LRT FAKTAI
Infekcinių ligų centras, VUL Santaros klinikų padalinys. Koronavirusas

Lietuvoje

2020.04.28 18:05

LRT FAKTAI. Melagingų naujienų kūrėjai nusitaikė į Santaros klinikas

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.04.28 18:05

„Draugai, gydytojai iš Vilniaus, sako: „Neturim, kur dingt! Liepta iki tada padaryti 20 mirusių su diagnoze „virusas“, – „Facebook“ savaitgalį išplitusioje žinutėje teigiama, esą Lietuvos ligoninėse slepiamos tikrosios mirčių priežastys.

Kitame vaizdo įraše tą patį tvirtina pavežėju dirbantis vyras. Jam šią informaciją neva suteikė Santarose dirbanti keleivė, ji atskleidė, kad „gydytojai pasirašė tylėjimo sutartį“. LRT FAKTAI aiškinosi, kaip ligoninėje iš tikrųjų fiksuojamos mirtys nuo COVID-19.

Kelia abejones dėl tikrojo mirčių skaičiaus

„Kiekvieną mirusį įvardinam [kaip mirusį nuo COVID-19]“, – taip žinutėje aiškinama, kaip šiuo metu mirties priežastis esą nustato Vilniaus medikai. Žinutės autorių teigimu, Lietuva esą įgyvendina „planą“, pagal kurį turi pasiekti tam tikrą mirusiųjų nuo COVID-19 skaičių. Tokiu būdu esą mirusiųjų skaičius Lietuvoje greitai pasieks 200.

Žinutėje ne tik nenurodomas duomenų šaltinis, tačiau ir nėra aišku, kas ją sukūrė ir paskleidė, nes ji platinama dalijantis ne tekstu, o nuotrauka, kurioje neva rodomas asmeninis susirašinėjimas „Facebook“ susirašinėjimo programėlėje.

Tačiau tai, kad nenurodytas nei žodžių autorius, nei šaltiniai, netrukdo žinutei plisti „Facebook“ tinkle, čia ja dalijasi šimtai.

Tai ne vienintelė panaši žinutė, platinama socialiniuose tinkluose ir neigianti, kad Lietuvoje mirštama nuo koronaviruso. Pavyzdžiui, kitame vaizdo įraše pavežėju dirbantis vyras aiškina vežęs Santaros klinikose dirbančią moterį, kuri jam patvirtino, esą „nė vienas Santariškėse nemirė nuo koronaviruso“.

„Gydytojai pasirašė tylėjimo sutartį“, – tariamą šaltinį cituoja jis.

Klinikų atstovai: visų aukų testai buvo teigiami

Santaros klinikos iš tikrųjų yra vienintelė Vilniaus ligoninė, kurioje gydomi miesto COVID-19 pacientai. Čia medikų išrašomi mirties liudijimai vėliau perduodami Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, fiksuojančiam koronaviruso aukų statistiką.

Klinikų atstovai vienareikšmiškai paneigė teiginius, kad įstaigoje gali būti manipuliuojama mirties priežastimis, ir pavadino juos melagienomis.

Jie patvirtino, kad balandžio 27 d. Santaros klinikose kaip mirę nuo koronaviruso buvo registruoti iš viso 5 žmonės. Visiems jiems buvo atlikti PGR testai, matuojantys viruso genetinę medžiagą organizme, – jų rezultatai buvo teigiami.

Taigi, nėra pagrindo manyti, kad su COVID-19 buvo susieti virusu neapsikrėtę žmonės, kaip teigiama „Facebook“ platinamoje žinutėje.

Kas yra laikoma mirtimi nuo koronaviruso?

Didelė mirusiųjų nuo koronaviruso infekcijos dalis visame pasaulyje patenka į vadinamąją rizikos grupę – yra vyresnio amžiaus ir / arba serga gretutinėmis lėtinėmis ligomis. Santaros klinikų atstovai taip pat paaiškino, kada būtent COVID-19 infekcija, o ne kita aplinkybė yra laikoma mirties priežastimi.

„Jei pacientas atvyksta su progresuojančios COVID-19 infekcijos ir kvėpavimo nepakankamumo požymiais, mirus pacientui, COVID-19 infekcija laikoma pagrindine mirties priežastimi“, – aiškino Gitana Letukienė, klinikų vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene.

Ji taip pat paneigė informaciją, kad klinikose dirbantys gydytojai verčiami pasirašyti „tylėjimo sutartis“.

„Neatitinka tikrovės“, – internete platinamą teiginį pakomentavo atstovė spaudai.

Meluoti, kad koronavirusas neegzistuoja, – ne naujiena

LRT FAKTAI jau rašė, kad viena dažniausių pandemijos metu skleidžiamų melagingų žinučių yra teiginys, jog virusas iš tikrųjų neegzistuoja. Viena pirmųjų pasaulyje išpopuliarėjusių melagingų žinučių teigė, kad koronaviruso nėra, ir tai iliustravo atsitiktinių tuščių ligoninės lovų nuotraukomis. Paprastai taip teigiantys žmonės kalba apie tai, kad pandemija neva pridengiami kiti vykstantys procesai, politikų veiksmai.

Anksčiau lietuviškuose socialiniuose tinkluose plitusios žinutės, pavyzdžiui, kėlė abejonių, kad koronaviruso pandemija yra tik pratybos, arba rėmėsi neva Anykščių medikais, esą sakančiais, kad šioje ligoninėje gydytojai turi kaip niekada daug laisvo laiko. Tai turėjo įrodyti, kad koronavirusas neegzistuoja.

Tuo tarpu melagingos žinutės apie Vilniaus medikus skleidėjai kalba apie neįvardytus „planus“, kuriuos esą įpareigoti vykdyti net ne Santaros klinikų darbuotojai, o Lietuva aukščiausiu politiniu lygiu.

Tikėtina, kad autoriai, kurdami melą, pasinaudojo ir mokslininkų pasisakymais, juos iškreipdami: žinutėje teigiama, kad Lietuvoje neva vykdomas planas užregistruoti 200 koronaviruso aukų. Būtent tokį skaičių mėnesio pradžioje minėjo Vilniaus universiteto mokslininkai, tačiau jie pristatė savo prognozę – duomenų modeliavimo rezultatus, leidžiančius nuspėti, kiek koronaviruso aukų Lietuva galėtų tikėtis.

Dezinformacija / pramanai

Visi patvirtinti mirčių nuo koronaviruso atvejai Santaros klinikose buvo patvirtinti ir testais, – kaip paaiškino klinikos atstovai. Tai paneigia socialiniuose tinkluose platinamą žinutę, kad kaip mirę nuo koronaviruso infekcijos buvo užregistruoti neužsikrėtę žmonės. Klinikų atstovai taip pat paaiškino, kad mirties priežastimi nuo COVID-19 laikomi atvejai, kai miršta pacientas su progresuojančios koronaviruso infekcijos ir kvėpavimo nepakankamumo požymiais.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra