Lietuvoje

2020.04.26 15:40

Karantinas švelnėja, tačiau gydytojų paslaugų gali tekti palaukti

Monika Petrulienė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.26 15:40

Gydymo įstaigos kitą savaitę laukia karantino atlaisvinimo ir yra pasirengusios teikti daugiau gydymo paslaugų. Tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad atidarius parduotuves ir pradėjus teikti kitas paslaugas, baiminamasi antros COVID-19 bangos, todėl gydymo paslaugos bus atnaujinamos lėčiau, nei norėtų žmonės.

Šiaulių centro poliklinikos durys atsiveria retai – šiuo metu priimami tik tie pacientai, kuriems reikalinga būtinoji pagalba. Kiti ligoniai konsultuojami telefonu. Tačiau įstaigos vadovas teigia, kad jau aiškinasi, kaip reikės dirbti, kai vėl teiks paslaugas.

„Tos ligos niekur nedingo, visos kitos, lėtinės, jos yra ir dabar visi laukia laikmečio, kai ateisim ir atsidarys visos durys, – teigia poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis. – Žinoma, gal taip nebus, bus tam tikras pereinamas laikotarpis, reikės rūšiuoti srautus, kaip dabar esame įpratę. Poliklinikoje bent 5 įėjimai, su karščiavimo klinika, ir odontologinės paslaugas.“

„Tai dabar gal reikės plačiau atverti šeimos gydytojų konsultacijoms, bet galvojame, ar čia reikės rūšiuoti pacientus – aišku, būtų gražu apsaugoti vyresnio amžiaus pacientus“, – priduria jis.

Žmonių srautų suvaldymas – vienas didžiausių iššūkių ir poliklinikoms, ir ligoninėms. Tačiau visi specialistai sutaria, kad pradėti būtina. Gydytojų neprižiūrimų pacientų ligos gali paaštrėti, komplikuotis, įvykti negrįžtami pokyčiai, o konsultuojant telefonu neįmanoma įvertinti visų aplinkybių.

Kitą savaitę sveikatos apsaugos ministerija turėtų patvirtinti, kaip ir kokios medikų paslaugos bus teikiamos.

„Žmonės kenčia ir, žinot, jeigu dabar paskaičiuoti, kiek per tą laikotarpį numirė dėl širdies kraujagyslių susirgimų, dėl insultų, infarktų, kiek žmonių galbūt baigė savo gyvenimą savižudybe, neduok Dieve, negaudami pagalbos, galime pamatyti visai kitokiu skaičius, – įsitikinęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas. – Šitą procesą, kovą su koronavirusu ir pacientų gydymą, konsultacijas reikia subalansuoti, reikia atnaujinti.“

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sako, kad ministerija paprašė medikų draugijų rekomendacijų, kurias planines medicinos paslaugas reikėtų atnaujinti pirmiausia.

„Pirmiausia galvojama apie sritis, kur tas galėtų atsiliepti didesniu mirtingumu ar invalidizuoti tuos pacientus, kurie susiduria su patologijomis, – sako A. Veryga. – Tai pirmiausia, aišku, širdies ir kraujagyslių ligos, kurios išlieka Lietuvoje žudikas numeris vienas, toliau, žinoma, nėščiųjų, akušerinė priežiūra.“

Pasak Medikų sąjūdžio vadovės Živilės Gudlevičienės, širdies ir kraujagyslių ligų gydymas turėtų būti prioritetas.

„Toliau tai yra odontologinės paslaugos, tačiau žinant tą nevisiškai gerą padėtį su burnos higiena, su dantų problemomis, reikėtų pradėti šias paslaugas teikti, – sako ji. – Toliau mano minėtos prevencinės programos, gali padaugėti tų ligų, kurioms turėtų būti gerai prevenciškai užkertamas kelias.“

Dėl karantino buvo atšaukti visi sudėtingesni tyrimai, specialistų konsultacijos, kurių įprastai reikėdavo laukti mėnesį ar daugiau. Pacientai nerimauja, ar laukimas tokioms konsultacijoms ir tyrimams prasidės iš naujo.

„Dabar pacientai nerimauja, kurie prarado registraciją pas specialistus, kada jie vėl pateks, ar pasibaigus karantinui vėl reikės 3–4 mėnesius laukti echoskopijos, magnetinio rezonanso ar kitų procedūrų“, – sako Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Deja, sveikatos apsaugos ministras nieko gero nežada.

„Kitą savaitę žinosime daugiau dėl registracijos, – tvirtina A. Veryga. – Vėlgi, principas bus toks – šeimos gydytojas turėtų pats pirmiausia pasitarti su specialistu, su konsultantu, aptarti paciento būklę ir tada įvertinus, jeigu reikia konkrečių tyrimų arba guldymo į ligoninę, įvertinus kiek ten yra laisvų lovų, tada siųsti guldymui pacientą.“

Pasak ministro, paslaugas bus galima atnaujinti etapais, nes baiminamasi, kad atidarius prekybos centrus ir atnaujinus kai kurių paslaugų teikimą, gali kilti antra koronaviruso banga. Todėl gydymo įstaigose turi būti užtikrinta kuo mažesnė užkrato galimybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt