Lietuvoje

2020.04.23 12:07

Vaikų darželiai ruošiasi: priims abiejų dirbančių tėvų atžalas, grupėse – po kelis vaikus

jei vaikų bus vos keli, neveiks virtuvės, Kaunas neskuba; atnaujinta 13.05
Aida Murauskaitė, Izabelė Pukėnaitė, LRT.lt, ELTA2020.04.23 12:07

Nuo pirmadienio vaikų darželiai atvers duris abiejų dirbančių tėvų vaikams. Vilniuje numatoma, kad kiekviename darželyje veiks dvi trys grupės, į kurias bus priimami 6-8 vaikai. Tiesa, kol kas bus teikiama priežiūros, o ne ugdymo paslauga. Planuojama, kad, Vyriausybei įvedant karantino palengvinimų vis daugiau, didės ir vaikų skaičius darželiuose. 

Nuo pirmadienio darželiuose vaikų priežiūros paslaugą teiks Viniaus, Klaipėdos, Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Kaunas, kaip sakė savivaldybės atstovai, kol kas tvarkos nekeičia ir darželių neatidaro.

Priims ne visus vaikus

Vyriausybei palengvinus karantino sąlygas kai kurioms verslo sritims, iškilo poreikis ir tų sektorių darbuotojams vesti savo atžalas į darželį.

„Jei abu tėveliai dirba ir yra poreikis prižiūrėti jo vaiką, mes tikrai jį priimsime į vaikų darželius ir užtikrinsime vaiko priežiūrą ir maitinimą“, – sakė Vilniaus miesto vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Tiesa, kol kas darželiai atsivers tik toms šeimoms, kuriose į darbą turi eiti abu tėvai.

„Jei vienas tėvas dirba nuotoliniu būdu, o kitas vaikšto į darbą, tai nėra ta tikroji būtinybė. Iš namų dirbantis tėvas gali pasirūpinti savo vaiku. Bet jei abu tėvai dirba, tarkim, prekybos, paslaugų sektoriuje arba yra statutiniai pareigūnai, jų vaikučiais pasirūpinsime“, – paaiškino vicemerė.

Anot E. Tamošiūnaitės, dabar ikimokyklinių įstaigų pedagogai bendrauja su šeimomis, renka informaciją, koks poreikis bus nuo primadienio.

Rekomendacijose nurodoma, kad grupėje galėtų būti ne daugiau nei 10 vaikų, bet kol kas Vilniaus savivaldybė siūlo į grupes priimti ne daugiau nei 6-8 vaikus.

Pasak E. Tamošiūnaitės, kiekviename darželyje nuo pirmadienio dirbs dvi trys grupės.

Vicemerė sakė, kad per karantiną darželius lankė tik medikų vaikai. Tuomet grupėje buvo iki 4 vaikų.

„Turbūt ateinančių vaikų skaičius didės, kai pradės dirbti ir kiti verslo sektoriai“, – sakė vicemerė.

E. Tamošiūnaitė neslėpė, kad vaikų darželių darbuotojams buvo rekomenduojama imti atostogas, kad vėliau, vasarą, jie galėtų dirbti, tad dabar kai kurie auklėtojai atostogauja. Bet, anot vicemerės, vaikais pasirūpinti galės kiti specialistai, tarkim, psichologai, logopedai.

Virtuvės pirmą savaitę neveiks

Panevėžys taip pat vaikų darželius atvers pirmadienį. Tiesa, miestas apklausų nerengia, ketina pasitikėti darbdavio pažyma, kad išties abu tėvai dirba, tad negali dienos metu pasirūpinti savo atžala.

Kaip sakė Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Eugenijus Kuchalskis, dirbs visi miesto darželiai, veiks po vieną ar dvi grupes, priklausomai nuo poreikio.

„Kiek atves tėvai vaikų pirmadienį, tiek ir turėsime. Poreikio nežinome, pasikliausime darbdavio pažyma“, – aiškino E. Kuchalskis.

Tiesa, kol kas, pirmąją savaitę, darželyje nebus teikiama maitinimo paslauga. Tėvai vaikams turės įdėti maisto.

„Dirbti virtuvei, kai gal bus vienas ar trys vaikai, neekonomiška“, – paaiškino E. Kuchalskis.

Numatydamas, kaip dirbti karantino metu, Panevėžys remiasi vaikų darželio „Dobilas“ patirtimi – jį be pertrūkio lankė medikų, pareigūnų vaikai.

Aiškinasi poreikį

Uostamiestyje pirmadienį atvers duris visi vakų darželiai – jie priims tų tėvų atžalas, kurie neturi kam palikti savo mažylio.

„Tikimės, kad vaikus į darželius atves tik tie tėveliai, kuriems ši paslauga yra tikrai būtina. Turime suprasti, kad vis dar saugiausias būdas išvengti pavojingos užkrečiamos ligos – likti namuose“, - sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Kaip paaiškino Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vadovė Laima Prižgintienė, ketvirtadienį ir penktadienį savivaldybė su vaikų darželiais aiškinsis, kiek tokių vaikų galėtų būti.

Jei vaikų ateis vos du trys, maitinimo paslauga nebus teikiama. Anot L. Prižgintienės, tuomet tėvai raštu įsipareigos pasirūpinti vaikų maistu.

Kaunas neskuba – vaikus ugdys nuotoliniu būdu

Kaunas kol kas darželių lankymo tvarkos nekeičia.

„Kadangi karantinas šalyje nėra atšauktas, Kaune ugdymo procesai ir toliau vykdomi nuotoliniu būdu, o tėveliams, auginantiems ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikus, pradinukus ar vaikus su negalia iki 21 m., priklauso nedarbingumas vaiko priežiūrai bei ligos išmokos.

Kauno darželiai ir visas jų personalas pasirengę grįžti į darbus, tačiau sprendimas atnaujinti veiklą priklauso Vyriausybei, todėl kol nesulaukėme oficialaus jos nutarimo, kad saugu pradėti vykdyti veiklas ikimokyklinėse įstaigose, tol darbai įprasta tvarka nebus atnaujinti, o ugdymas vyks nuotoliniu būdu“, – sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė.

Tėvų forumas: vien priežiūros neužtenka

Savivaldybės kol kas kalba labiau apie priežiūros paslaugą vaikų darželiuose, o ne apie vaikų ugdymą. Tėvų forumo tarybos narė Jolanta Lipkevičienė mano, kad vien priežiūros vaikams neužtenka.

„Vaikai iš esmės namuose užsisėdėję, stambioji motorika nusilpusi, mažiau juda, gamtoje nebuvo, daugiau priprato prie ekranų. Vadinasi, ugdytojai, pas kuriuos bus nuvesti vaikai, turės daugiau dėmesio skirti, kad vaikai grįžtų į kolektyvo darną. Ar pagalvojama, ar pakaks tų darbuotojų, pakaks potencialo suvaldyti visas pasekmes, kurios buvo šalia karantino?

Socialinės, emocinės kompetencijos yra pasilpę, kaip darnoje būti, kaip vaikams padėti išspręsti konfliktus, jų problemas, skaudulius išlydėti, kad jie neparsineštų skaudulių namo, tai priežiūros vien neužtenka, kad nenukristų, neužliptų, tai ar tai bus sveika aplinka? Aš abejoju“, – kalbėjo J. Lipkevičienė.

Ragina neskubėti į darbo vietą

LRT.lt primena, kad premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad nebus skubama rekomenduoti šiuo metu iš namų dirbantiems ar vaikus prižiūrintiems suaugusiems grįžti į darbovietes.

„Dėl išėjimo į darbo rinką savo rekomendacijų tikrai nekeičiame. Jeigu tik įmanoma tęsti darbą nuotoliniu būdu, siūlome tą daryti. To prašome ir biudžetinio, ir nebiudžetinio sektoriaus – jeigu tik įmanoma, palikime nuotolinį darbą“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Darželiai ir mokyklos šalyje uždarytos nuo kovo 16 dienos, kai paskelbtas visuotinis karantinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.