Lietuvoje

2020.04.23 07:52

Čaplinskas: karantino sąlygų švelninimas logiškas, bet neabejotinai turėsime išaugusį susirgimų skaičių

attnaujinta 08.10
LRT RADIJAS, LRT.lt, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2020.04.23 07:52

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas LRT RADIJUI teigia, kad karantino sąlygų švelninimas yra logiškas sprendimas, tačiau jis neabejoja, kad dėl to išaugs naujų susirgimų skaičius.

„Norėčiau, kad suprastume vieną dalyką, pradėkime nuo to, kam buvo reikalingas karantinas? Pirmiausia tam, kad sustabdytume pirmąją koronaviruso plitimo bangą. Ją sustabdyti reikėjo tam, kad pasiektume du tikslus. Pirmasis tikslas, kad žmonės suprastų, kas tai per liga ir kad reikia keisti savo elgsena, o antras, kad pasiruoštų įvairios tarnybos, bet pirmiausia medikai, tam, kad bus sunkių ligonių. Ką pavyko pasiekti, ne tik tai, kad pasikeitė elgesys ir turime mažiau koronaviruso, bet turime ir gripo, ir kitų užkrečiamų ligų mažiau, tą parodė australų duomenys. Dabar neabejotinai dalis žmonių to nesuprato ir nesielgs saugiai, tai aišku, kad turėsime išaugusį naujų susirgimų skaičių“, – sako S. Čaplinskas.

Jam pritaria ir Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja Jurgita Sejonienė. Ji sako, kad medikams aišku, kad griežtas karantinas ilgiau tęstis negali.

„Neabejotinai, net ne ekonomistui, o medikui aišku, kad toks griežtas karantinas negali tęstis ilgą laiką, kad yra ne tik sveikatos priežiūra, kurią pirmiausia buvo bandoma saugoti nuo tokio didelio smūgio, bet yra ir kitos gyvenimo sritys. Iš tikrųjų, jei ekonomika būtų stipriai paveikta, tai neišeitų į naudą ir tai pačiai sveikatos priežiūrai“, – sako ji.

Medikė pabrėžia, kad karantinas davė gerą efektą.

„Tai tas karantinas, tos griežtos priemonės, kurių buvo imtasi, jos davė labai gerą efektą. Tų pacientų ligoninėse yra, bet jų nėra tiek daug ir nemaža dalis gydosi namuose, bet dabar jau pats laikas galvoti apie kitus efektus, pavyzdžiui, kad tas turi griežtas karantinas turi psichologinį ir psichinį poveikį“, – pabrėžia medikė.

Kai kurias paslaugas pacientams sugrąžinti yra būtina

Būtina sugrąžinti kai kurias dėl karantino sustabdytas paslaugas pacientams, nes dalies jų būklė blogėja, sako medikų atstovai.

„Kai kurias paslaugas sugrąžinti būtina, nes tos lėtinės ligos, kurių gydymas gali būti šiek tiek atidėtas, tai negali būti padaryta amžinai. Ta būklė, ji neženkliai, neženkliai, bet visą laiką blogėja“, – LRT RADIJUI teigia J. Sejonienė.

„Tikrai yra tokių ligų, kurios jau turi būti suvaldytos. Girdime signalų iš kolegų, kad tikrai dalies pacientų būklė, tų lėtinių pacientų būklė, jau yra pablogėjusi dėl tų atidėtų tyrimų, gydymo procedūrų, tai tikrai dalį jų reikia grąžinti“, – kalbėjo ji.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį sakė, jog pirmiausia bus atnaujinamos tos planinių procedūrų grupės, kurias rekomenduos ekspertai.

Pasak jo, tarp tų prioritetinių sričių minimos ligos, kurių išeitys gali būti sudėtingos, sukeliančios negalią, pacientų mirtį.

Planiniai pacientų gydymai, anot ministro, bus organizuojami regioniniu principu.

LRT.lt primena, kad trečiadienį Vyriausybė pritarė antrajam karantino švelninimo etapui. Jau nuo ketvirtadienio atnaujinti veiklą galės parduotuvės, esančios prekybos centruose, o nuo pirmadienio ir lauko kavinės, kai kurie grožio paslaugų tiekėjai, bus galima lankytis golfo, teniso, sporto aikštynuose, lauke esančiuose zoologijos, botanikos soduose, bibliotekose ir muziejuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.