko. Ir yra tokia praktika, kad mokytojai rudens, žiemos atostogų metu irgi gali išnaudoti tas dienas“, – kalbėjo Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos direktorė Loreta Tamulaitienė.

Švietimo ekspertai tikina, kad nors kai kurios užsienio šalys brandos egzaminus atšaukė, Lietuvoje jų atsisakymas įneštų daug sumaišties. Skirtingose mokyklose mokinių žinios skiriasi, metiniai įvertinimai dažniausiai neatspindi egzaminų rezultatų.

„Tai, kas vienoj mokykloj reiškia pvz 8, kitoj mokykloj reiškia ką kita. Tai čia mes galim kalbėt apie tai, kaip kitos šalys kažką daro, bet jei mes žiūrim tą visumą, ir jeigu mes turim tą tikslą, kad būtų rezultatai palyginami. Mes metiniais pažymiais niekaip negalim remtis. Mes turim turėti tą instrumentą brandos egzaminų, kad ir kaip jis kritikuojamas“, – dėstė švietimo ekspertė Nerija Putinaitė.

Brandos egzaminų sesija prasidės birželio 22ąją, baigsis liepos pabaigoje.