Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.17 20:02

Pelėdos, kurios žiemą per parą suėda iki keturių viščiukų

Tikra retenybė, kad baltaveidės Šiaurės Afrikos pelėdos mūsų krašte žiemotų lauke, sako tokias pelėdas Lietuvoje auginantis Slavomiras. Tačiau jis pasakoja, kad savo išskirtinėmis augintinėmis šaltuoju metų laiku gerai pasirūpino: uždengė voljerą, kojytes saugojo nuo skersvėjo ir gausiai šėrė – iki keturių viščiukų per dieną.

Pelėdų mylėtojas Slavomiras šias savo augintines atsivežė iš Olandijos ir Vokietijos.  Jis pasakoja, kad baltaveidės Afrikos pelėdos būna dviejų porūšių: Šiaurės ir Pietų Afrikos.

„Ant mano rankos tupi Šiaurės Afrikos atstovė. Tai – visiškai naktinis paukščiukas. Jei dieną prieini prie voljero, ji tampa lyg nepastebima“, – teigia pelėdų augintojas.

Afrikos šiauriniai baltaveidžiai apuokai – aktyvūs naktį. Dieną jie tupi prie medžių kamienų, lapių tankmėje, tankiuose krūmuose ir panašiose slėptuvėse. Maskuojasi tokie apuokai gana meistriškai: prie kūno priglaudžia plunksnas, o iš akių telieka maži horizontalūs plyšeliai.

Temstant paukščiai pasikeičia: padidėja jų apimtis, atsiveria didelės ir oranžinės akys. „Ji vadinama baltaveide. Veidas – baltas veidas, akys – didelės, intensyvios spalvos“, – apibūdina pelėdų mylėtojas.  

Slavomiras atvirauja, kad jam šios pelėdos įdomios dėl savo neįprastų plunksnų.

„Šilumamėgių  pelėdų – Afrikos, Pietų Amerikos, Azijos – plunksnos gana skurdžios – ne toks apsiplunksnavimas kaip Šiaurės pelėdų“, – tvirtina vyras.

Praėjusią žiemą šie paukščiai gyveno lauke. Pasak pelėdų augintojo, tai – labai retas atvejis.

„Voljeras buvo uždengtas. Tai – didelė retenybė, kad jos taip žiemoja. Bet aš stebėjau, kad joms būtų patogu, nebūtų skersvėjų. Visos šilumą mėgstančios Pietų rūšys jautrios ne tiek šalčiams, kiek skersvėjams ir vėjams“, – aiškina Slavomiras.

Jis tikina prižiūrėjęs, kad augintinėms neperpūstų kojų ir kad jos nesušaltų.

Gamtoje tokie baltaveidžiai apuokai minta bestuburiais, pavyzdžiui, drugiais, svirpliais, skorpionais. Taip pat jie sumedžioja smulkių roplių, paukščių ir žinduolių, ypač – graužikų.

„Mityba žiemą ir vasarą skiriasi. Jei vasarą ėda vieną viščiuką per parą, tai žiemą tris ar net keturis. Daugiausia jos ėda vienadienius viščiukus ir peles“, – sako Slavomiras.

Specialisto teigimu, pelėdų, kurios dauginasi, geriau neliesti. Tačiau ant pelėdų augintojo rankų jo prižiūrimos pelėdos jaučiasi gana ramiai.

Slavomiro manymu, šie apuokai patinka žmonėms dėl savo plunksnų, šviesių veidelių ir dailių ausyčių.

Kaip atrodo Slavomiro auginamos pelėdos, žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Mūsų gyvūnai“ reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi