Lietuvoje

2020.04.23 15:18

Klaipėdos rajone – nelegalūs slaugos namai: veikė nežinia kiek laiko, pradėti tyrimai

rasti trys slaugomi asmenys; atnaujinta 18.21
Saulius Jakučionis, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.04.23 15:18

Klaipėdos rajone trečiadienio vakarą buvo rasti nelegalūs slaugos namai, pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė.

Pasak NVSC Vilniaus departamento vadovės Rolandos Lingienės, Klaipėdos kolegos trečiadienį gavo pranešimą apie nelegalią suaugusių asmenų socialinę globą.

Veiklos leidimo neturintys senelių globos namai Priekulėje, renovuojamuose pastatuose, be jokio leidimo veikia nežinia kurį laiką. Su policija nuvykę specialistai aptiko tris gyventojus.

„Pasitelkus policijos pareigūnus, nuvykta į vietą, atliktas patikrinimas ir šis pranešimas pasitvirtino“, – žurnalistams sakė specialistė.

Ji tvirtino, kad slaugos namai rasti Priekulės miestelyje, dėl jų veiklos pradėtas administracinio nusižengimo tyrimas.

„Rasti trys slaugomi asmenys. Veikla vykdoma nelegaliai, pirminiais duomenimis, higienos paso šiai veiklai nebuvo prašyta ir NVSC specialistai nebuvo lankęsi šioje įstaigoje“, – kalbėjo R. Lingienė.

Apie esamą situaciją papildomai informacijos pateikė ir kitas Visuomenės sveikatos centro atstovas.

„Trijuose kambariuose buvo trys žmonės, kuriems reikalinga globa arba slauga. Buvo vadovas, kuris bandė kažką ten paaiškinti, kiek žinau, šiandien tie žmonės grąžinti į šeimas“, – sakė Visuomenės sveikatos centro atstovas Raimundas Grigaliūnas.

Miestelio gyventojams slaugos namai – ne naujiena

Pasak Priekulės seniūnės, veiklai aktyviai tris metus ruošėsi viešoji įstaiga „Sveikatos fondas“, porą kartų patalpas apžiūrėjo ir seniūnė. Tačiau seniūnija netikrina higienos pasų.

„Jis ruošėsi atidaryti senjorų namus ir tai veiklai, kad galėtų atidaryti, labai ieškojo projektų, kad galėtų įsirengti šitas patalpas. Šias patalpas jis išsinuomavo iš Klaipėdos rajono savivaldybės“, – sakė seniūnė.

Miestelio gyventojams čia slaugomi seneliai – ne naujiena.

„Šviesa visada dega, yra, sakė, devyni, man pats savininkas sakė, aš nežinau, toks jaunas, kažkada mes čia tvarkėm, grėbėm, kaip darbininkės, sakė, kad turi“, – kalbėjo priekuliškė.

Net keletą įstaigų šiuo adresu užregistravęs Martynas Latanauskas LRT žurnalistams neatsiliepė.

Planinių paslaugų atnaujinimas

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį pranešė, kad Vyriausybė kitą savaitę rengiasi leisti teikti dalį planinių paslaugų ligoninėse ir kitose gydymo įstaigose. Jis taip pat pareiškė, kad pagal naujausias prognozes Lietuva gali susidurti su keletu mažesnių, bet ne viena didele koronaviruso banga.

„Laukiama ne kažkokios ypatingos rudens bangos, bet atlaisvinant karantino suvaržymus tikimasi, kad bus keletas mažesnių, smulkesnių bangų, kurias sveikatos apsaugos sistema turės sugerti“, – žurnalistams sakė A. Veryga.

Jis taip pat nurodė, kad Vyriausybė kitą savaitę turėtų pakeisti savo nutarimą dėl karantino režimo, taip leisdama palaipsniui pradėti teikti planines sveikatos priežiūros paslaugas.

„Konkretūs žingsniai dėl planinių paslaugų plėtros ir atlaisvinimo turėtų būti priimti kitą savaitę, svarstant Vyriausybės nutarimą dėl karantino paskelbimo“, – teigė A. Veryga.

Vis dėlto jis perspėjo, kad gydymo įstaigos negalės visiškai atsidaryti.

„Sveikatos sektorius turi išlaikyti rezervą, <...> kad paaugus užsikrėtusiųjų skaičiui sveikatos priežiūros įstaigos padėtų suteikti jums pagalbą“, – tvirtino ministras.

Anot A. Verygos, pirmiausia turėtų būti leista teikti tas paslaugas, kurių nebuvimas gali atsiliepti didesniu mirtingumu arba padaryti pacientus neįgaliais. Tarp tokių paslaugų patenka širdies ir kraujagyslių ligų gydymas, nėščiųjų akušerinė priežiūra.

Ministras žada griežtinti patikrinimus

Situacija Klaipėdos hospise parodė, kad šiuo metu veikianti gydymo įstaigų patikrinimų tvarka ne visuomet pasiteisina, ją ketinama tobulinti, teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Iki šito infekcijos protrūkio požiūris buvo toks, kad reikia konsultuoti, o ne tikrinti, pirmus metus reikia duoti veikti, per daug nesikišant. Klaipėdos atvejis parodė, kad ne visada pasiteisina toks principas ir yra įstaigų, kurios piktnaudžiauja, todėl manau, kad turėsime peržiūrėti šias tvarkas“, – spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

Klaipėdos hospise koronavirusu užsikrėtus 33 slaugomiems asmenims, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė, kad leidimas-higienos pasas išduotas tik vienai lovai.

NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė teigė, kad leidimas įprastai yra suteikiamas dar prieš įstaigai pradedant veiklą, todėl apie realų slaugomų asmenų kiekį žinoti neįmanoma.

Be kita ko, anot jos, visuomenės sveikatos specialistai gali tikrinti tik tas patalpas, dėl kurių įstaiga prašo leidimo.

Masinio medikų testavimo atsisakyta

Ministras tvirtina, kad nuostatos tikrinti visus medicinos darbuotojus be atrankos atsisakyta, nes dalis jų dirba iš namų ir nesusiduria su rizika užsikrėsti koronavirusu.

Taip A. Veryga komentavo šią savaitę įsigaliojusius jo paties pasirašytus įsakymus, jog atsisakoma masinio medikų testavimo, taip pat nuostatos, jog jie turi būti pakartotinai tiriami po septynių dienų nuo pirmojo testo.

„Lietuvoje yra kelios dešimtys tūkstančių medikų ir jeigu sugalvotume visus absoliučiai, net ir tuos, kurie šiuo metu nedirba gydymo įstaigose, o dirba nuotoliniu būdu, tirti kas septynias dienas, tai neštų daug sumaišties. Nes tektų juos kviesti iš namų, jie turėtų kažkur atkeliauti, tuos testus kažkur darytis, nors tiesioginio kontakto, galimybės užsikrėsti ir neturi“, – tvirtino A. Veryga.

Anot jo, medikai ir dabar išlieka viena iš intensyviausiai testuojamų grupių, bet pirmiausia testuojami tie, kurie tiesiogiai susiduria su koronaviruso pavojumi. Taip pat, anot jo, masiniai testai atliekami slaugos, globos įstaigose.

„Pati rekomendacija dėl septynių dienų ir visų testavimo buvo savotiškai ir perteklinė, ir klaidinanti, nes tikrai ne visus ir ne tokiu režimu reikia testuoti. Kai ką reikia testuoti galbūt ir dažniau, kai kam tas testavimas yra visiškai netikslingas“, – sakė ministras.

Šalyje yra patvirtinti 1398 koronaviruso atvejai, atlikta beveik 84 tūkst. tyrimų.

Iš viso nuo koronaviruso Lietuvoje mirė 39 žmonės. Apie naujausią mirties atvejį pranešta ketvirtadienį - Vilniuje įsikūrusiose Santaros klinikose nuo koronaviruso antradienį mirė 59-ių moteris iš Ukmergės.

Dar beveik 400 žmonių nuo koronaviruso pasveiko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.