Lietuvoje

2020.04.29 11:04

Opozicijos pastangos nuėjo veltui – Gaižauskas išsaugojo NSGK vadovo pareigas

Gaižausko balsas buvo lemiamas; atnaujinta 11.54
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.04.29 11:04

Seimo opozicijos atstovams trečiadienį nepavyko išversti iš posto Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Dainiaus Gaižausko – „valstietis“ ir toliau vadovaus šiam komitetui.

Balsams komitete dėl nepasitikėjimo paskelbimo D. Gaižausku ir naujo pirmininko rinkimų pasiskirsčius po lygiai, tai yra po šešis „už“ ir po šešis „prieš“, paties NSGK vadovo, kuris nuo balsavimo nenusišalino, balsas buvo lemiamas.

Neeilinį NSGK posėdį dėl nepasitikėjimo D. Gaižausku inicijavo Seimo opozicijos atstovai komitete – konservatoriai, liberalai – socialdemokratai ir Mišrios Seimo narių grupės atstovas Vytautas Bakas.

Opozicijai nepavyko – Gaižauskas išsaugojo NSGK vadovo pareigas

Opozicijos atstovai paskelbė nepasitikintys NSGK pirmininku, „valstiečiu“ D. Gaižausku. Opozicija kaltina komiteto pirmininką nesilaikius saviizoliacijos, kai koronaviruso infekcija apsikrėtė jo padėjėja, galimai teikus melagingą informaciją, kad atliktų koronaviruso tyrimą.

Pats D. Gaižauskas anksčiau aiškino, kad koronaviruso testas jam buvo atliktas įprasta tvarka, tai yra paskambinus karštosios koronaviruso linijos telefonu ir tyrimą atlikus mobiliame patikros punktą.

Be to, opozicijos atstovai NSGK prieš kelias savaites atsisakė dalyvauti komiteto tyrime dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių, kol premjeras Saulius Skvernelis neatsakys į jam pateiktus klausimus. Tuo metu NSGK vadovas D. Gaižauskas tvirtino, kad ministras pirmininkas į klausimus jau atsakė raštu, tačiau opozicija tvirtino, jog neturėjo galimybės S. Skverneliui užduoti papildomų klausimų.

D. Gaižauskas nuo posėdžio ir balsavimo nenusišalino

Prasidėjus neeiliniam NSGK posėdžiui, konservatorius Laurynas Kasčiūnas pabrėžė, kad komiteto pirmininkas D. Gaižauskas turėtų nusišalinti nuo klausimo svarstymo, kadangi posėdyje bus sprendžiama, ar jis toliau galės vadovauti NSGK.

Šiai pozicijai nepritarė „valstietis“ Arūnas Gumuliauskas.

„Statute tokių dalykų nenumatoma“, – tvirtino NSGK narys.

D. Gaižauskas savo ruožtu pažymėjo, kad komiteto posėdyje, kuriame sprendžiama, ar jis toliau galės vadovauti NSGK, jis dalyvaus.

„Taip, aš pirmininkausiu posėdžiui“, – sakė D. Gaižauskas.

NSGK narys, konservatorius Gabrielius Landsbergis neslėpė nuostabos dėl D. Gaižausko elgesio. Anot jo, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ne kartą yra išaiškinusi, kad politikai negali balsuoti, svarstant klausimus, susijusius su jų likimu.

„Jeigu jau paskelbėte, kad nenusišalinate, tai gal galite išplėtoti, kodėl priėmėte tokį sprendimą?“, – į D. Gaižauską kreipėsi G. Landsbergis.

D. Gaižauskas į klausimą neatsakė.

„Valstietis“ Jonas Jarutis atkreipė dėmesį į tai, kad D. Gaižauskas dalyvavo NSGK posėdyje, kai jis pats buvo skiriamas į komiteto vadovus, tad, parlamentaro manymu, D. Gaižauskas gali dalyvauti ir posėdyje, kuriame siekiama jį išversti iš komiteto pirmininko posto.

Įžvelgė parodytą pavyzdį, kad galima „meluoti, išsisukinėti“

„Valstietis“ A. Gumuliauskas, prasidėjus diskusijai dėl D. Gaižausko, tinkamumo toliau eiti NSGK pirmininko pareigas, tikino nesuprantantis opozicijos kaltinimų, kad komiteto darbas su D. Gaižausku priešakyje, stringa.

„Yra kaltinimų, kad komitetas nedirba. Siūlau pasižiūrėti į mūsų priimtą darbo planą, programą. [...] Aktyviai įsijungėme ir į epidemijos klausimų kontrolę. Darbas vyksta, dabar vyksta aktyviai“, – aiškino A. Gumuliauskas.

L. Kasčiūnas, kalbėdamas apie nepasitikėjimo D. Gaižausku aplinkybes, pažymėjo, kad NSGK pirmininkas viso komiteto vardu ne kartą kreipėsi į įvairias tarnybas, norėdamas gauti tam tikrą informaciją, nors pačiame komitete apie tokius sprendimus nebuvo diskutuota.

Konservatorius piktinosi D. Gaižausko priekaištais žiniasklaidai, kuri skelbė informaciją apie jo tyrimo dėl koronaviruso aplinkybes.

„Pradėta ataka prieš laisvą ir nepriklausomą žiniasklaidą ir atskirus asmenis“, – tikino L. Kasčiūnas.

Pasak NSGK nario, D. Gaižauskas turėjo kontaktą su koronavirusu užsikrėtusia savo patarėja, galimai apgavo karštosios koronaviruso linijos operatorę ir dėl to atliko tyrimą dėl infekcijos, tačiau išvengė saviizoliacijos.

„Kas baisiausia šioje vietoje, kad tai yra pavyzdys kitiems, kad galima meluoti, sakyti netiesą, išsisukinėti, bandyti išsisukinėti. Už tokius dalykus Vakarų visuomenėse įvairūs pareigūnai turėjo pasitraukti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Jo teigimu, NSGK, jam vadovaujant D. Gaižauskui, nesvarstė itin svarbių, su koronaviruso infekcija susijusių klausimų, tarp kurių – medicininė žvalgyba, Nacionalinio saugumo strategijos peržiūra, Lietuvos priklausomybė nuo kitų šalių ekonomikų.

G. Kirkilas: tai yra politika

NSGK narys, „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas posėdyje tvirtino, kad komiteto darbas yra labai svarbus, jam ir toliau turėtų vadovauti D. Gaižauskas. Anot jo, opozicijos noras išversti „valstietį“ iš NSGK pirmininko pareigų yra opozicijos nuomonė, o valdantieji gali galvoti kitaip.

„Keldami sumaištį dėl politinių priežasčių, galvokime apie pasekmes. [...] Politikai, mes, labai dažnai mėgstame moralizuoti vienas kitą. Daug daugiau pasiektume, jei principus, pirmiausia, taikytume sau. [...]

Mūsų moralistai labai mėgsta šaipytis ir tyčiotis. Nežinau, ar tai yra labai moralu. Manau, kad ne. Čia yra tik politika. Komiteto pirmininkas primininkauja. Jis deleguotas valdančiosios daugumos, valdančioji dauguma už tai atsakinga. Opozicija, vertinimą pareiškėte. Siūliau per daug nevelti į diskusijas, balsuoti ir toliau dirbti“, – tvirtino G. Kirkilas.

V. Bakas prabilo apie D. Gaižausko raštą „MG Baltic“

Buvęs NSGK pirmininkas, Mišrios Seimo narių grupės atstovas V. Bakas, kalbėdamas apie D. Gaižauską, antrino L. Kasčiūnui. Anot V. Bako, jis taip pat turi duomenų, kad D. Gaižauskas viso komiteto vardu ne kartą kreipėsi į įvairias tarnybas, prašydamas informacijos, siųsdamas tam tikrus klausimus, nors apie tai NSGK nebuvo kalbėta.

V. Bako teigimu, D. Gaižauskas yra kreipęsis komiteto vardu į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl pranešėjo, kuris prabilo apie VSD gautą užduotį rinkti informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos ir diplomato Vygaudo Ušacko aplinkos žmones.

„Komiteto vardu skatinama persekioti pranešėją, kuris pranešė apie tai, kad buvo masiškai renkama informacija apie Lietuvos piliečius“, – stebėjosi V. Bakas.

Buvęs NSGK pirmininkas teigė taip radęs dokumentą, kad praėjusiais metais koncernas „MG Baltic“, kurio veiklą po parlamentinio tyrimo NSGK įvardijo kaip keliančią grėsmę nacionaliniam saugumui, kreipėsi į komitetą. Pasak V. Bako, apie šį kreipimąsi D. Gaižauskas nieko iš komiteto narių neinformavo.

„Komiteto pirmininkas nuslėpė šį raštą, kuris buvo adresuotas komitetui, [...] pateikė ant komiteto firminio blanko atsakymą, kuris iš esmės buvo vėliau panaudotas teisme prieš valstybę. Šitas atsakymas suformuluotas taip, kaip reikia advokatams. Atsirado papildomi ieškiniai ir šiuo raštu buvo trukdoma atstovauti valstybei teisme“, – komentavo V. Bakas.

NSGK narys tikino, kad su D. Gaižausku priešakyje komitetas dirbti efektyviai negali, nes NSGK pirmininkas, jo manymu, nėra sąžiningas, nesugeba organizuoti darbo, negali suburti kvorumų komitete.

„Negaliu tokiu pirmininku pasitikėti“, – pabrėžė V. Bakas.

Pirmininkas dūrė pirštu į L. Kasčiūną

NSGK pirmininkas D. Gaižauskas tikino, kad jo vadovaujamas komitetas yra vienas iš pirmaujančių tarp visų parlamento komitetų, pagal surengtų posėdžių skaičių. Anot jo, NSGK pirmasis ėmėsi klausimų, susijusių su kova su koronavirusu, svarstymo.

D. Gaižauskas, kalbėdamas apie jam mestus kaltinimus dėl saviizoliacijos nepaisymo, pažymėjo, kad kontakto su koronavirusu užsikrėtusia padėjėja neturėjo.

„Aš tiesioginio kontakto neturėjau. Tai reiškia, kad nebuvau arčiau negu 2 metrai ar ne ilgiau kaip 15 minučių toje pačioje patalpoje. Pasakydamas, kad esame visi vienoje patalpoje, turėjau omeny penktą aukštą, kur mano padėjėja galimai nešiojo dokumentus, nes tikrai turėjo vaikščioti, ir mes papuolėme į rizikos grupę. Neturėjome priverstinai karantinuotis, bet turėjome save stabdyti, tai yra nevažiuoti į susitikimus, nedalyvauti savanorystės akcijosem, kur aktyviai dalyvavau. L. Kasčiūnas sužinojo [...], kad yra nustatytas koronavirusas penktame aukšte, bet Jūs susitikinėjote su gyventojais ir su senyvo amžiaus gyventojais“, – komentavo NSGK vadovas.

D. Gaižauskas kartojo, kad tyrimą dėl koronaviruso infekcijos atliko įprasta tvarka, kaip eilinis Lietuvoje pilietis.

Komiteto vadovas, reaguodamas į jam mestus kaltinimus dėl siuntinėjamų raštų institucijoms NSGK vardu, tikino manantis, kad iš komiteto „nuteka“ valstybės paslaptys.

„Turime įrodymus ir, ko gero, artimiausiu metu arba net jau net dabar tyrimai dėl to yra pradėti“, – tvirtino D. Gaižauskas ir pridūrė, kad dėl galimo pranešėjo asmens tapatybės atskleidimo kreipėsi į VSD ir Specialiųjų tyrimų tarnybą.

D. Gaižausko manymu, slaptą informaciją galėjo nutekinti buvęs NSGK pirmininkas V. Bakas.

Anot jo, koncerno „MG Baltic“ atstovai į NSGK kreipėsi dėl V. Bako kelionių po Lietuvą, kurių metu jis visuomenei pristatinėjo komiteto parlamentinį tyrimą apie verslo struktūrų galimai neteisėtą įtaką politiniams sprendimams.

„Klausiau ir pats: „Ką, Vytautai, darai? Kodėl komiteto vardu važinėji po Lietuvą ir darai pristatymus, nesuderinęs su mumis?“. Tas ir buvo atsakyta „MG Baltic“ advokatų rašte – kad tai darė Vytautas savo iniciatyva ir ne komiteto raštu. Viskas“, – aiškino D. Gaižauskas.

Atsisakė pasiūlymo trauktis kartu

Liberalas Virgilijus Alekna, kalbėdamas NSGK veiklą, tikino, kad turėtų pasikeisti visa komiteto vadovybė, mat šiuo metu NSGK darbas yra užstrigęs.

L. Kasčiūnas, kuris yra NSGK pirmininko pavaduotojas, reaguodamas į D. Gaižausko ir L. Aleknos pareiškimus, pasiūlė NSGK vadovui trauktis kartu.

„Jeigu jūs traukiatės iš pirmininko posto, aš kartu traukiuosi iš pavaduotojo. Pasitraukiame kartu, išsirenkame naujus pirmininkus, naujus pavaduotojus ir pabandome pusę metų rimtai padirbėti“, – ragino L. Kasčiūnas.

Vis dėlto šio pasiūlymo D. Gaižauskas atsisakė.