Lietuvoje

2020.04.27 12:30

Palucko socialdemokratai traukiasi iš opozicinių Seimo frakcijų susitarimo

papildyta Landsbergio, Čmilytės-Nielsen ir Karbauskio komentarais; atnaujinta 14.40

Socialdemokratų partijos valdyba nusprendė nutraukti Seimo opozicinių frakcijų bendradarbiavimo susitarimą, pranešta pirmadienį. Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, komentuodamas sprendimą nebetęsti bendradarbiavimo su Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjūdžio frakcijomis, pabrėžia, kad šiuo metu reikia konstruktyvaus oponavimo, o ne politinių rietenų.

„Konservatorių politinio veikimo būdas artėjančių rinkimų fone vis labiau aštrėja, yra priešinantis, o konstruktyvių pasiūlymų – mažai. Mes nenorime būti tapatinami su tokiu veikimu ir tokiais siūlymais, kaip, pavyzdžiui, paskutiniai dėl Darbo kodekso. Konservatoriai ir liberalai tegu kalba savo vardu, o mes kalbėsime savo“, – sakė G. Paluckas.
Pasak Socialdemokratų partijos pirmininko, nutraukus susitarimą neliks ir dviprasmybių.

„Jeigu mes kritikuojame, tai teikiame siūlymus, vengiame asmeniškumų ir įvairiausių epitetų lipdymo. Šią praktiką, oponuodami valdantiesiems, tęsime. Nenorime perimti kai kurių kitų opozicinių frakcijų ydų. Nutraukus susitarimą nelieka dviprasmybių, kas kieno vardu kalba. Negalime stoti už tokių pasiūlymų, kurie prastina dirbančiųjų ar smulkių verslų situaciją, o tokie dabar pasipylė iš konservatorių ir liberalų“, – teigė G. Paluckas.

Pagal trijų opozicinių partijų pasirašytą susitarimą, opozicijos lyderio pareigas ėjo visų partijų atstovai rotacijos principu. Socialdemokratų atstovas Julius Sabatauskas opozicijos lyderio pareigas ėjo iki kovo 10 dienos, kuomet jas, pagal susitarimą, perėmė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

Socialdemokratai Seime turi devynis atstovus.

Portalas LRT.lt primena, kad Lietuvos socialdemokratų partija po 2016-ųjų Seimo rinkimų buvo sudariusi koalicijos sutartį su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Visgi, partijos pirmininku tapus G. Paluckui, 2017-aisiais partija nutarė nutraukti valdančiosios koalicijos sutartį. Tuomet dalis partijos narių, buvusių Seime, nutarė likti daugumoje, todėl turėjo palikti partiją, o tai lėmė Lietuvos socialdemokratų darbo partijos susikūrimą.

Apie sprendimą nežinojo

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė tik iš portalo LRT.lt sužinojusi apie tokį socialdemokratų sprendimą. Ji spėjo, kad tai susiję su rinkimų kampanija, bet sakė, kad išsamesnes išvadas būtų galima daryti geriau susipažinus su socialdemokratų pareiškimu.

„Bet žvelgiant į pastaruosius kiek daugiau nei metus, kai bendradarbiavome Seime, man rodos, kad tas bendradarbiavimas buvo pakankamai geras, konstruktyvus. Esminiais, svarbiausiais klausimais, tokiais kaip žmogaus teisių, demokratijos siaurinimo atvejų, mes tikrai susibūrę atstovaudavome opozicijos pažiūroms.

Sakyčiau, kad tas formatas opozicijos bendradarbiavimo buvo geras. Dabar, matyt, visi sprendimai vienaip ar kitaip yra nudažyti artėjančių rinkimų“, – komentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Paklausta, kaip toliau atrodys opozicijos darbas, politikė kalbėjo, kad kiekviena frakcija pirmiausia atstovauja sau ir savo rinkėjams. Anot jos, sunku pasakyti, ar kažkas iš esmės keisis.

„Pagal savo ideologiją, pagal savo vertybes kiekviena partija maksimaliai aiškiai bando Seime iškomunikuoti tai, kuo tiki ir kaip mato valstybės ateitį. Manau, kad artimiausius mėnesius, bet kuriuo atveju, Seime bus daugiau individualaus kalbėjimo nei kažkokio bendradarbiavimo, vertinant priešrinkiminį laikotarpį“, – kalbėjo liberalė.

Pasak jos, socialdemokratams išėjus iš opozicijos, susidaro nauja teisinė situacija, todėl gali tekti persirašyti opozicinį susitarimą.

Mato nerimą dėl rinkimų

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad: „Seimo opozicijos pareigą sėkmingai tęsime ir toliau, nes esamas frakcijų dydis leidžia darbą tęsti ir be socialdemokratų. Tenka apgailestauti, kad kolegų socialdemokratų nerimas dėl būsimų rinkimų rezultatų atveda prie tokių skubotų sprendimų. Sutelkto opozicijos darbo gali būti mažiau ir tenka nuogąstauti, kad socialdemokratai būdami opozicija opozicijai turės mažiau galimybių atstovauti savo rinkėjams.“

Karbauskis: gal pradeda matyti tai, ką matome mes

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad socialdemokratų kritika valdantiesiems buvo tokia pat nuožmi kaip ir konservatorių, todėl socialdemokratų sprendimas jam buvo kiek netikėtas. Kita vertus, „valstiečių“ lyderis pabrėžia, kad socialdemokratų sprendimas gali sietis tiek su artėjančiais rinkimais, tiek su socialdemokratų praregėjimu dėl konservatorių vykdomos „kenkėjiškos politikos Lietuvai“.

„Mes matėme juos dvejus metus dirbančius su konservatoriais ir nuomonių skirtumų nesimatė. Galbūt yra trys priežastys. Socialdemokratai pradeda matyti tai, ką matome mes. Mato, kad jie aiškiai kenkia Lietuvai, nes konservatorių interesas vienas kuo blogiau Lietuvai, tuo geriau jiems bus rinkimuose (...) Kita vertus, tai nėra sąžiningas pareiškimas. Niekaip negalėjo būti, kad socialdemokratai per savaitę, per kelias dienas sugalvoja, kad konservatoriai yra netinkami jų partneriai. Tai čia, matyt, ilgalaikis paskaičiavimas, kad savo rinkėjams rudenį galėtų pasakyti, ne, ne, mes buvome ne su konservatoriais, mūsų nebuvo opozicijoje“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis taip pat teigia, kad socialdemokratai tokiu sprendimu galimai ruošiasi artėjantiems rinkimams.

„Jie mato, kaip valdžios reitingai auga (...) Žmonės vis labiau palaiko valdžią. Dėl to pozicionuoti iš opozicijos socialdemokratams nebesinori, nes valdantieji yra geriau vertinami. Įsivaizduokite: ateini į rinkimus, o žmonės, atėję į rinkimus, sako, kad valdžia gera, o tu esi opozicijoje. Tai būti opozicijoje dabar nėra gerai. Tuo labiau kai opozicijoje yra konservatoriai, tai jeigu tu esi prie konservatorių, tai tu esi net nepagrindinis opozicionierius, nes pagrindinė opozicija yra konservatoriai. Tai manau, čia pragmatinis skaičiavimas dėl rinkimų. Jie bandys pozicionuoti, kad jie nėra opozicijoje. Bandys pasirodyti konstruktyvūs, bet mes to konstruktyvumo visiškai nematėme. Jokio. Gal dabar jis atsiras, aš nežinau“, – teigė R. Karbauskis.

Paklaustas, ar valdančioji dauguma siūlytų bendradarbiauti socialdemokratams, R. Karbauskis teigė, kad jie yra atviri.

„Mes visą laiką atviri bendradarbiauti su visais. Man labai keista girdėti, kad mes nekonstruktyvūs ir nenorime bendradarbiauti. Mes norime, bet kai matai, kaip yra elgiamasi ir tie jų žodžiai, pavyzdžiui, Gabrieliaus Landsbergio, kad jie nevykdo šiuo metu rinkiminės kampanijos, tiesiog juokinga, žiūrint į tai, kas vyksta. Čia vyksta absoliuti rinkimų kampanija, nieko bendra su žmonėmis neturinti“, – sakė R. Karbauskis.