Lietuvoje

2015.10.18 23:29

Ar pabėgėliams užteks 190 valandų lietuvių kalbos kursų?

Marija Radzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.18 23:29

Netrukus į šalį atvyks pabėgėliai. Sėkmingai jų integracijai būtini lietuvių kalbos kursai. Dabartiniai kalbos mokymai trunka vos keletą mėnesių, tačiau jau šalyje gyvenantys atvykėliai sako, kad tokių pradmenų toli gražu nepakanka.  

Iš Etiopijos į Lietuvą atvykusi Eskedar nesunkiai kalba lietuviškai. Per aštuonerius metus moteris šalyje puikiai prisitaikė. Čia ji su lietuvių vyru augina tris vaikus ir veda anglų kalbos kursus. Tačiau pradžia, pasak etiopės, nebuvo lengva.

„Labai sunku pasakyti, kada aš pradėjau susikalbėti, nes ir po 8 metų vis dar turiu barjerų kai kuriose sferose. Bet jau po 3–6 mėn buvo galima paklausti“, – teigia Lietuvoje gyvenanti etiopė E. Maštavičienė.

Nelengvesni pirmieji metai bus ir atvyksiantiems migrantams. Juos apgyvendinus šalies regionuose, ten jiems reikės suteikti lietuvių kalbos pradmenų, kurie padėtų integruotis. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos teigimu, taip pat svarbu sudaryti sąlygas visiems Lietuvoje gyvenantiems svetimšaliams be kalbos barjero bendrauti valstybinėse įstaigose.

„Mes labai rekomenduojam savivaldybėms laikytis daugiakalbystės principo, siūlome, kad paslaugos ir informacija įstaigose būtų teikiama pritaikant turimas informacines sistemas“, – sako Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė.

Kreiptis į valstybines įstaigas teko ir iš Eiopijos atvykusiai Eskedar. Moteris sako, tuomet neapsiėjusi ir be specialistų bei draugų pagalbos.

Kalbininkų teigimu, lietuvių kalba tampa barjeru ne tik atvykusiems, bet ir dešimtmečius čia gyvenantiems kitakalbiams piliečiams. Itin didelis kalbos kursų poreikis staiga atsirado Visagino savivaldybėje, kur daug rusakalbių gyventojų. Čia uždarytos Ignalinos atominės elektrinės darbuotojai mano, kad lietuvių kalbos nemokėjimas gali tapti kliūtimi dirbant kitą darbą.

„Daugiausiai elektrinės darbuotojai nori tobulinti lietuvių kalbos žinias ir iš esmės išmokti“, – teigia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko pavaduotoja Jūratė Palionytė.

Tiesa, jei visaginiečiams lietuvių kalbą patobulinti nesudėtinga, tai pabėgėlių kalbos mokymams resursų reikės kur kas daugiau. Šiuo metu Ruklos pabėgėlių centre kalbos kursams skiriama 190 valandų. Tačiau, atvykėlių teigimu, to tikrai nepakanka.
 

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24