Lietuvoje

2020.04.29 15:59

Skvernelis dėl LAT pirmininkės nepaskyrimo Seime bedė pirštu į prezidentūrą

atnaujinta 16.10
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.04.29 15:59

Premjeras Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad teisėja Sigita Rudėnaitė Seime nebuvo paskirta į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko pareigas dėl prezidentūros klaidos, tai yra dėl to, kad prezidentūra, ministro pirmininko manymu, pateikė netinkamai suformuotą dekretą dėl teisėjos skyrimo (LAT) pirmininke.

Praėjusią savaitę Seimas slaptame balsavime nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui LAT Civilinių bylų skyriaus vadovę S. Rudėnaitę skirti LAT pirmininke. Parlamentarai savo sprendimu S. Rudėnaitę pažemino pareigose – teisininkė buvo atleista iš LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų.

„Ta problema buvo užprogramuota jau pernai metų gruodžio mėnesį, kada prezidentūra pateikė netinkamai suformuotos dekretus arba tiksliau – vieną dekretą. Tos grėsmės buvo ir tada išsakytos. Taip ir įvyko – tiesiog Seimo nariai, balsuodami, priėmė sprendimą, nežinodami, koks bus sprendimas dėl paskyrimo. Kadangi buvo teikiamas atleidimas ir tik po to paskyrimas, tai dėl to taip ir įvyko. Tai yra, pirmiausiai, prezidentūros klaida, akivaizdu“, – situaciją dėl S. Rudėnaitės nepaskyrimo LAT pirmininke trečiadienį įvertino S. Skvernelis.

Premjero manymu, šiuo metu prezidentūra turėtų teikti naują dekretą dėl S. Rudėnaitės skyrimo į LAT pirmininkus. Jei nebus teikiamas naujas šalies vadovo dekretas, S. Skvernelio įsitikinimu, tada turėtų būti dėl susidariusios situacijos kreipiamasi į Konstitucinį Teismą. Vyriausybės vadovas užsiminė, kad greičiausiai bus einama pastaruoju keliu.

„Atleidimas (S. Rudėnaitės – LRT.lt) įvyko iš tikrųjų, neatitinkant mūsų teisės aktų reikalavimų. Galima apgailestauti, tačiau, jeigu būtų daroma taip, kaip turi būti, tai yra, pirma, teikiama kandidatūra dėl paskyrimo, jeigu paskiriama, tada tik atsiranda teisinis pagrindas taikyti atleidimą, tai šitų problemų nebūtų. Bet tai matyt reikia vertinti jau kaip tam tikrą nepatyrimą“, – aiškino ministras pirmininkas.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė, kad parlamento sprendimas atleisti S. Rudėnaitę iš LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų prieštaravo teisės aktams, tad komisija siūlo minėtą sprendimą paskelbti negaliojančiu.

Prezidentas G. Nausėda tvirtina manantis, kad jo siūlymas skirti S. Rudėnaitę LAT pirmininke buvo išreikštas aiškiai. Šalies vadovas teigia, jog šią kandidatūrą parlamentui teiksiąs dar kartą.