Lietuvoje

2020.05.02 16:36

Ekspertai pastebi, kad pandemijos metu pamirštamos jautriausios socialinės grupės: matysime bado žaidynes?

Urtė Korsakovaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.02 16:36

Pandemija išryškino socialinės sistemos spragas. Nevyriausybinės organizacijos ir mokslininkai sunerimę, kad daugiausia remiamas verslas, o apie socialiai jautrias gyventojų grupes galvojama mažiau. Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad dedamos visos pastangos padėti žmonėms ir juos išlaikyti darbo rinkoje.

Gyvenimas ne visada važiuoja tarsi bėgiais. Prasidėjusi koronaviruso pandemija sujaukė ne vieno gyvenimą – ypač neįgaliųjų. Vos dvejų Kristinos Košel-Patil sūnui nustatytas autizmo sutrikimas. Septynerių Alekso kasdienybė buvo nusistovėjusi, tačiau karantinas pakeitė berniuko rutiną.

„Ir nerimo, baimių padidėjo, padidėjo ir saviagresijos, ir agresijos, yra šeimų, kur važiuoja į mišką kasdien kaip į darbą, nes namuose būti su vaiku tiesiog neįmanoma“, – kalbėjo asociacijos „Lietuvos vaikai“ valdybos pirmininkė K. Košėl-Patil.

Neseniai nevyriausybinės organizacijos ir Vilniaus universiteto mokslininkai kreipėsi į valdžią, ragindami papildomą pagalbą skirti ne tik verslui.

„Yra klausimas iš tikrųjų, kokią mes visuomenę kursime po karantino ir, kai prasidės šita krizė, tai aš, juokaudama, sakau, ar tai bus bado žaidynės, kas reikš, kad na, laimi stipriausieji arba tie, kurie turi galimybių prieiti prie resursų“, – tvirtino Žmogaus teisių centro atstovė Jūratė Juškaitė.

K. Košel-Patil nerimauja ne tik dėl finansų. Jeigu mokyklos taip ir liks neatidarytos, vasarą neįgalius vaikus auginantys tėvai susidurs su kitomis problemomis – nebus, kur jų palikti. Rekomendacijos, kaip rūpintis tokiais vaikais, pasak sveikatos apsaugos ministro, dar kuriamos.

Ekspertai pabrėžia, kad svarbu jau dabar galvoti, kaip užtikrinti socialines ir ekonomines žmogaus teises karantinui pasibaigus. Po 2008-2009-tų metų ekonominės krizės kas trečias vaikas pateko į absoliutų skurdą. Lietuvos banko prognozės kelia dar didesnį nerimą – esą koronaviruso pandemijos padariniai gali būti skaudesni nei per tuometę krizę.

„Šita krizė yra didžiulis iššūkis visoms sistemoms, bet tai gali būti ir tam tikra galimybė sustiprinti mūsų socialinę apsaugą Lietuvoje, kuri yra labai silpna […] Ir jeigu tų spragų nesimatė ekonominio pakilimo laikotarpiu, tai krizės laikotarpiu tas spragas yra būtina lopyti kuo greičiau“, – kalbėjo Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto mokslo darbuotoja Jekaterina Navickė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad prižiūrintiems vaikus ar neįgaliuosius, taip pat besiizoliuojantiems mokamos ligos išmokos. Tokių žmonių – apie 60 tūkstančių.

„Dedamos visos pastangos, kad žmonės išliktų darbo rinkoje, ir kol kas atrodo, kad karantino metu tie fiksuojami dydžiai, kiek žmonių remiasi į valstybės pagalbą – per subsidiją, per ligos išmoką, kas savarankiškai dirbantiems, tai yra virš kelių tūkstačių dirbantiems žmonių – tai lyginant su tuo potencialu, kuris remiasi į valstybės pagalbą, tai reiškia, jie neateina, jie neišeina iš darbo“, – komentavo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Ekspertai pastebi, kad po karantino didesnio dėmesio ir pagalbos gali prireikti ir patiriantiems smurtą artimoje aplinkoje, daugiavaikėms šeimoms ar studentams, todėl svarbu užtikrinti tęstinę psichologinę pagalbą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.