Lietuvoje

2020.04.28 10:31

Rozovos apkaltos klausimas toliau stringa Seime – išbraukė iš darbotvarkės

Seime ir toliau stringa klausimo dėl parlamentarės Irinos Rozovos apkaltos proceso svarstymas. Antradienį plenariniame posėdyje parlamentas turėjo svarstyti dėl specialiosios komisijos sudarymo, bet klausimas iš darbotvarkės buvo išbrauktas.

Siūlymą išbraukti klausimą dėl I. Rozovos apkaltos komisijos antradienį pateikė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovas Zbignevas Jedinskis. Politikas teigė, kad frakcija kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją, kad ši išaiškintų, ar Seimas turi teisę pradėti svarstymą, posėdyje nedalyvaujant pačiai I. Rozovai.

Tai ne pirmas kartas, kai I. Rozovos klausimas pašalinamas iš parlamento darbotvarkės. Kovo 12 dieną jis buvo išbrauktas, tokį siūlymą teisinant tuo, kad pati politikė dėl ligos negalėjo dalyvauti posėdyje.

Konservatorius Jurgis Razma teigė, kad projekto dėl I. Rozovos apkaltos iš darbotvarkės išimti nebuvo galima, nes jam buvo taikoma pertrauka iki kito posėdžio.

„Kiek mums yra žinoma, po pateikimo šitam projektui buvo pritarta ir jokios pertraukos iki kito posėdžio nebuvo. Prašau balsuoti dėl išbraukimo iš darbotvarkės“, – į tai atsakė Z. Jedinskis.

Visgi balsų dauguma Seimas nutarė, kad šis klausimas turi būti išbrauktas. Už tai balsavo 66 Seimo nariai, 38 buvo prieš, o 8 susilaikė.

Teikti Seimui pradėti apkaltos procesą turi teisę ne mažesnė kaip ketvirtadalio, t. y. 36 Seimo narių grupė. Seimas sudaro specialiąją tyrimo komisiją, kuri rengia išvadą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą. Jei Seimas balsuodamas dėl komisijos išvados nusprendžia, kad toks pagrindas yra, kreipiamasi į Konstitucinį Teismą išvados, ar asmens, kuriam pradėta apkaltos byla, konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Teikime pradėti apkaltą Seimo nariai teigia, kad „yra pakankamai pagrindo daryti išvadą, kad Seimo narė I. Rozova, siekdama gauti leidimą dirbti su slapta informacija, (...) sąmoningai mėgino nuslėpti nuo VSD pareigūnų savo ryšius su Rusijos diplomatinio korpuso atstovais ir jų pobūdį“.

Šių kontaktų I. Rozova nenurodė prašyme išduoti leidimą dirbti su įslaptinta informacija. Patikrinimą atlikęs Valstybės saugumo departamentas (VSD) Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui rekomendavo leidimo nesuteikti. VSD dokumente rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų aljansui, Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 metais išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

I. Rozova sako, kad jos ryšiai su rusų diplomatais nebuvo asmeniniai, todėl ji neturėjusi jų deklaruoti VSD klausimyne. Seime jau atliekamas tyrimas dėl I. Rozovos ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui. Tyrimą atlieka Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas specialiosios komisijos teisėmis.