Lietuvoje

2020.04.27 00:00

Šeštoji karantino savaitė Lietuvoje: sąlygos švelnėja, bet atsipalaiduoti nevalia

LRT.lt 2020.04.27 00:00

Lietuvoje pusantro mėnesio tęsiasi karantinas, tačiau situacija stabilizuojasi, sergamumo rodikliai pradėjo mažėti. Nors Vyriausybės sprendimu karantinas pratęstas iki gegužės 11 dienos, nuo praėjusios savaitės pabaigos pereita prie antrojo švelninimo etapo: su tam tikrais ribojimais duris atveria prekybos centruose esančios parduotuvės, lauko kavinės, paslaugas teikiančios įmonės, bažnyčios.

Nepaisant to, gyventojai privalo laikytis visų savisaugos reikalavimų: viešosiose erdvėse dėvėti kaukes, vienkartines pirštines, laikytis 2 metrų atstumo, nesibūriuoti, prekybos ir paslaugų vietose leidžiama lankytis tik po du, nebent tai vienos šeimos nariai.

Užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius Lietuvoje siekia 1449, pasveikusiais laikomi 474 žmonės, per savaitę nuo koronaviruso mirė 10 žmonių, iš viso registruotas 41 mirties nuo šios ligos atvejis. Daugiausia mirčių – 17 – registruota Klaipėdos apskrityje. Kone absoliuti dauguma mirusiųjų, išskyrus vieną atvejį, priklausė rizikos grupei: asmenys, kurių amžius 60 metų ir daugiau arba turėję sunkių gretutinių ligų.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, absoliuti dauguma naujai nustatomų koronaviruso atvejų yra besimptomiai.

Veiklą atnaujina prekybos ir paslaugų įmonės

Nuo ketvirtadienio darbą leidžiama atnaujinti visoms parduotuvėms, įskaitant ir esančias didžiuosiuose prekybos centruose. Taip pat leidžiama augalais, sėklomis ir trąšomis prekiauti visose šalies turgavietėse bei kioskuose.

Nuo pirmadienio veiklą atnaujinti leidžiama ir lauko kavinėms, muziejams, bibliotekoms, kirpykloms, botanikos ir zoologijos sodams. Laikantis visų saugumo reikalavimų nuo šiol galima lankytis golfo, teniso, sporto aikštynuose.

Duris atveria dalis vaikų darželių

Nuo pirmadienio veiklą su išimtimis gali atnaujinti ir kai kurie šalies vaikų darželiai, į kuriuos bus priimami abiejų dirbančių tėvų vaikai. Vilniuje numatoma, kad kiekviename darželyje veiks po dvi ar tris grupes, į kurias bus priimami 6–8 vaikai. Pabrėžiama, kad darželiuose teikiama tik priežiūros, bet ne ugdymo paslauga. Planuojama, kad Vyriausybei lengvinant karantino sąlygas didės ir vaikų skaičius darželiuose.

Nuo pirmadienio darželiuose vaikų priežiūros paslaugą teiks Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Kaunas, kaip sakė savivaldybės atstovai, kol kas tvarkos nekeičia ir darželių neatidaro.

Tėvai dėl tokios priežiūros darželiuose karantino laikotarpiu turi kreiptis į savivaldybės, kurioje gyvena, administraciją, kur turi pateikti prašymą su darbdavių išduotomis pažymomis.

Nuo pirmadienio atnaujinamos mišios, tačiau ne sekmadieniais

Nuo pirmadienio Lietuvos vyskupų konferencija leidžia aukoti mišias dalyvaujant žmonėms kasdien, išskyrus sekmadienį, penktadienį pranešė kunigas Ričardas Doveika.

„Gavome raštą iš Vyskupų konferencijos. Bus įleidžiami į bažnyčią tikintieji su veidus dengiančiomis kaukėmis, išlaikant saugų atstumą tarp dalyvių, jei žmonės netelpa į bažnyčią, lauke esantys tikintieji turės laikytis 2 metrų atstumo vienas nuo kito. Iki atskiro nutarimo mišios leidžiamos pirmadieniais–šeštadieniais“, – sakė kunigas.

„Air Baltic“ atnaujina kai kuriuos skrydžius

Ketvirtadienį „Air Baltic“ pranešė, kad pridėjo specialius skrydžius iš Vienos, Frankfurto, Amsterdamo, Oslo ir Helsinkio į Rygą ir atvirkščiai. Šie vienos krypties skrydžiai galės skraidinti iki 141 keleivio.

Skrydis iš Vienos bus vykdomas balandžio 29 dieną. Skrydžiai iš ir į Frankfurtą bei Amsterdamą bus vykdomi gegužės 7 dieną. Tai bus papildomas reisas prie jau suplanuotų balandžio 22, 29 dienomis ir gegužės 6 dieną. Iš ir į Oslą įmonė skraidins gegužės 6, o Helsinkį – gegužės 7 dieną.

Karščiavimo klinikos jau veikia visoje Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad karščiavimo klinikos veikia jau visoje Lietuvoje. Kiekviena karščiavimo klinika teikia paslaugas visiems jos aptarnaujamoje teritorijoje esantiems karščiuojantiems pacientams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos.

Visi Lietuvoje esantys asmenys, užsikrėtę koronavirusu, gydomi nemokamai – net ir tie, kurie nemokėjo privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų. Tarp tokių žmonių daugelis yra į šalį atvykusių emigrantų. Šiems paslaugos bus apmokamos iš PSD fondo biudžeto.

Koronaviruso židinys Nemenčinėje suvaldytas

Nuo penktadienio 24 valandos panaikinti savaitę galioję ribojimai patekti į Vilniaus rajone esančią Nemenčinę. Kelias dienas iš eilės čia nefiksuojama naujų susirgimų, o beveik visi jie nustatyti ir yra susiję su įmone „Vilnika“. Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės R. Lingienės, Nemenčinėje COVID-19 židinys pamažu lokalizuojasi.

LRT.lt primena, kad viruso plitimas Nemenčinėje prasidėjo ten įsikūrusioje įmonėje „Vilnika“, kur per porą dienų jis patvirtintas beveik 20 žmonių. Neilgai trukus COVID-19 nustatytas globos namuose „Senevita“. Vien balandžio 18-ąją, nustačius 90 naujų koronaviruso atvejų, paaiškėjo, kad 52 iš jų yra „Vilnikos“ darbuotojai.

Dėl situacijos Klaipėdos hospise meras kreipėsi į prokuratūrą

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pranešė, kad dėl situacijos „Klaipėdos hospise“ kreipėsi į prokuratūrą dėl tyrimo pradėjimo ir galimai kaltų asmenų nustatymo bei jų atsakomybės klausimo. Anot jo, situacija hospise yra labai rimta ir skandalinga.

Praėjusią savaitę pranešta, kad koronaviruso infekcijai išplitus Klaipėdoje esančiame hospise, yra didžiulė tikimybė, jog COVID-19 užsikrėtė visi privačių globos namų globotiniai.

Antradienį pranešta, kad čia numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis. Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, šis žmogus taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.