Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.28 15:54

Nausėda neatsitraukia dėl teikiamų teisėjų: nežinau, ką galėčiau pasiūlyti geriau

Prezidentas Gitanas Nausėda kartoja, kad toliau teiks tas pačias Seimo jau atmestas kandidatūras į Konstitucinio Teismo teisėjus ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko pareigas. Jis tvirtina pasigedęs argumentų, kodėl jo pasiūlytos kandidatės netiko, ir užsimena, jog su teikimu neskubės.

Taip prezidentas antradienį reagavo į valdančiųjų „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio abejones, ar galima Seimui teikti tas pačias kandidates dukart iš eilės nepraėjus pusei metų. Jis žadėjo kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo.

Seimas praėjusią savaitę atmetė advokatės Giedrės Lastauskienės kandidatūrą į Konstitucinio Teismo teisėjos pareigas ir teisėjos Sigitos Rudėnaitės kandidatūrą į Lietuvos aukščiausiojo teismo pirmininkes.

„Šito svarstymo metu a neišgirdau argumentų, kodėl abi teisininkės netinka užimti šių pareigų. Jokių. Tai šiek tiek glumina. Kadangi tokių argumentų aš negavau, aš nematau pagrindo ir nežinau, ką galėčiau pasiūlyti geriau nežinodamas, kokių kriterijų Seimas pageridautų“, – žurnalistams sakė G. Nausėda.

Jis tvirtino, kad gali ir neskubėti teikti kandidatūrų į minėtas pareigas: „Aš galiu tai padaryti kad ir vasaros viduryje ar pabaigoje“.

G. Nausėda nekomentavo R. Karbauskio planų kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo dėl tų pačių kandidatūrų teikimo be pusmečio pertraukos.

„Koks but Konstitucinio Teismo atsakymas ir sprendimas, mes turbūt nė vienas nežinome“, – teigė prezidentas.

Seimas praėjusį antradienį per slaptą balsavimą G. Lastauskienės nepaskyrė KT teisėja, o S. Rudėnaitės ne tik nepaskyrė LAT pirmininke, bet ir atleido iš Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų.

Teisininkų vertinimu, pastarasis parlamento sprendimas buvo neteisėtas, nes neatitiko Konstitucijoje ir Teismų įstatyme numatytų atleidimo pagrindų. Pagal Teismų įstatymą, atleisti LAT skyriaus pirmininką iš pareigų būtinas pagrindas, pavyzdžiui, – baigiasi kadencija, jis atsistatydina savo noru, dėl sveikatos būklės negali dirbti, pažemina teisėjo vardą, padaro nusikaltimą arba su jo sutikimu perkeliamas į kitas pareigas.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija siūlo Seimui nutarimą dėl S. Rudėnaitės atleidimo ir LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų pripažinti negaliojančiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi