Lietuvoje

2020.05.01 20:54

Karantino akivaizdoje pasigenda pajėgumų kovojant su brakonieriais ir gamtos teršėjais

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.05.01 20:54

Visuomenininkų teigimu, panašu, kad teršėjai, brakonieriai ir kiti gamtos niokotojai karantine neužsidarė, todėl pasigirdo raginimų nedelsiant stiprinti aplinkosaugininkų darbą. Tuo metu Aplinkos ministerija patikina, kad tam yra sutelktos visos pajėgos.

Aplinkosaugininko Lino Jonausko teigimu, nei teršėjai, nei brakonieriai ne tik nesustojo, bet net ir ėmė aktyviau veikti. Nors po „Grigeo“ skandalo kova su pažeidėjais suaktyvėjo, anot jo, daugelį gamtos mylėtojų karantinas uždarė namuose, todėl brakonieriavimo ir gamtos teršimo atvejai tapo nepastebimi.

„Tarp draugų socialiniuose tinkluose turiu daug žvejų ir mastas keliamų nuotraukų ar vaizdo įrašų su iš vandens traukiamais brakonierių tinklais mane šokiruoja. [...] Atliekų mastai miškuose taip pat šokiruoja. Anksčiau nesu matęs tiek šiukšlių. Tai indikuoja, kad aplinkosaugą reikia stiprinti“, – pabrėžia L. Jonauskas.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro doc. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos konsultantas Egidijus Bukelskis sako, kad nusižengimų gamtoje nepadaugėjo, tačiau pritaria, jog dalis medžiotojų ir žvejų jaučiasi nebaudžiami, tikėdami, kad per karantiną inspektorius nesirodys.

Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyriaus vedėjas Gediminas Markauskas pastebi, kad pranešimų apie nusižengimus gamtoje per karantiną padaugėjo keliais šimtais, tačiau, jo manymu, tai lėmė dažnesnis žmonių lankymasis miškuose ir parkuose.

„Daugiausiai pranešimų apie avarijose nutrenktus žvėris. [...] Daug pranešimų apie atliekas ir jų deginimą miškuose“, – komentuoja G. Markauskas.

Trūksta pajėgumų

E. Bukelskis pabrėžia ir materialinio aprūpinimo inspektoriams problemą, esą reikia didinti ir gamtosaugininkų pajėgumus.

„Kuro limitavimas, penktą valandą rakinami aplinkos apaugos agentūrų automobiliai – tai iššaukia tokį žmonių nebaudžiamumo įvaizdį ir jie tikisi, kad jų niekas nematys,“ – atkreipia dėmesį E. Bukelskis.

Pasak L. Jonausko, situaciją apsunkina ir neetatinių inspektorių trūkumas, kurių per ketverius metus sumažėjo dvigubai, o dabar esą išvis neliko.

„Situacija yra bloga. [...] Per ketverius metus nėra išduoti pažymėjimai ir jie negali dirbti. Man atrodo, kad šiandien yra per didelė prabanga atsisakyti visuomenininkų, kurie nori prisidėti saugojant gamtą, nustatant teršimo ir brakonieriavimo atvejus“, – akcentuoja L. Jonauskas.

L. Jonausko tikinimu, per karantiną kelios dešimtys inspektorių Aukštatijoje nedirbo, o pagalbos iš kitų regionų nesulaukė.

„Valdybos nemėgsta rotacijos ir kai į jų teritoriją atvažiavę inspektoriai imasi savo tvarkos. Tai yra didelė problema“, – sako L. Jonauskas.

Esant karantinui ir pajėgumų trūkumui, anot L. Jonausko, inspektoriai vis tiek turėtų fiksuoti tam tikrus atvejus ir patikrinti juos esant galimybei.

„Žmonės praneša apie deginimus ir nutrenktus gyvūnus, bet tai yra smulkūs dalykai. Kai pranešama apie didesnį įvykį, inspektoriai tiesiog nevažiuoja ir iš pranešimų centro ateina informacija, nes yra karantinas, nėra pajėgumų. Tokių pokalbių įrašų yra bent keli, kai apie nusižengimus norėję pranešti žmonės liko nusivylę“, – kalba L. Jonauskas.

Jo tikinimu, šiuo metu aplinkosaugos sektoriuje yra apie 70 laisvų darbo vietų, todėl pajėgumai nusižengėliams pažaboti tikrai galėtų būti didesni.

„Mes matome mažus, bet nepastebime didžiausių dalykų, kaip ir buvo su „Grigeo“, kai ministras lankėsi toje teritorijoje, nieko neįžvelgė, o prokurorai ėmesi bylos ir nustatė skandalingus faktus“, – primena L. Jonauskas.

Vadina žmonių klaidinimu

Reaguodamas į kritiką, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika patikina, kad šiuo klausimu yra sutelkos visos priemonės ir net per karantiną inspektoriai aktyviai dirba.

„Nereikia klaidinti žmonių, kad brakonieriams dabar yra puikus metas. [...] Žvejai ir medžiotojai lankosi gamtoje, inspektoriams praneša apie daugelį atvejų ir taip juos užkardo. Vadinasi, kad kaip tik brakonieriams vietos šiuo metu yra labai mažai“, – komentuoja K. Mažeika.

Nors pripažįsta, kad problemų yra, aplinkos ministras įsitikinęs, kad aplinkos apsaugos sistema keičiasi į gerą.

„Tai, kas yra daroma, yra atspirties taškas. Tikiu, kad greitu metu turėsime pasikeitusią aplinkosaugą. Kviečiame ir telkiame tuos, kuriems sistema rūpi“, – sako ministras.

Išsamiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše:

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23