Lietuvoje

2020.04.30 13:32

Ilgąjį savaitgalį ministerija išnaudos išplėstiniams testavimams – galės pasitikrinti didesnis skaičius žmonių

atnaujinta 14.11
Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.04.30 13:32

Per ilgąjį savaitgalį dešimtyje didžiųjų miestų bus atliekami išplėstiniai testavimai, ketvirtadienį spaudos konferencijos metu sakė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ministro teigimu, nors savaitgalį gali kilti pagundų aplankyti artimuosius ir mamas, būtinas sąmoningumas – išlieka tos pačios rekomendacijos, todėl reikėtų vengti lankyti vyresnio amžiaus, kitus rizikos grupėje esančius žmones.

Ministras pranešė, kad per ilgąjį savaitgalį dešimtyje didžiųjų miestų bus atliekami išplėstiniai testavimai – bus testuojami žmonės, kurie ateina į tam tikras apsipirkimo vietas, tų vietų darbuotojai, vaistininkai.

Tai reiškia, kad bus testuojami visi norintys, nors ir nejaučia jokių simptomų. Numatyta tokių kvietimų per šias tris dienas išdalinti ne mažiau nei 7 tūkstančius.

Du didieji miestai tikriausiai turės ir mobilios brigados galimybę, o visur kitur reikės važiuoti į mobilų punktą, informavo A. Veryga.

Kvietimus turintys žmonės turės registruotis karštosios koronos linijos telefonu 1808. Konsultantams jie turės nurodyti, jog simptomų nejaučia, tačiau yra gavę kvietimą ir pasakyti jame nurodytą specialiai sugeneruotą kodą. Pateikę šią informaciją, žmonės bus informuojami, kokiu laiku ir į kokį mobilųjį punktą atvykti.

„Ilgąjį savaitgalį išnaudosime atlikti nemažą kiekį testų, kuris paprastai per savaitgalį nukrenta. O tas tyrimų skaičius leistų įsivertinti tam tikrą epidemiologinę situaciją ten, kur žmonės lankosi intensyviausiai“, – sakė A. Veryga.

Kretingos rajone veikiančioje Kartenos katalikiškoje palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje trečiadienį pranešta apie 22 koronavirusu užsikrėtusius pacientus. Taip pat nustatyta, kad yra užsikrėtę 5 ligoninės darbuotojai, 8 darbuotojų rezultatai neigiami, dar vieno darbuotojo tyrimas bus kartojamas.

NVSC specialistė Ginreta Megelinskienė informavo, kad Kartenoje situacija šiek tiek atsinaujino – buvo nustatyta 14 sąlytį turėjusių darbuotojų, 6 pacientai.

Ligoninėje atlikta patalpų dezinfekcija, išskirti pacientai, kuriems nustatytas koronavirusas ir tie, kuriems tyrimo atsakymas buvo neigiamas.

Anot ministro, kol kas nėra prielaidų, kad visas Kartenos miestelis būtų uždaromas. Tačiau jei atsirastų daugiau atvejų, kurie leistų sakyti, kad žmonės nesilaiko izoliacijos ir karantino, nebegalima atsekti kontaktų, būtų galima kalbėti apie miestelio uždarymą.

A. Verygos teigimu, būtent tokia situacija buvo Nemenčinėje. Ministras pridūrė, kad kol kas visuotinio testavimo poreikio miestelyje nėra, tačiau tokia galimybė taip pat neatmetama.

Ukmergės rajono savivaldybės vadovai ketvirtadienį paskelbė, kad koronaviruso plitimas rajone buvo suvaldytas. Vis dėlto sveikatos apsaugos ministras tvirtino, kad taip nėra.

Nors suprantamas noras pasidžiaugti, kad situacija suvaldyta, Ukmergė niekaip negali sakyti, kad suvaldė situaciją, kadangi virusas yra, dėl to tam tikros karantino sąlygos išlieka, pabrėžė ministras.

„Tikrai dar negalime sakyti, kad kuris nors miestas yra suvaldęs situaciją, nėra ir negali būti tokio miesto, nes nė viena vieta nėra geografiškai izoliuota ir uždaryta, kurioje žmonės nejuda ir negali užsikrėsti“, – sakė A. Veryga.

Didės atlyginimas rezidentams

Ministras priminė, kad Seimas šiandien nubalsavo dėl įstatymo pakeitimų, kuriais bus didinamas atlyginimas gydytojams bei odontologams rezidentams.

Veryga prieš ilgąjį savaitgalį pabrėžia: turime išlikti sąmoningi

Jaunesniojo gydytojo (odontologo) rezidento darbo užmokesčiui nutarta taikyti 8,74 dydžio pareiginės algos koeficientą, o vyresniojo gydytojo (odontologo) rezidento – 9,32. Tai reiškia, kad jaunesnysis gydytojas rezidentas gaus 200 eurų daugiau, o vyresnysis – 215 eurų daugiau neatskaičius mokesčių.

A. Veryga taip pat priminė, kad poliklinikos vėl atveria duris pacientams. Tačiau, siekiant užkirsti kelią galimam koronaviruso infekcijos (COVID-19) ligos plitimui, kiekviena iš jų turės organizuoti savo darbą pagal pasirengtą ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC) suderintą paslaugų atnaujinimo ir teikimo planą.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, šis etapas reikalauja tinkamo pasirengimo, nes būtina užtikrinti tinkamą infekcijų kontrolę, pacientų ir medikų saugumą. Todėl dirbti pradėti bus galima tik atsakingai pasirengus planą, kuris užtikrintų sklandų darbą, numatytų visus galimus situacijų sprendimus, kad visiems – ir personalui, ir pacientams – būtų aišku, kaip užsiregistruoti, kaip elgtis pacientui atvykus į konsultaciją, kaip organizuojamas poliklinikos darbas.

Pacientai neturi susirinkti vienu metu, reikia išvėdinti bei dezinfekuoti patalpas, sakė A. Veryga.

Taip pat leidžiama organizuoti jūrininkų ir A1, A2 ir A kategorijų transporto priemonių vairavimo praktinius mokymus.

„Jei bus įmanoma įgyvendinti saugumo reikalavimus, tikėtina, kad kitą savaitę Vyriausybė priims ir platesnius sprendimus, susijusius su vairavimo mokymus“, – kalbėjo A. Veryga.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ketvirtadienio ryto duomenimis, Lietuvoje patvirtinta 10 naujų koronaviruso atvejų, bendras skaičius – 1385.