Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.02 17:35

Seimas nepritarė Slengių prijungimui prie Klaipėdos, iniciatoriai nusivylę

Jūratė Skėrytė, BNS 2020.05.02 17:35

Parlamentarai nepritarė, kad netoli Klaipėdos esantis Slengių kaimas būtų prijungtas prie miesto savivaldybės.

Vienas šios idėjos iniciatorių Rimantas Tamušauskas tokį Seimo balsavimą vadina teisiniu nihilizmu.

„Jie nori prijungimą svarstyti pagal naują tvarką, bet įstatymas negalioja atgaline tvarka. Tai vadinasi teisinis nihilizmas, Seimas nesilaiko įstatymo“, – BNS sakė Slengių prijungimo prie Klaipėdos miesto Iniciatyvinės grupės narys.

Šią savaitę Seimas nepritarė Vyriausybės teiktam Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono savivaldybių teritorijų ribų keitimo įstatymo projektui. Už jį balsavo trys Seimo nariai, prieš buvo 15, susilaikė 36. Nutarta projektą grąžinti tobulinti.

Parlamentarai neslėpė, kad keisti savivaldybių ribas bijo dėl anksčiau Kauno miesto pareikštų norų prisijungti didelę dalį Kauno rajono.

„Ar toks savivaldybių ribų perbraižymas netaps precedentu, kuriuo bando ir gali manipuliuoti didmiesčių vadovai? Juk vis dažniau girdime apie bandymą gvieštis rajono teritorijos“, – sakė „valstietis“ Stasys Tumėnas.

Anot jo, Klaipėdos rajono Sendvario seniūnijai, kuriai priklauso ir Slengiai, priklauso mažiausiai penki kaimai, todėl turėtų būti išgirsta ir jų nuomonė.

Socialdemokras Julius Sabatauskas stebėjosi, kad apklausoje dėl kaimo prijungimo prie miesto, nedalyvavo nė trečdalis gyventojų.

„Tiesą sakant, kelia nuostabą, kad po to, kai mes rudenį priėmėme įstatymą, pataisėme įstatymą, kuriuo nustatoma tvarka, kur vis dėlto reikia daugumos gyventojų dalyvavimo apklausose ir daugiau kaip pusės jų pritarimo, tik 26 proc. dalyvavo šioje apklausoje. Jeigu iš tikrųjų tos gyvenvietės gyventojai inicijavo tą prisijungimą, tai kodėl tik tiek jų dalyvavo apklausoje?“ – sakė jis.

„Ar mums nereikėtų vis dėlto vadovautis tuo rudenį pataisytu įstatymu ir surengti tikrai reprezentatyvią apklausą, nuomonę, pagaliau atlikti studiją, kiek tai paveiks, pakeis rajono ir miesto (padėtį – BNS)… Tiksliau, rajono, nes rajonas netenka gyvenvietės, kurioje gyvena žmonės, turintys pajamų, jų pajamų mokestis atitenka rajono savivaldybei, dėl to ji tam tikra prasme nukentės“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

Kauno miestui pareiškus norą prisijungti dalį rajono teritorijos sugriežtino sąlygas savivaldybių teritorijų riboms keisti.

Projektą dėl Slengių pristačiusi vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė atkreipė dėmesį, kad šio kaimo gyventojai dar 2018 metų birželį pateikė pasiūlymą Vyriausybei priskirti jų teritoriją Klaipėdos miesto savivaldybei. Tuomet galiojo kiti reikalavimai šiai procedūrai.

„Pagal buvusias įstatymo nuostatas nebuvo pasakyta, kiek gyventojų turi pasisakyti „taip“ arba „ne“. Tiesiog atlikta gyventojų apklausa“, – tvirtino ministrė.

Jos duomenimis, apklausoje dėl Slengių prijungimo prie Klaipėdos dalyvavo 26,8 proc. gyventojų, tai yra 226, teisę balsuoti turėjo 843 asmenys. Už buvo 131.

Pasak ministrės, Klaipėdos rajono savivaldybė, gretimų kaimų bendruomenės nepritarė Slengių norui tapti miesto dalimi.

„Slengiuose yra daugiafunkcis centras, kur ugdomi ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ugdymo vaikai, ir ne tik Slengių, bet ir aplinkinių kaimų, tai yra ir Klaipėdos rajono gyventojų vaikai. Slengių dalies kaimui pradėjus priklausyti Klaipėdos miesto seniūnijai, visas ikimokyklinis ugdymas, priešmokyklinis ugdymas taptų Klaipėdos miesto savarankiška funkcija, ir jau pirmumo teisės Klaipėdos rajono gyventojai neturėtų“, – sakė R. Tamašunienė.

Anot jos, tarp bendruomenių vyko diskusija ir dėl galimybės prieiti prie tvenkinio.

Tuo metu vienas iš Slengių prijungimo prie Klaipėdos miesto iniciatorių R. Tamušauskas BNS sakė, kad daugelio vietos gyventojų gyvenimas susijęs būtent su Klaipėdos miesto, o ne su rajonu.

„Mes mokame mokesčius rajone ir negalime prisidėti prie miesto gerovės, nors mūsų gyvenimas susijęs su miestu“, – teigė jis.

„Dabar koronavirusas. Medikams, kurie turi eiti į darbą ir kažkur palikti vaiką, pasiūlė vaiką vežti į Gargždus už 20 kilometrų, nors medikai dirba Klaipėdoje“, – apie nepatogumus pasakojo R. Tamušauskas.

Jo teigimu, gyventojai nepatogumų patiria ir dėl vaikų darželių, gatvių asfaltavimo, susisiekimo su Klaipėda.

„Valdininkai saugo savo interesus, žmonių nuomonė niekam neįdomi“, – balsavimą Seime apibendrino Slengių gyventojas.

Slengiai nuo Klaipėdos miesto centro yra nutolę apie penkis kilometrus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi