Lietuvoje

2020.04.30 22:48

Universitetų atstovai apie abiturientų egzaminus: siūlo įtraukti temas iki karantino ar rengti savo testus

Izabelė Pukėnaitė, Urtė Korsakovaitė, Arneta Matuzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.30 22:48

Koronavirusas gali pakoreguoti ir stojimą į aukštąsias mokyklas. Vytauto Didžiojo universiteto rektorius svarsto, jei užsitęsus karantinui ir laikantis saugumo rekomendacijų nepavyktų surengti egzaminų sesijos, papildomo testavimo galėtų imtis patys universitetai.

Švietimo ekspertė Vilija Targamadzė sako, kad abiturientams turėtų būti leista iš naujo pasirinkti, kokius egzaminus laikyti, o į juos įtraukti tik temas, kurias moksleiviai mokėsi iki karantino pradžios.

VDU rektorius: jei susidarytų problemų dėl valstybinių egzaminų, universitetai galėtų rengti papildomus testavimus

Abiturientas Aronas Canbolat šiemet svarsto laikyti penkis brandos egzaminus. Jiems pasiruošti per karantiną, kai pamokos vyksta nuotoliniu būdu, pasak jaunuolio, motyvacijos yra šiek tiek daugiau negu 0, o ir pamokas suprasti sunkiau, nei būnant klasėje

„Visus metus, kiek mokiausi, niekad nebijojau egzaminų, bet op kovo mėnesis, karantinas ir tada pradedi mąstyti, kaip čia bus, kas čia bus, realiai esu tiek pasimetęs, kad net nežinau, ar verta laikyti egzaminus, ar laukti gal kitų metų“, – svarsto abiturientas.

Kaip ir moksleiviai, universiteto studentai mokosi ir net atsiskaito nuotoliniu būdu. Ne iššūkis net tokie dalykai kaip muzika. Vis dėlto norint tapti universiteto ar kolegijos studentu, šiemet išlaikyti brandos egzaminus reikės. Pagrindinė jų sesija prasidės birželio 22-ąją ir tęsis mėnesį. Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augustis sako, kad jeigu dėl koronaviruso krizės egzaminų suorganizuoti vis dėlto nepavyktų, tuomet svarstytų patys patikrinti stojančiuosius.

„Galbūt į kai kurias kryptis, kur nesusidaro konkursas, ar egzaminų skaičių būtų galima sumažinti, jei susidarytų sąlygos, tai nebūtų problemos pakeisti, pavyzdžiui, tos pačių IT pakeisti egzaminavimą kokias testais. Į socialinius mokslus galėtų atsirasti motyvaciniai pokalbiai, laiškai ir panašiai. Tą technologiją daugelis pasaulio universitetų yra atidirbę labai senai“, – teigia rektorius.

Rektorius taip pat sako nuogąstaujantis, kad šiemet į universitetus gali stoti prasčiau egzaminus išlaikę moksleiviai ir dėl to neužsipildys visos 16,5 tūkstančio numatytų valstybės finansuojamų vietų universitetuose ir kolegijose. Su tuo nesutinka Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) prorektorius Romualdas Kliukas. Anot jo, svarbiau už stojimo balą yra studentų motyvacija.

„Pernai į VGTU su žemesniu negu ministro nustatytas balas, tarp 4,3 ir 5,4, priėmėme virš 100 stojančiųjų į inžinerines studijas. Po pirmos sesijos pažangumas buvo 92 procentai ir jis buvo keliais procentais aukštesnis, nei įstojusiųjų į valstybės finansuojamas vietas“, – tikina jis.

Vilniaus universiteto švietimo ekspertė Vilija Targamadzė siūlo abiturientams leisti iš naujo apsispręsti, kokius brandos egzaminus norėtų laikyti šiemet. Anot ekspertės, reikėtų pakoreguoti ir egzaminų užduotis.

„Mano supratimu, tai būtų išeitis, kadangi dabartiniu metu tai yra keblus dalykas, galbūt neturi ne tik prieigos, bet ir vadovėlių, negali dirbti bibliotekoje, ten rinkti literatūros. Man atrodo, kad supratimas, kad reikia apsiriboti tik turiniu iki karantino, būtų visiškai teisingas“, – sako ekspertė.

Brandos atestatui gauti reikia išlaikyti du egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros bei vieną laisvai pasirinktą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.