Lietuvoje

2015.10.15 23:03

A. Butkevičius: tautinių mažumų švietimo problema – politikų triukas prieš rinkimus

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.15 23:03

Premjeras Algirdas Butkevičius atsakinėdamas į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos klausimus teigė, kad nuolat jų eskaluojama tautinių mažumų švietimo problema – politikų triukas prieš rinkimus.  

Lenkų rinkimų akcijos politikus papiktino ankstesnis premjero teiginys, kad tautinių mažumų mokykloms skiriamas 40 proc. didesnis mokinio krepšelis nei lietuvių mokykloms. Pasak A. Butkevičiaus, Lietuvoje tautinių mažumų padėtis – viena geriausių Europoje.

Premjeras, atsakydamas į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos klausimus, kurie buvo daugiausia apie švietimą, buvusiems valdančiosios koalicijos partneriams kirto – tai politikų triukas prieš rinkimus. Pagrindinis dalykas, ką norėjo išgirsti lenkų rinkimų akcija, tai skiriama krepšelio suma lenkiškoms mokykloms.

„Iš patikimų šaltinių, tokių kaip švietimo ir mokslo ministerijos leidiniai bei atliktos analizės, matyti, kad tautinių bendrijų mokyklų ir moksleivių padėtis kai kuriais atvejais yra net geresnė negu lietuvių. Vidutinė vieno mokinio krepšelio suma šalyje 2014 metais  buvo 1604 eurai metams. Pavyzdžiui, Šalčininkų savivaldybės vienam mokiniui tenkanti krepšelio suma – 2224 eurai metams, tai yra 38,6 proc. didesnė, palyginus su šalies vidurkiu“, – teigė premjeras.

Po premjero atsakymų, Lenkų rinkimų akcijos politikai teigė, kad atsakymai jų neįtikino.

„Mes žinome metodiką, ir žinome kaip skaičiuojamas moksleivio krepšelis, ir žinome skaičius, kurie yra skiriami tautinių mažumų mokykloms. Premjeras, operuodamas kažkokia savo sugalvota metodika, pateikdamas tai eurus, tai procentus, ir lygindamas nepalyginamus dalykus vėl teikia informaciją, kuri neatitinka tikrovės“, – teigė Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.

Lenkų rinkimų akcijos klausimuose – kaltinimai neva Lietuvoje kiršinami piliečiai, skleidžiama melaginga informacija, norima nupiešti neigiamą tautinių mažumų paveikslą. Nuskambėjo net abejonė, ar vyriausybė neatstovauja priešiškos šalies interesams.

„Būtent jums, mieli Lenkų rinkimų akcijos atstovai, gali būti taikomas tas pats klausimas. Ar jums naudinga priešinti šalies piliečius piešiant situaciją tamsiomis spalvomis, neatsižvelgiant į faktus, kaltinant vyriausybę vidinės aplinkos destabilizavimu ir atstovavimu Lietuvai nepalankios valstybės interesams. Jūs pamirštate įvardinti, kad būtent jūsų atstovas V. Tomaševskis mėgsta puoštis Georgijaus juostelėmis . Visi Lietuvos gyventojai mato, kas yra kas“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Pasak premjero, Lietuvoje tautinių mažumų padėtis – viena geriausių Europoje. Iš 402 pasaulyje veikiančių lenkiškų mokyklų – per 70 yra Lietuvoje. Čia lenkų tautybės vaikai gimtąja kalba gali mokytis nuo darželio iki universiteto. Taip pat tautinių mažumų moksleiviams per lietuvių kalbos egzaminą leidžiama padaryti daugiau klaidų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.