Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.27 14:21

Veryga: tikimybė dėl karantino atšaukimo jau gegužės 11 dieną – minimali

Nuo koronaviruso mirė dar 2 žmonės, atnaujinta 16.13

Lietuvoje nuo koronaviruso mirė dar du žmonės, pirmadienį pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spaudos konferencijoje ragino nesitikėti, kad gerėjant sergamumo statistikai karantinas šalyje bus atšauktas jau gegužės pradžioje.

„Paaiškėjo dar dvi mirtys Klaipėdoje“, – spaudos konferencijoje sakė R. Lingienė.

Iš viso Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 43 žmonės. Šalyje nustatyti 1449 COVID-19 atvejai, 474 asmenų pasveiko.

Anot R. Lingienės, vieno iš mirusiųjų Klaipėdoje gyvybė užgeso namuose, kitas mirė ligoninėje, tačiau į ją taip pat buvo atvežtas ligai progresuojant.

Jos teigimu, šiuo metu ligoninėse guli 129 koronavirusu užsikrėtę pacientai, iš jų 16 yra reanimacijoje. Plaučių ventiliacija taikoma šešiems žmonėms, 25 gydomi su deguonies kaukėmis.

„Pastaruoju metu epideminė kreivė plokštėja, kasdien nustatoma vis mažiau atvejų, o nustatomi atvejai susiję su konkrečiais židiniais“, – sakė NVSC atstovė.

Pasak jos, pastaruoju metu Lietuvoje fiksuojama daug besimptomių ligos formų, kurios išaiškinamos atliekant profilaktinius tyrimus. Šalyje taip pat nemažai šeiminių koronaviruso židinių.

Karantino sąlygos

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad nepaisant gerėjančios sergamumo statistikos tikimybė, jog karantinas bus atšauktas po gegužės 11 dienos, yra minimali.

Vyriausybė praėjusią savaitę pratęsė karantiną iki šios datos.

„Tikimybė, kad karantinas bus atšauktas gegužės 11 dieną, yra minimali ir labai nedidelė“, – teigė ministras.

„Karantinas reiškia daug plačiau nei tik parduotuvių veiklą, išėjimą į viešąją erdvę. Tai tam tikros ir izoliacijos, ir saviizoliacijos, ir tikrinimo, ir judėjimo sąlygos. Net nežinau kas turėtų atsitikti, kad gegužės 11 dieną visos karantino sąlygos būtų atšauktos“, – pridūrė jis.

A. Veryga sakė, kad net ir pasibaigus koronaviruso epidemijai žmonėms teks saugotis, pavyzdžiui toliau laikytis rankų ir asmens higienos: „Koronavirusas nėra vienintelis virusas mūsų visuomenėje. <...> Yra ir tas pats gripas, kurio epidemija skelbiama kasmet“.

Ministras taip pat pranešė, kad Vyriausybė trečiadienį leis į ligonines guldyti ir kitus, ne tik koronavirusu užsikrėtusius pacientus.

Planinių sveikatos priežiūros paslaugų atvėrimas iš pradžių planuotas gegužės 4 dieną, bet jis gali būti atlaisvintas, teigė A. Veryga.

Anot jo, atnaujindamos planines paslaugas ligoninės turės pasiruošti lovų rezervą kovai su COVID-19, jeigu atvejų skaičius vėl išaugs, taip pat laikytis kitų saugumo sąlygų.

„Tai būs iššūkis įstaigoms, bet aš tikiu, kad sprendimas bus priimtas jau trečiadienį“, – tvirtino ministras.

Planinės procedūros gydymo įstaigose galėtų būti atnaujintos nuo kitos savaitės

Planinės procedūros gydymo įstaigose galėtų būti atnaujintos nuo kitos savaitės, tačiau galutinį sprendimą trečiadienį priims Vyriausybė, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Dėl terminų, tai man sudėtinga pasakyti, preliminarus siūlymas buvo gegužės 4 diena, bet gali būti, kad bus apsispręsta ir dėl kažkokio ankstesnio termino“, – A. Veryga.

Anot jo, svarstoma atnaujinti didžiąją dalį planinių paslaugų. Tačiau teikiant jas ligoninėse, pirmiausia, turės būti atsižvelgiama į būtinybę išlaikyti lovų rezervą koronavirusu sergantiems pacientams.

„Tada likusias lovas bus galima planuoti planiniam pacientų stacionarizavimui. Bus ir daugiau įvairių reikalavimų – infekcijų kontrolės išlaikymas, tam tikras derinimas su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru tų infekcijų kontrolės priemonių“, – nurodė A. Veryga.

„Kalbant apie specialistų konsultacijas, įstaigos privalės susiplanuoti, kiek jų gali atlikti, kad išlaikytų tam tikrus intervalus tarp pacientų, kad būtų galima ir patalpas išvėdinti, ir dezinfekuoti tai, ką būti dezinfekuoti, ir susitvarkyti registraciją taip, kad pacientai nesibūriuotų“, – pridūrė jis.

Anot ministro, apie planines odontologų paslaugas šiame etape nėra kalbama.

„Esame gavę labai daug odontologų laiškų, krepimųsi su prašymu kol kas neatnaujinti šitų paslaugų, nes tai yra labai aukštos rizikos aerozolius generuojančios paslaugos. (...) Odontologas turėtų apsirengti pilną apsaugos kostiumą, nes kitais būdais jam apsisaugoti būtų labai sudėtinga. Kitaip tariant, jis turėtų būti apsirengęs taip, kaip COVID-19 reanimacijoje dirbantis medikas. Tada jis galėtų jaustis saugus“, – kalbėjo ministras.

Karštoji koronos linija 1808 dirbs trumpiau

Mažėjant besikreipiančiųjų srautams, trumpinamas Karštosios koronos linijos darbo laikas. Iki šiol visą parą linijoje 1808 budėjusi gydytojų ir savanorių komanda dirbs trumpiau – nuo 8 iki 23 val., nurodoma pranešime spaudai.

Toks sprendimas priimtas pasitarus su ekspertais. A. Verygos, Karštosios koronos linijos darbo laikas trumpinamas atsižvelgiant į besikeičiančią situaciją dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo šalyje ir į liniją 1808 besikreipiančiųjų skaičiaus.

„Šiuo metu tokio poreikio, kad Karštojoje linijoje dirbantys medikai ir savanoriai budėtų ir naktimis, jau nebeturime. Naujasis darbo režimas ir toliau leis užtikrinti reikiamą pagalbą visiems skambinantiesiems“, – sako ministras A. Veryga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi