Lietuvoje

2020.04.28 11:52

Seimas palaimino bausmių už saviizoliacijos pažeidimus sugriežtinimą – nuo šiol grės laisvės atėmimas

atnaujinta 15.48
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.28 11:52

Seimas antradienį priėmė Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriomis sugriežtino bausmes už saviizoliacijos pažeidimus – numatyta, kad asmenys, kurie buvo įspėti apie ligą, apie reikalingas apsaugos priemones, bet bendravo su žmonėmis ir taip sukėlė pavojų užsikrėsti kitiems, būtų baudžiami laisvės atėmimo bausme iki vienerių metų.

Už BK pataisas balsavo 70 Seimo narių, įstatymo pakeitimams nepritariančių nebuvo nepritarė parlamentarų, 1 parlamentaras susilaikė.

Šių pataisų priėmimas Seime buvo užstrigęs, mat opozicijai nusprendus nedalyvauti balsavime, vis pritrūkdavo balsų sprendimui priimti. Antradienį, balsuojant dėl BK pataisų priėmimo, opozicijos atstovai, tai yra konservatoriai, liberalai, iš opozicijos į Seimo mažumą pasitraukiantys socialdemokratai, taip pat, kaip ir anksčiau, balsavime nedalyvavo.

BK pataisomis numatyta sugriežtinti atsakomybę už veiksmus, kai asmuo, būdamas informuotas apie savo ligą, įspėtas dėl apsaugos priemonių, bendravo su žmonėmis, taip sukeldamas pavojų kitiems užsikrėsti pavojinga ar ypač pavojinga užkrečiamąja liga. Už tokius veiksmus numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki vienerių metų. Iki šiol laisvės atėmimo bausmė asmenims už minėtą nusikaltimą nebuvo skiriama.

Įstatymo pakeitimais taip pat sugriežtintos bausmės už sveikatos apsaugos reikalavimų ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisyklių, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, pažeidimus. Iki šiol buvo numatyta, kad už šią veiką gresia maksimali trejų metų laisvės atėmimo bausmė. BK pataisomis, kurioms pritarė Semas, numatyta, kad asmenims, nepaisiusiems sveikatos apsaugos reikalavimų, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, grėstų maksimali penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Prezidentas neatskleidė, ar sutinka su bausmių griežtinimu

Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį paklaustas, ar sutinka su Seimo priimtomis BK pataisomis, neatskleidė, ar jas pasirašys, ar vetuos.

„Įstatymai man suteikia galimybę gerai pagalvoti, pasverti visus argumentus ir priimti sprendimą dėl veto arba dėl pasirašymo. Tokį variantą ir tokią galimybę aš ketinu išnaudoti“, – kalbėjo šalies vadovas.

Padidino ir baudas už karantino pažeidimus

Anksčiau Seimas pritarė Teisingumo ministerijos pateiktoms Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisoms, kuriomis padidintos baudos už karantino taisyklių nesilaikymą.

Pataisomis numatyta, kad už karantino taisyklių pažeidimą baudos fiziniams asmenims sieks nuo 500 iki 1500 Eur, juridinių asmenų vadovams ir kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1500 iki 6000 Eur. Administracinių nusižengimų protokolus galės surašyti policijos pareigūnai.

Iki šiol baudos už karantino taisyklių nesilaikymą fiziniams asmenims siekė iki 140 Eur, juridiniams asmenims – iki 600 Eur, o jas galėjo skirti visuomenės sveikatos specialistai.

ANK pataisomis kartu numatyta, kad savivaldybių tarybų sprendimų ar savivaldybių administracijų direktorių įsakymų dėl kovos su žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkiais ir epidemijomis nevykdymas ar vykdymas ne laiku karantino, ekstremalios situacijos metu užtraukia baudą fiziniams asmenims nuo 250 iki 800 Eur, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1500 Eur.

Be to, Seimas priėmė ir ANK pataisas, kuriomis išskirtos didesnės baudos už teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą karantino, ekstremalios situacijos metu. Nustatyta, kad šie nusižengimai, specialios juostos „STOP POLICIJA“ perėjimas fiziniams asmenims užtraukia baudą nuo 200 iki 500 Eur ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 500 iki 1500 Eur.

Prezidentas G. Nausėda pasirašė šias pataisas, jos įsigalios 2020 m. gegužės 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.