Lietuvoje

2020.04.30 17:10

Džiugios sinoptikės prognozės: antroje gegužės pusėje lepins didesnė šiluma

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) sinoptikė Vida Ralienė LRT RADIJUI sako, kad artimiausią mėnesį lietingų orų taip pat nesulauksime, o antroje gegužės pusėje lepins ir didesnė šiluma.

Sinoptikės teigimu, šiais metais balandžio mėnuo buvo išskirtinis: „Tai buvo pirmas metų mėnuo, kurio vidutinė temperatūra buvo artima ar net žemėsnė už vidutinę daugiametę.“

Tiek sausis, tiek vasaris, tiek kovas buvo gerokai šiltesni, sako V. Ralienė. Ji pastebi, kad balandis buvo ir gerokai sausesnis.

„Lietaus buvo labai nedaug. Didžiojoje šalies dalyje per visą mėnesį iškrito vos 5–8 litrai vandens į kvadratinį metrą. Šiek tiek drėgniau buvo tik šiaurės rytiniuose rajonuose – ten kliuvo 12–15 milimetrų lietaus.

Sūduvoje visiškai sausa: ten kiekvienas žemės kvadratinis metras sugėrė 2–2,5 litro vandens. Tai yra vos 7 proc. mėnesiui būdingo kritulių kiekio.

Žemdirbiai sako, kad balandžio lietus – aukso vertės, todėl to aukso balandis tikrai pašykštėjo ir lietaus trūksta visoje Lietuvoje. Miškuose sausringa, todėl reikėtų būti atsargiems su ugnimi iškylaujant ir keliaujant ilgąjį savaitgalį, nors savaitgalis mus kiek atgaivins ir padrėkins“, – LRT RADIJUI komentuoja sinoptikė.

Pagal gegužės prognozę, tikėtis itin didelio atsigavimo neverta, sako V. Ralienė. Anot jos, numatomas kritulių kiekis bus kiek mažesnis, nei yra įprasta šiam mėnesiui, tačiau vidutinė gegužės temperatūra prognozuojama iki pusės laipsnio aukštesnė.

„Po sausio balandžio vargu, ar jis kompensuos drėgmės stygių. Kol kas prognozės nėra labai palankios. [...]

Pirmoje mėnesio pusėje ji (temperatūra – LRT.lt) turėtų būti artima normai, tad galima tikėtis, kad antroje pusėje sulauksime didesnės šilumos. Tačiau pirmosios gegužės dienos bus pavasariškos ir ne tokios vasariškos, kokių norėtume“, – pažymi pašnekovė.

Pasak V. Ralienės, šį savaitgalį ir kitą savaitę didžiojoje šalies dalyje dienos temperatūra viršys 15, o pietiniuose rajonuose šils ir iki 18 laipsnių. Prie jūros ir Vakarų Žemaitijoje dienos bus vėsesnės nei didžiojoje šalies dalyje – termometro stulpelis sieks 11–15 laipsnių.

„Gera žinia, kad naktys bus šiltesnės ir šalnos bus tikėtinos tik artimiausią naktį rytiniuose rajonuose.

Sausesnių ir mažiau debesuotų orų sulauksime kitos savaitės antroje pusėje, todėl vėl bus galima sulaukti ir tų baltų šalnų“, – teigia V. Ralienė.

Daugiau – specialioje LRT.lt orų skiltyje.