Lietuvoje

2020.04.27 14:15

Danėliaus atsakas STT: kreipėsi į prokuratūrą dėl pareigūno piktnaudžiavimo tarnyba, poveikio teisėjui

atnaujinta 15.23
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.27 14:15

Įtarimų dėl neteisėto poveikio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnui sulaukęs advokatas Giedrius Danėlius pranešė kreipęsis į Generalinę prokuratūrą dėl galimai neteisėtų STT pareigūno veiksmų. Teisininkas įtaria, kad pareigūnas galėjo piktnaudžiauti tarnyba, daryti neteisėtą poveikį teisėjui. Advokatas teigė, kad tai yra atsakas į jam pareikštus įtarimus.

„Pateikėme Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai pranešimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo dėl galimo STT pareigūno piktnaudžiavimo tarnyba, dėl prekybos poveikiu ir galimu poveikiu teisėjui“, – pirmadienį spaudos konferencijos metu pranešė G. Danėlius.

Prokuratūra praėjusią savaitę pranešė, kad atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto poveikio STT direktoriui Žydrūnui Bartkui ir vienai STT tyrėjai, atliekančiai ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje.

BNS žiniomis, sulaikytieji asmenys yra advokatai G. Danėlius, Valdas Rakauskas, Dainius Baronas ir Nacionalinio kraujo centro byloje figūruojančios bendrovės „Solis Tribus“ akcininkas, verslininkas Antanas Petrošius.

Kaip skelbė prokuratūra, pas įtariamuosius rasta surinkta asmeninė ir tarnybinė informacija apie STT pareigūną. Teisėsauga įtaria, kad pasinaudojus šiais duomenimis galėjo būti siekiama, kad aukštas pareigas užimantys STT pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus Nacionalinio kraujo centro byloje.

Tikino, kad informaciją atsiuntė pats STT pareigūnas

G. Danėlius, sulaukęs įtarimų dėl neteisėto informacijos apie privatų gyvenimą rinkimo, tikino, kad duomenis jis gavo teisėtu būdu. Spaudos konfrencijoje jis demonstravo skaidres, kuriose, kaip teigė advokatas, pats STT pareigūnas asmeninio susirašinėjimo programoje atsiuntė tam tikrą informaciją.

„Pareigūnas, paklausus, kas tai per failas, niekaip nereagavo“, – susirašinėjimą su pareigūnu komentavo G. Danėlius.

LRT.lt primena, kad Nacionalinio kraujo centro byloje įtarimai yra pareikšti dviem asmenims – „Solis Tribus“ akcininkui A. Petrošiui ir buvusiai Nacionalinio kraujo centro vadovei Joanai Bikulčienei.

G. Danėlius, kuris yra A. Petrošiaus advokatas Nacioanlinio kraujo centro byloje, tikino, kad jam buvo itin keista, jog, jo teigimu, iš STT pareigūno atsiųstos informacijos susidarė įspūdis, kad jo ginamasis tapo pagrindiniu minėtos bylos taikiniu.

„Duomenyse man, kaip gynėjui, buvo pakankamai aktualu ir keista tai, kad verslininkas, kuris niekaip nėra susijęs su valstybės tarnyba, buvo laikomas pagrindiniu bylos taikiniu, pagrindiniu bylos objektu. Visi suprantame, kad STT misija, paskirtis yra kova su korupcija, tačiau mano ginamasis tame ikiteisminiame tyrime nebuvo niekaip susijęs su valstybės tarnyba ar jai prilygintinais asmenimis.

Aktualu buvo ir tai, kad, jau prieš pradedant ikiteisminį tyrimą, pareigūnai galimai žinojo, jog duomenų apie nusikalstamas veikas kaip ir nėra. [...] Tačiau nepaisant to, pradėjus ikiteisminį tyrimą, buvo labai garsiai pasakyta, kad asmenys buvo nusiteikę, darė poveikį tiek Lietuvos, tiek Latvijos pareigūnams, buvo minimos didelės vertės kyšių sumos, nuorodos į didelės vertės kyšius, nors [...] tokių duomenų pareigūnai neturėjo“, – dėstė G. Danėlius.

Užsiminė įžvelgęs norą padėti verslo konkurentui

Advokatas G. Danėlius pasakojo, kad gautame susirašinėjime jis rado duomenų, jog pareigūnai galėjo susirašinėti su asmeniu, kuris yra jo ginamojo, tai yra A. Petrošiaus verslo konkurentas. Teisininko manymu, pareigūno bendravimas su Latvijos verslininku kriminalinės žvalgybos metu yra nederamas ir galimai nusikalstamas.

„Kilo pagrįstų įtarimų, manymų, kad galbūt šiuo ikiteisminiu tyrimu, kriminaline žvalgyba yra manipuliuojama tam, kad perskirstyti rinką ir tą rinką suteikti kitam asmeniui, tai yra Latvijos piliečiui“, – pažymėjo G. Danėlius ir pridūrė, kad šiuos susirašinėjimus jis yra perdavęs STT.

Teisininkas taip pat pasakojo, kad jo turima informacija rodo, kad STT pareigūnas ikiteisminio tyrimo Nacionalinio kraujo centro byloje prieš teismo, kuris sprendė dėl bylos veikėjų suėmimo, posėdžius užeidavo į teisėjo kabinetą.

„STT pareigūnas leido sau užeiti pas teisėjus, kurie skiria suėmimą, galimai siekė daryti ar ketino daryti, o gal ir padarė poveikį teisėjui“, – aiškino G. Danėlius.

Jis teigė, kad šia informacija pasidalino su STT tyrėja, atliekančia ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje, tikėdamasis, kad tyrimas bus atliktas „visapusiškai ir išsamiai“. G. Danėlius tvirtino tikėjęsis, jog tyrėja supras, kad tyrimu galimai manipuliuojama.

„Tyrėja patvirtino, kad susirašinėjimas yra autentiškas ir galiausiai tai, kad susirašinėjimas yra autentiškas, patvirtino man pateikti įtarimai“, – tvirtino G. Danėlius, prisiminęs jam pareikštus prokuratūros įtarimus.

„Manau, kad, jeigu turėdamas tokio pobūdžio informaciją, jos neparodyčiau, niekam neteikčiau, greičiausiai tapčiau toki pareigūno bendrininku, o tokiu nenoriu tapti ir negaliu“, – reziumavo G. Danėlius.

Verslininkas kreipėsi į prokuratūrą dėl pranešėjo statuso suteikimo

Spaudos konferencijoje dalyvavęs advokatas Mindaugas Barkauskas, kuris yra bendrovės „Solis Tribus“ akcininko A. Petrošius gynėjas ikiteisminiame tyrime dėl galimai neteisėto poveikio STT pareigūnui, pranešė, kad jo klientas įtariamas neteisėtai gavęs STT pareigūno susirašinėjimo duomenis.

M. Barkauskas antrino G. Danėliui, akcentuodamas, kad informacija apie STT pareigūno susirašinėjimus į A. Petrošiaus mobilųjį telefoną atkeliavo iš STT pareigūno Renato Martišiaus telefono, tai yra iš asmeninės pareigūno susirašinėjimų programos „Viber“ paskyros.

„Tai yra neabejotinai aiški aplinkybė. [...] Yra aiški data, kada tai įvyko. Tai įvyko 2018 metų birželio 21 dieną. Autentiškumas yra papildomas tuo, kad tame archyve yra to paties mano ginamojo A. Petrošiaus susirrašinėjimas su tuo pačių R. Martišiumi. [...] Taigi autentiškumu abejoti nebėra jokios galimybės“, – tvirtino M. Barkauskas.

Advokatas patvirtino, kad A. Petrošius, atliekant tyrimą dėl galimai neteisėto poveikio STT pareigūnui, buvo laikinai sulaikytas.

M. Barkauskas pranešė, kad jo klientas A. Petrošius pirmadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą tam, kad, vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu, jam būtų suteiktas pranešėju statusas ir būtų taikomos apsaugos priemonės.

Informaciją tyrėjai perdavė pačioje STT

Prokuratūra anksčiau pranešė, kad G. Danėlius ir kiti įtariamieji, kaip numatyta jam pateiktuose įtarimuose, galėjo naudoti psichinę prievartą STT pareigūno atžvilgiu, reikalaudami atlikti veiksmus, kurie būtų naudingi A. Petrošiui.

G. Danėlius, paklaustas apie šiuos jam pareikštus įtarimus, tikino, kad STT tyrėjai jis informaciją apie STT pareigūno susirašinėjimus parodė pačioje STT pastate, Vilniuje.

„Informaciją parodžiau [...] patalpoje, kurioje yra bent keturios ar penkios kameros. [...] Mūsų pirmas susitikimas buvo apie tai, kad „turiu nerimą keliančios informacijos“, kurios autentiškumą vėliau tyrėja patvirtino. Ją parodžiau ir paaiškinau, kad ta informacija ketinu pasinaudoti teisminėje savo ginamojo gynyboje. Jeigu iš tikrųjų gynėjo, advokato pasakymas, kad jo turimi duomenys bus panaudoti teisminėje gynyboje gali būti prilygintas grasinimu, tai linkiu surašyti tokį kaltinamąjį aktą ir jį perduoti teismui“, – tikino G. Danėlius.

Advokatas pasakojo, kad nutraukti ikiteisminį tyrimą A. Petrošiaus atžvilgiu jis prašo nuo 2018 m. Vienas iš motyvų, pasak G. Danėliaus, pernelyg ilga ikiteisminio tyrimo trukmė.

G. Danėlius tikino nesiekęs kontakto su STT vadovu Ž. Bartkumi. Anot G. Danėliaus, jam pateiktuose įtarimuose nėra nurodytų aplinkybių, kad jis prašė advokato V. Rakausko, jog jis pasikalbėtų Ž. Bartkumi apie ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje. G. Danėlius tik užsiminė žinantis, kad V. Rakauskas kalbėjosi su Ž. Bartkumi, tačiau pabrėžė, kad tokio pokalbio neinicijavo, jo neorganizavo ir jame nedalyvavo.