Lietuvoje

2020.04.27 11:32

Klaipėdos hospiso vadovė: pacientų būklė yra stabili, bet jų perkėlimas į kitas ligonines gali sukelti problemų

atnaujinta 12.24
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.27 11:32

Koronavirusu užsikrėtusių Klaipėdos hospiso pacientų būklė yra gera, tačiau jų perkėlimas į kitas gydymo įtaigas gali sukelti problemų, mat žmonės, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę, gali ir neišgyventi, tikina Klaipėdos hospiso direktorė Rasa Dagienė.

Pirmadienį surengtame Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje koronaviruso apimto Klaipėdos hospiso vadovė R. Dagienė pasakojo, kad šiuose privačiuose slaugos namuose esančių pacientų transportavimas į kitas gydymo įstaigas jiems gali būti net pražūtingas.

R. Dagienės teigimu, hospiso pacientų amžiaus vidurkis yra 78 metai, penki pacientai yra vyresni negu 90 metų, vienai moteriai – 94-eri. Jos teigimu, aštuoni pacientai serga onkologinėmis ligomis, kiti serga Alzheimerio, Parkinsono ligomis, gydomi po insultų. Pasak R. Dagienės, tokios būklės žmonių transportavimas gali tapti jiems pražūtingu.

„Tokių žmonių tokioje būklėje žmonių transportavimas yra pakankamai problematiškas. [...] Visus, savaime suprantama, galime transportuoti, tik priklausomai, kokia kaina. Gulintį žmogų su komanda visada galime pervežti, bet ar jis tai atlaikys? Ar jam tai bus gerai, jei jis pratęs šioje vietoj saugiai būti, jeigu jis yra prisirišęs prie šios vietos“, – tvirtino R. Dagienė.

Anksčiau skelbta, kad Klaipėdos hospise, koronavirusu užsikrėtė 33 pacientai, du užsikrėtusieji mirė.

Ji, kalbėdama apie situaciją slaugos namuose, pažymėjo, kad koronavirusu užsikrėtusių pacientų būklė yra stabili. R. Dagienė pranešė, kad keturių pacientų pakartotiniai tyrimai parodė, kad COVID-19 jie nėra užsikrėtę. Pasak Klaipėdos hospiso vadovės, daugiau užsikrėtimų koronavirusu slaugos namuose nėra fiksuota.

R. Dagienė pasakojo, kad buvo atlikta hospiso pacientų artimųjų apklausa dėl galimybės jų artimuosius perkelti į kitą gydymo įstaigą arba pasiimti į namus.

„Apklausta 30 pacientų, 24 nepritaria, kad būtų perkelti į kitą gydymo įstaigą, penki pasisako taip, kad, jei bus indikacijos – kvėpavimo nepakankamumas ar kitos – kur mes negalime užtikrinti pagalbos, tai jie sutinka, kad artimasis būtų pervežtas. Vienas žmogus sutinka, kad būtų pervežtas į kitą ligoninę, tik pageidavimas yra toks, kad tai būtų Klaipėdos mieste“, – tvirtino R. Dagienė.

Anot jos, vieną koronavirusu nesergantį hospiso pacientą artimieji atvyko pasiimti.

„Manau, kad esame pajėgūs pagelbėti visiems šiems žmonėms. Jeigu kažko pritrūks, tai visada kreipsimės, prašysime pagalbos“, – apie situaciją hospise kalbėjo bendrovės direktorė.

Pacientus perkelti į kitas gydymo įstaigas neleidžia ir teisės aktai

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje tikino, kad į Klaipėdos hospisą buvo nusiųsti du KUL specialistai, kurie įvertino dabartinę situaciją. V. Janušonis pažymėjo, kad specialistai taip pat perspėjo, jog hospiso pacientų transportavimas gali kelti pavojų jų sveikatai ir net gyvybei.

„Jų būklė yra sunki dėl kitų priežasčių – amžius, gretutinė ligos ir kita. Jų transportavimas yra problematiškas. Gali įvykto visko. Tas, kas priims sprendimus, turi prisiimti atsakomybę dėl jų tolesnės eigos“, – komentavo V. Janušonis.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė savo ruožtu atkreipė dėmesį į tai, kad Klaipėdos hospiso pacientų perkėlimas nėra įmanomas, atsižvelgiant ir į dabartinį teisinį reglamentavimą.

„Susirinkus visą informaciją apie šiuos tris asmenis (koronavirusu neužsikrėtusius hospiso pacientus – LRT.lt), matome tokią situaciją, kad valstybės finansuojamos 120 slaugos dienos jau pas juos eina į pabaigą. Šie asmenys jau hospise yra išbuvę nuo 116 iki 119 dienų. [...] Kelti juos į mūsų slaugos ligoninę praktiškai jau nėra galimybių. Tai turi spręsti artimieji, pasiimdami savo asmenis, pasiimdami namo, arba ieškoti kažkokių kitų galimybių, kitų globos namų“, – aiškino R. Perminienė.

KUL vadovas V. Janušonis tikino, kad Klaipėdos hospisas tebėra koronaviruso židinys, tad COVID-19 sergantys asmenys iš jo neturėtų būti perkelti į kitas įstaigas, tačiau trys slaugos namų pacientai, kurie nėra užsikrėtę minėta infekcija, turėtų būti iškelti iš įstaigos.

„Žinoma būtų gerai, kad tie trys sveiki galėtų išvykti, o pasiliktų tik sergantys“, – tvirtino V. Janušonis.

Jam pritarė ir kiti Klaipėdos gydymo įstaigų vadovai ir atstovai.

Galiausiai Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija nutarė, kad koronaviruso židinys ir toliau turėtų būti lokalizuotas Klaipėdps hospise, o tai reiškia, jog koronavirusu užsikrėtusieji pacientai nebus pervežami į kitas gydymo įstaigas.

Taip pat nutarta, kad uostamiesčio ligoninės, esant poreikiui, suteiks reikalingą pagalbą hospisui, o COVID-19 neužsikrėtusių Klaipėdos hospiso pacientų išgabenimu iš slaugos namų pasirūpins pats hospisas, pacientų artimieji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.