Lietuvoje

2020.04.26 07:37

Savivaldybių asociacijos rekomendacija dėl atostogų užrūstino vaikų darželių darbuotojus

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.26 07:37

Pratęsus karantiną, Lietuvos savivaldybių asociacijos valdyba savivaldybėms rekomendavo ikimokyklinių įstaigų darbuotojus vieningai išleisti mokamų atostogų – esą vaikų ugdymas nuotoliniu būdu neveiksmingas. 

Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga įžvelgia psichologinį spaudimą ir norą taupyti valstybės pinigus, o pedagogai – diskriminaciją. Mokytojai renka parašus peticijoje, o savivaldybės sako neketinančios remtis asociacijos rekomendacija, esą nuotolinis darbas vyksta gerai.

Marijampolės lopšelio-darželio auklėtoja Virginija paskelbus karantiną nuotoliniu būdu kasdien dirba su auklėtiniais. Įrašinėja ne tik mankštas, rengia spektaklius, ruošia užduotis, skaito pasakas. Tačiau pripažįsta, kad be tėvelių pagalbos su keturmečiais ir penkiamečiais bendrauti būtų sunku.

„Būna ir veiklos, kad kažką suklijuotų, nupieštų, kartais palengvinu, tada būna, ką nori patys daro“, – pasakojo Marijampolės lopšelio-darželio „Nykštukas“ auklėtoja Virginija Pajaujienė.

Šio Marijampolės darželio vadovė sako, kad iš sutaupytų lėšų prieš pusmetį visų grupių auklėtojoms buvo nupirkti kompiuteriai, todėl nuotoliniu būdu bendrauti su vaikučiais nėra jokių kliūčių.

Šiuo metu atostogauja tik viena auklėtoja, o išleisti apmokamų atostogų visų auklėtojų dabar direktorė sako nematanti reikalo.

„Auklėtojos jau buvos susikūrusios tokias uždaras grupes, daug su tėveliais bendravo, tai tas darbas ir vyksta. Mes tikimės, kad greitai sugrįšim į darželius, o paskui vasarą kažkaip išsidėliosim atostogas“, – aiškino Marijampolės lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Dalytė Luckuvienė.

Rekomendaciją savivaldybėms vieningai apmokamų atostogų išleisti ikimokyklinių įstaigų darbuotojus išsiuntinėjo savivaldybių asociacijos valdyba. Esą darželinukų ugdymas per karantiną nuotoliniu būdu neveiksmingas. Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas įžvelgia, kad asociacija daro psichologinį spaudimą.

„Taip pažeidžiamos visos teisės, tai kiekvieno darbdavio ir darbuotojo susitarimo reikalas dėl atostogų, ir tai Darbo kodekso nustatyta tvarka. Tai yra bandymas sutaupyti pinigų, kitaip tariant puota maro metu“, – sakė Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Profesinė sąjunga siūlo iki gegužės apklausti darželinukų tėvus, kiek vaikų vasarą lankys švietimo įstaigas, nes padėtis atšaukus karantiną gali būti visai kita. Siūlyti darbuotojams imti mokamų atostogų nepritaria ir dauguma savivaldybių.

„Mūsų savivaldybės pozicija yra išlaikyti finansavimą – ir atlyginimus ir suplanuotas lėšas. Peržiūrėsim ūkinę dalį, atsisakysime nebūtinų remontų“, – sakė Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis.

Alytaus savivaldybė tvirtina,kad nuotolinis ugdymas vykdomas visose 15-oje ikimokyklinio ugdymo įstaigų.Todėl savivaldybių asociacijos rekomendacijos vykdyti neketina.

„Beveik 77 procentai vaikų dalyvauja tame ugdymo procese, tiek tėvelių pageidavo, kad būtų vykdomas toks ugdymo procesas. Reikia susirinkti visą informaciją apie vaikų priežiūros ir ugdymo poreikį šių metų vasarą, pirmiausia dėlioti reikėtų darbuotojams darbo grafikus, o po to koreguoti darbuotojams darbuotojų atostogas. Nematome jokio reikalo dabar imti ir vykdyti savivaldybių asociacijos rekomendaciją “, – sakė Alytaus savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas.

„Šiandienos apklausos duomenimis, 8 grupės iš 12 turėtų dirbti vasarą. Tai pakankamai daug, auklėtojos liepą ar rugpiūtį galėtų atostogauti tik 4 savaites. Tėvai patys nežino, kada baigsis karantinas ir kada jie galės grįžti į darbą“, – kalbėjo Alytaus lopšelio-darželio „Du gaideliai“ direktorė Vitalija Vitkauskienė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šįkart stoja į profesinės sąjungos pusę ir savivaldybėms rekomenduoja laikytis Darbo kodekso.