Lietuvoje

2013.02.08 20:48

Interaktyvūs istoriniai Panevėžio žemėlapiai atskleidžia 1934–1946 m. miesto vaizdą

Panevėžio savivaldybės internetinę svetainę papildė trys sovietmečiu uždrausti 1934–1946 metų miesto žemėlapiai. Įdomiausia, kad nuo įvairių tikrintojų jie buvo slapstyti net moterų tualete.

Panevėžio savivaldybės internetinę svetainę papildė trys sovietmečiu uždrausti 1934–1946 metų miesto žemėlapiai. Įdomiausia, kad nuo įvairių tikrintojų jie buvo slapstyti net moterų tualete.

Jei ne sovietmečio Vykdomajame komitete geodezininke dirbusios Sigitos Taurienės įžvalgumas, istoriniai miesto žemėlapiai nebūtų išlikę. Mat nurašius riboto naudojimo nuo visuomenės slepiamus šiuos dokumentus reikėdavo sudeginti. Panevėžietei ranka nekilo taip daryti, o atvykus tikrintojams suskubta žemėlapius slėpti.

„Žinojom, kad Pabaltijyje yra pati baisiausia valdyba, ir jeigu mes jų nepaslėpsim, bus ir man blogai, ir skyriui, ir miestui, ir ateičiai žemėlapių neliks. Tada pradėjom galvoti, kur juos slėpti. Aišku, daugiausia vietos vyrų tualete, bet pasinaudojom tik moterų tualetu“, – pasakoja buvusi geodezininkė S. Taurienė.

Dabar norint pamatyti, kaip per pastaruosius septynis dešimtmečius keitėsi Panevėžys, pakanka atsidaryti savivaldybės interneto svetainę. Architektūros ir urbanistikos skyriaus darbuotojas Andrius Sviderskas pasistengė, kad žemėlapiai būtų prieinami visuomenei. Ir patį pirmąjį 1934-ųjų  žemėlapį bei 1939–1943-ųjų ir 1946-ųjų žemėlapius perkėlė į virtualią erdvę.

„Galima palyginti laikotarpius. Kai kurie žmonės, kurie turėjo nuosavybės, gali pamatyti savo sklypų smetoniškas ribas. Studentams labai gerai istorijos tyrimui“, – teigia Panevėžio savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistas Andrius Sviderskas.

Šiomis  dienomis A. Sviderskas perkėlė į svetainę ir sovietinį 1977-ųjų žemėlapį.

„Pakankamai daug skiriasi miestas nuo dabartinės situacijos: Kerbedžio gatvė tik pradėta tiesti, pradžia jau yra, dar toliau nesimato, kai kurių kvartalų dar nėra. Matome, kur dabar gyvename, ten dar nieko nėra“, – pasakoja A. Sviderskas.

Istorikai sako, kad Panevėžio savivaldybė vienintelė Lietuvoje turi tokį interaktyvų ir istoriškai vertingą žemėlapį.

„Istorikai gali ištyrinėti, kokie pastatai: mediniai, mūriniai, dviaukščiai, triaukščiai namai stovėjo, kokios gatvės, keliai, kokie kaimynai buvo“, – sako istorikas Juozas Brazauskas.

Manoma, kad kitų metų miesto žemėlapių nepavyko išsaugoti. Užtat A. Svidersko kabinete kabo 1919-ųjų Žemaičių vyskupijos, kuriai priklausė ir Panevėžys, originalus žemėlapis. Istorinę vertybę jis nusipirko turguje vos už 30 litų.