Lietuvoje

2020.04.28 16:50

Gavus teigiamą testo atsakymą, kartu besiizoliavusiam tikrintis neleido, tačiau specialistai ramina

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.04.28 16:50

Kovą iš varžybų Londone sugrįžęs boksininkas Tadas Tamašauskas kartu su treneriu izoliavosi. Beveik pasibaigus saviizoliacijos laikotarpiui, T. Tamašauskas pajuto peršalimo simptomus, o vėliau gavo ir teigiamą testo nuo koronaviruso atsakymą. Jis stebisi, kad kartu su juo besiizoliavusiam treneriui pasidaryti testo neleido, tačiau NVSC ramina – pasitikrinti gali visi, pajutę peršalimo simptomus.

Iš Londono sugrįžęs T. Tamašauskas kartu su treneriu izoliavosi savo bute, o jo žmona kartu su dukra kuriam laikui išvyko gyventi pas savo tėvus.

Beveik pasibaigus 14 saviizoliacijos dienų, T. Tamašauskas pasakoja pajutęs lengvus peršalimo simptomus – šiek tiek pasireiškė sloga, čiaudulys. Pasikalbėjęs su žmona, sportininkas nusprendė pasidaryti testą dėl koronaviruso, kad šeima galėtų ramiai grįžti į namus, jiems nekiltų grėsmė.

„Labai nustebau, kai atsakymas buvo teigiamas, rezultatų reikėjo laukti penkias dienas, o tai šiek tiek nuvylė“, – sako pašnekovas.

Kadangi T. Tamašausko tyrimo atsakymo reikėjo palaukti penkias dienas, o saviizoliacijos laikas jau buvo pasibaigęs, sportininko treneris išvyko izoliuotis į savo namus, o T. Tamašauskas liko vienas.

Tačiau, stebisi boksininkas, NVSC nurodžius trenerio kontaktus, šie nepasiūlė jam pasidaryti testo. Pašnekovas svarsto, kad taip galėjo nutikti dėl to, kad treneris nejautė peršalimo simptomų, jautėsi gerai.

Gavus teigiamą testo rezultatą, į T. Tamašausko namus atvyko medikai, kurie sportininką nuvežė į ligoninę, kur padarė kraujo tyrimus bei plaučių rentgeną. Pamačius, kad komplikacijų nėra, pašnekovas grįžo į namus toliau izoliuotis.

Per Velykas T. Tamašauskas sulaukė pirmojo neigiamo testo atsakymo, o balandžio 14-ąją – ir antrojo. Po dviejų iš eilės neigiamų koronaviruso testų atsakymų žmogus laikomas pasveikusiu. Neilgai trukus atgal į namus sugrįžo ir žmona su dukra, todėl T. Tamašauskas džiaugiasi, kad dabar gali leisti laiką su šeima.

„Dabar jau namuose su šeima, viskas gerai, bet iš esmės niekas labai nepasikeitė, niekur neiname, tik esame kartu“, – šypsosi pašnekovas.

Kas ir kaip gali tikrintis?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atsiųstuose atsakymuose teigiama, kad sąlytį su koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi turėję asmenys 14 dienų nuo paskutinės kartu buvimo dienos privalo izoliuotis ir stebėti savo sveikatą.

Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), nedelsiant skambinti nemokamu, visą parą visoje Lietuvoje veikiančiu Koronos karštosios linijos telefonu 1808, pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.

Pasak NVSC atstovų, jei per dvi savaites ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Šiuo metu nuo koronaviruso gali tikrintis asmenys, pajutę peršalimo simptomus (karščiavimą, kosulį, dusulį). Jei peršalimo simptomus pajutęs žmogus yra 60 metų arba vyresnis, serga lėtinėmis ligomis, jis turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Toks asmuo greitosios pagalbos automobiliu būtų nugabentas į vieną didžiųjų ligoninių. Jei žmogus, pajutęs minėtus peršalimo simptomus, yra jaunesnis nei 60 metų, jis turi skambinti šeimos gydytojui, kuris pacientą pats užregistruos į karščiavimo kliniką, arba skambinti karštąja koronoviruso linija 1808, kur pats gali užsiregistruoti testui dėl koronaviruso mobilioje stotelėje.

„Mėginiai yra ištiriami kaip įmanoma greičiau, tačiau dėl didelių tyrimo aprėpčių atsakymo gavimas gali šiek tiek užtrukti. Nuo pandemijos pradžios laboratorijų, kuriose atliekami tyrimai koronaviruso infekcijai nustatyti, skaičius išaugo, todėl tyrimų atliekama daugiau ir rezultatai gaunami greičiau“, – teigiama NVSC atsakyme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.