Lietuvoje

2015.10.16 15:08

Nauja asociacija rūpinsis nacionaliniu saugumu

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.16 15:08

Ką tik susikūrusi pulkininkų asociacija, tarp kurios narių yra buvę Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovai, Lietuvos karo akademijos vadovas, atsargos pulkininkai, pasiryžusi konsultuoti politines partijas nacionalinio saugumo klausimais. Pasak asociacijos narių, dabar vos pora partijų į savo programą yra įtraukusios šį klausimą. Buvę karininkai, kurių kiekvieno stažas kariuomenėje skaičiuojamas maždaug po du dešimtmečius, neatmeta galimybės ir patys pasukti į politiką.

„Mes manome, kad mūsų patirtis ir mūsų ekspertizė galėtų pasitarnauti Lietuvos nacionalinio saugumo stiprinimui. Vienas iš tikslų, kurių mes siekiame – konsultuoti Lietuvos politines partijas. Jas reikėtų konsultuoti, nes, jeigu pažiūrėtumėte į 2012 metų partijų rinkimines programas, tai tik dviejose iš jų yra skirta dėmesio nacionaliniam saugumui ir gynybai“, – teigė Pulkininkų asociacijos vadovas Eugenijus Vosylius.

Kai kuriose valstybėse, kaip antai Jungtinėse Valstijose ir Anglijoje, yra normalu, kad atsargos karininkai dalyvauja politiniame gyvenime, tačiau Lietuvoje įstatymų leidyboje kariškių išvis nėra.

„Mes norime atidaryti duris išeinančiam kariškiui papulti į tas politines struktūras, jei jis to nori. Tai yra pasiryžimo reikalas, bet mes paskatintume išeinančius į atsargą kariškius, bandytume jiems padėti gauti reikalingus kontaktus“, – sakė Pulkininkų asociacijos narys Vaidotas Malinionis.

Atsargos pulkininkų teigimu, Lietuva per mažai investuoja į nacionalinį saugumą. Buvęs saugumo departamento vadovas tarnybos finansavimą vadina apgailėtinu.

„Žvalgyba nėra kažkoks tai neaiškus darinys, tai – sudėtinė gynybos dalis. Jokia gynyba negali veikti be žvalgybos pajėgumų, ar tai būtų civiliai, ar kariniai pajėgumai. Jei kalbame apie karą, tai visa valstybė dalyvauja kare. Mano nuomone, finansavimas man būnant VSD direktoriumi buvo apgailėtinas“, – konstatavo Pulkininkų asociacijos narys Gediminas Grina.

Pulkininkų asociacijoje kol kas yra keli nariai, nes iš viso Lietuvos krašto apsaugos struktūroje yra apie 30 pulkininkų. Pirmieji, pradėję tarnauti nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje, tik dabar pradeda išeiti į atsargą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt