Lietuvoje

2020.04.30 17:09

Poderskis mato rizikas dėl SAM komunikacijos apie koronaviruso testus: žmonės gali suplūsti į prekybos centrus

Dainora Karklytė, ELTA2020.04.30 17:09

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis teigia, kad sostinės savivaldybė įgyvendins Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbtą planą dėl atsitiktinių gyventojų, nors ir neturinčių ligos simptomų, ištyrimo dėl koronaviruso.

Vis dėlto P. Poderskis atkreipė dėmesį, kad ištyrimas yra daugiau reprezentacinės imties, tad, pasak jo, veržtis kiekvienam pasidaryti testą nėra būtinybės.

„Kaip nurodyta sprendime, mes ruošiame skrajutę su informacija, kaip reikėtų užsirašyti tam tyrimui. Niekas nesikeičia – tam tyrimui užsirašoma per 1808. Mes tas skrajutes dalinsime didesnėse žmonių susibūrimo vietose. Yra nuostata, kad turi būti ir parduotuvių personalas tikrinamas, tai per įmonių vadovybes paleisime tą žinią“, – Eltą informavo P. Poderskis.

„Aišku, reikia suprasti, kad galime susidurti su pačiomis įvairiausiomis situacijomis, kadangi sprendimas yra pirmą kartą daromas ir gali būti, kad norinčių bus daugiau, nei mes galėsime aptarnauti. Laikas parodys, kaip tai atrodys. Mes galime per visą savaitgalį apie 2 tūkst. tyrimų padaryti mobiliuosiuose punktuose, tai viską, ką užrašys 1808, tą ir padarysime“, – akcentavo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius.

P. Poderskis teigė, kad kol kas nėra iki galo aišku, ar ant skrajučių bus unikalūs kodai – „kvietimai“ tirtis, kurių kodus reikėtų padiktuoti paskambinus į karštąją liniją 1808. Bet kokiu atveju, pažymėjo jis, idėja bus įgyvendinta.

„Manau, kad mes šitą tiksliai susižinosime. Buvo ta idėja, kad bus unikalūs kodai, bet tada mums reikia skirtingus dokumentus spausdinti, kas yra papildomas darbas. Bet kuriuo atveju, mes neprieštaraujame ir susitvarkysime vienaip ar kitaip, kokie tie kodai bebūtų. Tų kodų mes dar laukiame“, – sakė P. Poderskis.

Kartu savivaldybės atstovas pažymėjo matąs rizikų SAM išplatintoje žinioje, kad tirtis galės kone kiekvienas panorėjęs.

„Viešoji komunikacija, kurią paskleidė SAM, yra tokia, kad vos ne visi norintys galės išsitirti. Aš čia matau labai daug rizikų. Visi dabar suprato, kad jie gali gauti tyrimą, jeigu eis į prekybos centrą, – maždaug tokia žinia nuėjo. Manau, kad tai yra rizikinga, ir aš raginčiau privengti tų prekybos centrų, nes dabar į juos suplūs žmonės, norėdami tų tyrimų“, – atkreipė dėmesį jis.

Pasak P. Poderskio, tikimasi ir žmonių sąmoningumo – tyrimo procedūra nėra maloni, o ir būtinybės visiems tirtis nėra.

„Vien dėl tyrimo kažkur važiuoti specialiai, kad jį gautum, tikrai nereikėtų. Reikėtų vadovautis sveika logika ir tais nurodymais, kurie buvo sveikatos specialistų iki tol: jeigu nėra didelės būtinybės, nejaučiate simptomų, nesate rizikos grupėje ir neplanavote į tą turgavietę ar prekybos centrą važiuoti, tai ir nevažiuokite“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius.

„Čia yra toks labiau reprezentatyvios imties bandymas pratestuoti, kiek yra paplitęs koronavirusas populiacijoje. Tai nėra susiję su tuo, kad simptomus turėtume turėti, – tiesiog atsitiktinis skaičius žmonių bus ištestuotas ir bandysime nustatyti, kiek tų užsikrėtusių yra. Galbūt jie besimptomiai“, – pridūrė P. Poderskis.

Kaip ketvirtadienį paskelbė SAM, šį ilgąjį savaitgalį – nuo gegužės 1 d. iki gegužės 3 d. – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Utenoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Alytuje prie prekybos centrų žmonėms bus dalijami kvietimai atvykti išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19). Skelbiama, kad bus testuojami visi norintys, nors ir nejaučia jokių simptomų.