Lietuvoje

2020.04.23 11:40

Skvernelio ir Šapokos akibrokštas Seimo opozicijai – neatėjo atsakyti į klausimus

papildyta Karbauskuo komentaru; atnaujinta 13.19
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.04.23 11:40

Premjero ir finansų ministro atsakymus išgirsti siekusi parlamentinė opozicija nieko nepešė. Ketvirtadienį surengtame neeiliniame Seimo posėdyje dalyvauti atsisakė ne tik Vyriausybės atstovai, bet ir visa valdančioji dauguma.

Ginčas dėl to, ar ketvirtadienį turi vykti plenarinis Seimo posėdis, užvirė jau anksčiau šią savaitę. Seimo seniūnų sueigoje buvo nutarta, kad parlamentas posėdžiauti turėtų tik vieną dieną – antradienį. Tai papiktino opoziciją, kurios teigimu, ketvirtadienio posėdis yra vienintelė proga užduoti klausimus Vyriausybei bei apsvarstyti opozicijai priklausančių politikų teikiamus pasiūlymus.

Nepaisant to, kad posėdžio nutarta nerengti, opozicija surinko parašus ir sušaukė neeilinį Seimo plenarinį posėdį. Tiesa, posėdyje jie ir tebuvo, mat valdantieji ignoravo sušauktą posėdį, o opozicijos klausimų sulaukę premjeras Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka pasirinko į juos neatsakyti ir posėdyje nedalyvauti net nuotoliniu būdu. Tokį savo pasirinkimą jie grindė Vyriausybėje vykstančiu komiteto dėl COVID-19 suvaldymo posėdžiu.

Į klausimus neatsakė, bet Vyriausybės valanda įvyko

Opozicinių frakcijų politikai klausimus premjerui ir finansų ministrui pateikė raštu. Vyriausybės politikų buvo klausiama apie ministrų testavimą dėl koronaviruso, teigiant, kad iš pradžių ministrams buvo atlikti tyrimai, vėliau susigriebta, kad tam esą nėra teisinio pagrindo, o ministras Aurelijus Veryga balandžio 8 d. pakeitė savo sprendimą, numatantį galimybę testuoti valdžios žmones be atskirų simptomų.

Premjero taip pat klausta apie Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, kuri jau keletą mėnesių neturi nuolatinio vadovo. Klausiama, ar premjeras nemano, kad daroma žaloma ir kada ketinama teikti naują kandidatą į ministro pareigas.

Užduotas klausimas ir apie priedus prie atlyginimo, skirtus Sveikatos apsaugos ministerijos politinio pasitikėjimo komandai. Taip pat klausta apie reikalavimą gydytojams papildomai deklaruoti, kokiose vietose jie dirba. Galiausiai, premjero klausta apie Upės gatvės, kurioje jis gyvena asfaltavimą.

Finansų ministro klausta apie ekonomikos skatinimo bei koronaviruso sukeltų pasekmių mažinimo planą, taip apie vadinamąją „milijardo milijonui reformą“, 150 mln. eurų skyrimą kelių remontui ir nepritarimą valstybinio banko idėjai.

Tačiau nei premjeras, nei finansų ministras Seimo posėdyje į šiuos klausimus atsakyti atsisakė. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis plenarinio posėdžio metu perskaitė tiek S. Skvernelio, tiek V. Šapokos atsiųstus raštus, kuriuose nurodoma:

„Atsižvelgiant į tai, kad pagal Seimo statutą <...> Vyriausybės nariui gali pateikiamas raštiškas klausimas dėl ypač svarbios problemos, prašytume patikslinti, į kurį iš šių penkių, raštu Seimo narių pateiktų klausimų, turėtų būti pateiktas atsakymas posėdyje ir kokia ypač svarbi problema keliama.

Kartu atkreipiame dėmesį, kad pagal iš anksto suplanuotą darbotvarkę, tuo pačiu metu, kaip ir Seimo posėdyje atsakymams pateikti numatytas laikas, vyks Vyriausybės COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komiteto, sudaryto Vyriausybės, posėdis. Šio komiteto pasitarimuose svarstomi tiesiogiai su susidariusios situacijos valdymu susiję klausimai ir priimami neatidėliotini sprendimai.“

Tiesa, pagal Seimo posėdžio ketvirtadienio darbotvarkę buvo numatyta Vyriausybės valanda. Ji, kaip ir buvo planuojama, įvyko. Ministrų kabineto nariai į Vyriausybės valandą prisijungė nuotoliniu būdu.

G. Landsbergis: bėgama nuo klausimų

Reaguodamas į tai opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis Seimo posėdyje kalbėjo, kad nei šioje, nei ankstesnėse Seimo kadencijose nėra buvę, kad Vyriausybė ir jos atstovai, kurie kviečiami atsakyti į klausimus, atsisakytų tai daryti.

„Susidaro įspūdis, kad visi tie išvedžiojimai, kad čia nesaugu, kad Seimas turėtų laikytis karantino, paprasčiausiai yra bėgimas nuo atsakymų į klausimus, bėgimas nuo to, kad būtų galimybė išklausyti ekspertus, kurie galbūt ne visada sako patogią tiesą. Panašu, kad geriausia užuovėja tam yra patogios, pačių susikurtos spaudos konferencijos“, – dėstė G. Landsbergis.

Anot jo, į klausimus Vyriausybės atstovams vis tiek reikės. Opozicijos lyderis kalbėjo, kad premjeras ir finansų ministras toliau bus kviečiami atvykti, atsakyti į klausimus, tam opozicija rinks parašus.

Be to, G. Landsbergis kalbėjo, kad yra kuriamas tam tikras precedentas. Pasak jo, atsakyti į klausimus, Seimo nariams surinkus parašus, gali būti kviečiami ne tik Vyriausybės atstovai, bet ir kitų valstybės institucijų vadovai.

„Ne taip seniai tribūnoje stovėjo Valstybės saugumo departamento vadovas, kuris buvo priverstas atsakyti į seriją klausimų, kurią uždavė Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Ateityje, tiek jis, tiek visi kiti pareigūnai galės sakyti, kad „prašom patikslinti, kurie klausimai svarbūs, kitaip aš neateisiu“, – kalbėjo opozicijos lyderis.

Pasak politiko, taip kuriamas nedemokratinis, pažeidžiantis statutą precedentas, kuris kelią grėsmę dėl didelių problemų ateityje. G. Landsbergis kreipėsi į V. Pranckietį su prašymu užtikrinti, kad būtų laikomasi Seimo statuto.

Posėdžio nesušaukė dėl viruso

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis portalui LRT.lt sakė, kad visi klausimai, kuriuos opozicija prašė įtraukti į posėdžio darbotvarkę, į ją buvo įtraukti dar antradienį, tačiau vėliau patys opozicijos politikai panoro juos išbraukti. R. Karbauskis sakė nesuprantantis, kodėl reikėjo taip elgtis ir sakė, kad rengiant posėdį ketvirtadienį yra rizikuojama žmonių sveikata.

„Jie norėjo ketvirtadienio posėdžio bet kokiu būdu, bet kokia kaina, nežiūrint į argumentus, kuriuos mes išdėstėme. Pirmiausia, mes pasakėme, kad per vieną dieną galime įvykdyti abiejų posėdžių darbotvarkę. Antras, pats svarbiausias, argumentas – mes turėsime savaitės tarpą tarp posėdžių, kuris yra užtektinas viruso inkubaciniam laikotarpiui, kad žmogus pradėtų jausti simptomus.

Įsivaizduokite, Seime sėdi 50 Seimo narių, jei jų tarpe atsiras užkrėtimas, į antradienio posėdį jie ateis net nejausdami, kad yra užsikrėtę, nes dar nebus praėjęs inkubacinis laikotarpis“, – kalbėjo R. Karbauskis, pridurdamas, kad rizika kyla ir Seimo kanceliarijos darbuotojams.

Politikas sakė, kad Seimo nariai yra atvykę iš visos Lietuvos regionų, todėl, jei jie užsikrės, užkratą gali išvežti ir į kitus miestus. Anot jo, jei Seimas taps viruso židiniu, Lietuvos pažanga kovoje su virusu grįš keliomis savaitėmis atgal.

„Pusė dienos sugaišta Vyriausybės žeminimui, jei mes būtumėm, to nebūtų. <...> Jei norite tyčiotis iš Vyriausybės, tyčiokitės vieni. <...> Jų elgesys yra neatsakingas, destruktyvus ir kelia riziką kitiems“, – sakė valdančiųjų lyderis. Jis taip pat teigė, kad ketvirtadienio Seimo posėdžio darbotvarkėje nebuvo įtraukti šiuo metu itin svarbūs klausimai.