Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.29 07:40

Odontologai: pacientų srautai gali mažėti ir du kartus, aiškėja, kurios paslaugos būtų teikiamos paskutinės

LRT RADIJAS, LRT.lt 2020.04.29 07:40

Trečiadienį Vyriausybė planuoja svarstyti dar keletą karantino sąlygų sušvelninimų, tarp kurių, numatyta atnaujinti sveikatos priežiūros planines paslaugas. Tiesa, prieš atnaujindamos planines procedūras ligoninės privalės užtikrinti lovų rezervą koronavirusu sergantiems pacientams, tačiau odontologinių paslaugų dar tikrai teks palaukti.

Kaip LRT RADIJUI kalbėjo Sveikatos apsaugos viceministė Lina Jaruševičienė, dalis ligoninių jau ir šiandien yra pasirengusios atnaujinti planinių paslaugų teikimą, ministerija yra apie tai informuota, tačiau, greičiausiai, didesnėmis apsukomis gydymo įstaigos pradės dirbti po ilgojo savaitgalio.

„Jeigu Vyriausybė patvirtins sveikatos priežiūros planinių paslaugų atnaujinimo planą, tai kažkokių ribojimų, nuo kada jos galėtų būti teikiamos, nebus. Įstaigos galės startuoti iš karto, jeigu tik jos bus pasiruošę ir atitiks visus saugumo reikalavimus“, – teigė sveikatos apsaugos viceministė Lina Jaruševičienė.

Viceministrė primena, kad nemažai problemų, o ir konsultacijų, galima suteikti ir nuotoliniu būdu, tas buvo gana efektyviai vykdoma karantino metu.

„Galiu pasakyti, kad įstaigų vadovai, jie turi detalius planus, kaip realizuoti. Vienos įstaigos jau dabar yra pasiruošusios puikiai. Galbūt dar paslaugų nepradės teikti jau ketvirtadienį, tačiau pirmadienį jau bus nemažai įstaigų, kurios tas paslaugas pradės teikti“, – kalbėjo L. Jaruševičienė.

Anot jos, bent odontologijos paslaugos bus atlaisvintos tolesniame etape, nes tai vienos rizikingiausių procedūrų koronaviruso infekcijos protrūkio metu.

„Saugumo lygmuo turi būti gerokai aukštesnis, būtinoji odontologija teikiama ir dabar, tačiau planinė bus atlaisvinta sekančiame etape. O dabar, visos paslaugos, kurios yra reikalingos teikiamos, bet reikia suprasti, kad kontaktiniai pacientų srautai bus mažesni nei iki šiol, nes įstaigos turėtų atnaujinti 50 proc. planinių pacientų srautus ir tik jei epidemiologinė situacija išliks palanki, tai po poros savaičių tos priemonės būtų dar atlaisvintos“, – LRT RADIJUI sakė viceministrė.

Kaip vėliau laidoje kalbėjo Vilniaus universiteto ligoninės „Žalgirio klinikos“ vadovė , habilituota medicinos mokslų daktarė, profesorė Alina Pūrienė, nors įprastos paslaugos artimiausiu metu tikrai dar nebus teikiamos, tačiau su didelėmis odontologinėmis problemomis susiduriantys pacientai, gydytojų dėmesio sulaukia ir dabar.

Profesorė pripažįsta – po karantino sušvelninimo, akivaizdu, odontologai taip pat privalės peržiūrėti paslaugų teikimo specifikaciją, keisis pacientų srautai, tikėtina net kartais.

„Jeigu su kitais gydytojais pacientai gali bendrauti ir nebūti taip arti vienas kito, tai su odontologais atstumas siekia 30-40 centimetrų ir ryšys yra labai didelis. Antra, mes naudojame gręžimo, ultragarso aparatus, o tai iš burnos pakelia daug mikroorganizmų, kurie gali išbūti ilgai ore. <..> Tada darosi nesaugu nei pacientui, nei gydytojui. Planuojame, kad tik atsidarę siūlysime gerokai didesnius tarpus tarp pacientų, srautai bus du ar net daugiau kartų mažesni, nes būtina pacientams pateikti saugią paslaugą“, – sakė A. Pūrienė.

Profesorė priminė, kad ir šiuo metu odontologijos gydytojų paslaugų laukiantys pacientai, kurie turi rimtų nusiskundimų, priimami ir šiuo metu.

Anot I. Purienės, aiškėja, kurios paslaugos į odontologijos kabinetą atvykusiems pacientams po karantino švelninimo bus suteikiamos pirmiausia, o dėl kurių dar teks palaukti, nes tai būtų tiesioginė rizika tiek pacientui, tiek medikui.

„Visiškai pasiruošėme, kaip mes dirbsime, kokie bus kabinetai, teikiamos paslaugos po karantino. Platinsime chirurginių paslaugų apimtis, ortodontines paslaugas, kur bus mažiau gręžimo, protezavimo darbai. Paskutinės paslaugos, kurias greičiausiai pradėsime naudoti, būtų burnos higienisto paslaugos“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės „Žalgirio klinikos“ vadovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi