Lietuvoje

2020.04.23 00:00

Trisdešimt devintoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA2020.04.23 00:00

Lietuvoje tęsiasi karantinas. Trečiadienio rytą pranešta, kad šalyje iš viso nustatyti 1398 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Antradienį šalyje patvirtinta 38-a užsikrėtusio asmens mirtis. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID-19 atvejai: 1398; pasveikusių: 357; mirčių: 38.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Nuolat atnaujinami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti galite čia.

– Svarbiausias pastarosios paros naujienas iš viso pasaulio skaitykite čia.

– Trumpai apie koronavirusą COVID-19 galite skaityti čia.

Lietuvoje nustatyta 20 naujų atvejų

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius patvirtino, kad Lietuvoje nustatyta 20 naujų koronaviruso atvejų. Bendras skaičius – 1370. Pasveikusiųjų yra 357 (iš jų 72 medikai).

SAM atstovas taip pat patvirtino, kad pirmadienį ištirtas rekordinis skaičius asmenų – 6040. Pasak jo, susirgimų, pasveikimo ir mirčių skaičiai atspindi realią situaciją Lietuvoje.

„Šiuo metu reanimacijoje turime 17 pacientų, su deguonies kaukėmis 42, stacionare COVID-19 sergančių 147. Vertinant tai, kad Europos ligų kontrolės centras sako, kad apie 20 proc. COVID-19 atvejų yra sunkūs ir iš jų apie 2–3 proc. Yra labia sunkūs, tai, vertinant tą statistiką, kurią mes turime, šiuo metu 1350 nustatytų COVID-19 atvejų, tai būtent ir atitinka tą proporciją“, – aiškino SAM atstovas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Karantinas pratęstas iki gegužės 11 dienos

Vyriausybė trečiadienį nusprendė pratęsti karantiną iki gegužės 11 dienos. Tuo pačiu ministrai sušvelnino jo režimą.

Karantinas šalyje buvo paskelbtas kovo viduryje, tačiau nuožulnėjant susirgimų kreivei, jo sąlygos yra švelninamos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Kitą savaitę prasidės antrasis karantino švelninimo etapas

Vyriausybė pritarė antrajam karantino švelninimo etapui. Jau nuo rytojaus atnaujinti veiklą galės parduotuvės, esančios prekybos centruose, o nuo pirmadienio ir lauko kavinės, kai kurie grožio paslaugų tiekėjai, bus galima lankytis golfo, teniso, sporto aikštynuose, lauke esančiuose zoologijos, botanikos soduose, bibliotekose ir muziejuose.

Praėjusią savaitę atlaisvinusi dalį ekonominių veiklų, trečiadienį Vyriausybė skelbia leisianti jau nuo kitos savaitės savo veiklą pradėti ir kitiems verslams.

Jau nuo rytojaus bus leista parduotuvėms, kurios neturi atskiro įėjimo. Vadinasi, bus leista dirbti ir parduotuvėms, esančioms prekybos centruose. Taip pat nuo rytojaus prekiauti sodinimui skirtais augalais, sėklomis ar trąšomis bus leista ne tik specializuotose vietose, bet ir turgavietėse.

Nuo pirmadienio planuojama leisti veikti kavinėms ar barams, aptarnaujant klientus lauko erdvėse.

Vyriausybė pažymi, kad dėvėti veido kaukes ir toliau bus privaloma, išskyrus tuos atvejus, kada valgoma viešojo maitinimo įstaigose. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Premjeras: dar ne metas atsipalaiduoti

Nuo ketvirtadienio leidus dirbti visoms parduotuvėms, premjeras Saulius Skvernelis ragino gyventojus ir verslą nepamiršti saugumo priemonių, nes turbūt niekam nesinorėtų, kad karantino švelninimo sąlygas tektų atšaukti.

„Noriu priminti, kad karantinas tęsiasi – kaukes dėvėti reikia, parduotuvėse, prekybos centruose yra ypatingas režimas. Kas labai ilgai laukė grožio paslaugų – nuo pirmadienio jos dalinai bus leidžiamos su tam tikrais apribojimais. Noriu, kad po truputį grįžtume į prastą gyvenimą, bet nepamirštume saugumo priemonių“, – sakė jis.

Kadangi nuo pirmadienio, balandžio 27 d. jau galės dirbti restoranai ir kavinės lauke, premjeras sulaukė klausimų, kaip turės būti suteikiamos paslaugos šioje vietose. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Ministras: neblogai tvarkomės su koronaviruso grėsme

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga komentuodamas COVID-19 situaciją Lietuvoje kalbėjo, kad optimistinis ženklas yra tai, kad per praėjusią parą buvo atlikta daugiau nei 6 tūkst. tyrimų, o nustatytas teigiamų testų procentas yra rekordiškai mažas.

Kaip kalbėjo A. Veryga, tik apie 0,3 proc. iš visų antradienį atliktų koronaviruso tyrimų buvo teigiami. Ministras kalbėjo, kad šis rodiklis yra rekordiškai mažas ir iliustruoja, kad Lietuva neblogai tvarkosi su karantino sąlygomis.

„Kol kas mums neblogai sekasi valdyti šitą ligą“, – sakė A. Veryga. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Dėl situacijos Klaipėdos hospise pradėtas ikiteisminis tyrimas

Klaipėdos apygardos prokuratūra trečiadienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo, piktnaudžiavimo ir neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla Klaipėdos hospise.

Pasak prokuratūros, ikiteisminį tyrimą nuspręsta pradėti po to, kai iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento buvo gautas viešosios įstaigos „Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras“, vykdančios veiklą adresu Jūros gatvėje 11, balandžio 19 dienos patikrinimo aktas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Baiminamasi protrūkio senjorų globos namuose

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad šalies senjorų globos namai ėmėsi aukščiausių apsaugos priemonių ir yra atidžiai stebimi, bet protrūkio galimybės ministras neatmeta.

„Yra kasdienė kontrolė, staigi reakcija. Matome, kad koronavirusas iki senelių namų jau artėja, yra vienas, kitas atvejis (...). Už nieką negalime garantuoti, nes darbuotojai įeina į globos namus ir, deja, tas virusas turi besimptomes formas“, –sakė jis. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Dėl mokslo metų spręs pačios mokyklos

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius mano, kad geriausia iki birželio 1 dienos nesiblaškant tęsti nuotolinį mokymą bendrojo ugdymo mokyklose, o kada konkrečiai baigtųsi mokslo metai, spręstų pačios mokyklos. Be to, anot ministro, dvylikokai į klases galėtų grįžti ir anksčiau nei kad aptartąją birželio 1-ąją.

„Iki birželio 1 dienos siūlome dirbti nuotoliniu būdu ramiai, nesiblaškant, o paskui kiekviena mokykla turi savo planą, su steigėju – savivaldybe – suderina mokslo metų pabaigos datą“, – trečiadienį per nuotolinį Švietimo ir mokslo komiteto posėdį sakė A. Monkevičius.

Ministras sakė, kad padėtis švietimo srityje gana kebli, mat kas ketvirtas penktas pedagogas priklauso rizikos grupei. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Parengė rekomendacijas, kaip bendrauti su vaikais apie koronavirusą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė rekomendacijas mokytojams, kaip tinkamai bendrauti su mokiniais apie koronavirusą, rašoma ministerijos pranešime.

Specialistai ragina mokytojus su vaikais ne tik kalbėti apie korononaviruso keliamus iššūkius ir aktualijas, bet ir atkreipti dėmesį į emocinę jų būseną. Taip pat pabrėžiama, kad ir patys mokytojai privalo pasirūpinti savimi: stengtis laikytis dienotvarkės, atskirti darbo ir poilsio režimus, užsiimti maloniomis veiklomis, padedančiomis susidoroti su stresu. Siekiant lengviau įveikiant kylančius iššūkius, patariama bendrauti ir tartis su kolegomis, kitais specialistais. Rekomendacijas skaitykite čia.

Ragina nesitikėti atlyginimų didėjimo

Jeigu karantinas užsitęs ir gegužę, nedarbo lygis turėtų pasiekti 12–14 proc., atlyginimai daugeliui nedidės, o labiausiai paveiktų sektorių darbuotojai turėtų tikėtis net ir mažėjimo. Tokią verslininkų poziciją spaudos konferencijoje išsakė Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) vadovas Valdas Sutkus.

LVK atlikta verslo įmonių apklausa parodė, kad dauguma verslininkų į ateitį žiūri gerokai atsargiau nei anksčiau. Daugiau nei pusė apklaustųjų ketina atsisakyti investicijų. Beveik ketvirtadalis įmonių prognozuoja, kad jų pajamos sumažės 20–30 proc. Dauguma neketina teikti naujų paslaugų ar produktų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvos bankas atnaujina kai kurių paslaugų teikimą

Nuo ketvirtadienio, balandžio 23 dienos, vėl atveriamos Lietuvos banko kasos Vilniuje ir Kaune. Kol kas, kaip praneša bankas, jos veiks tris dienas per savaitę ir teiks tik svarbiausias paslaugas. Norintieji jomis pasinaudoti turės iš anksto registruotis telefonu. Tokį sprendimą priėmė Lietuvos banko valdyba.

Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune nuo ketvirtadienio bus teikiamos šios paslaugos: keičiami litai į eurus (tik banknotai); keičiami susidėvėję ir sugadinti eurai (tik banknotai); priimami ekspertizei eurai ir litai; keičiamos eurų monetos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Pajamas jau gali deklaruoti visi gyventojai

Trečiadienį prasideda antrasis gyventojų pajamų deklaravimo etapas – deklaracijas už 2019 m. pateikti jau gali visi gyventojai. VMI atstovė Stasė Aliukonytė-Šnirienė spaudos konferencijoje tvirtina, kad pirmiausia deklaruoti pajamas turėtų tie, kurie vykdo individualią veiklą. Taip pat žmonės, galintys susigrąžinti pinigus.

S. Aliukonytės-Šnirienės tvirtinimu, VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje jau yra patalpinta 2,3 mln. preliminarių deklaracijų Lietuvos gyventojams. „Praktiškai trys iš keturių jau yra pildytos. Jas nesudėtingai galės pateikti klientai“, – teigia VMI atstovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pilkųjų deklaracijos formų gyventojai nebematys – deklaracijos bus pildomos naudojant deklaracijų vedlį.

„Kas turi deklaruoti? Praktiškai didžioji dalis žmonių yra ta pati, kaip ankstesniais metais, – akcentuoja S. Aliukonytė-Šnirienė. – Pirmiausia, individualią veiklą vykdantys žmonės. Labai gerai, kad jie tai galėjo daryti praėjusią savaitę iki pat šiandienos. Žinoma, jie deklaruos ir toliau.“ Daugiau apie tai skaitykite čia.

Jau galima atidėti mokesčių už patentus ir prekių ženklus mokėjimą

Esant ekstremalioms aplinkybėms jau galima sustabdyti terminus, per kuriuos reikia sumokėti mokesčius už patentų, prekių ženklų, dizaino registravimą, nurodoma pranešime spaudai.

Tokias Teisingumo ministerijos parengtas pataisas priėmė Seimas.

Pramoninės nuosavybės objektų – patentų, prekių ženklų, dizaino – pareiškėjai ir savininkai nuo šiol išvengs finansinių nuostolių ar netgi teisių praradimo. Lietuvoje paskelbus ekstremaliąją situaciją ir karantiną, gali sutrikti įprasta veikla, pavyzdžiui, gali būti praleisti terminai patentų mokesčiams sumokėti. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Numatomos kompensacijos žemdirbiams

Siekiant paskatinti žemės ūkio sektoriaus atsigavimą po koronaviruso krizės, ketinama teikti finansinę paramą ir žemės ūkio produkcijos tiekėjams bei žemdirbiams, ir perdirbėjams. Pastariesiems numatyta skirti 160 mln. eurų, tačiau jie turės įsipareigoti išlaikyti pernykštes žaliavų supirkimo kainas.

Ūkininkai kompensacijų dėl žaliavų kainų smukimo gali tikėtis už balandį ir gegužę, o maždaug nuo birželio parama pasieks perdirbėjus, trečiadienį parlamentiniame Kaimo reikalų komitete pranešė Žemės ūkio ministerijos atstovas Karolis Anužis. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Nemenčinė liks uždaryta iki penktadienio vakaro

Nemenčinė dėl koronaviruso plitimo grėsmės liks uždaryta iki penktadienio vakaro, trečiadienį nusprendė Vyriausybė.

Ministrų kabinetas nusprendė, kad praėjusį ketvirtadienį apribotas atvykimas ir išvykimas iš Nemenčinės bus tęsiamas iki balandžio 24-osios, 24 val. nakties.

Anksčiau svarstyta, kad griežtus ribojimus būtų galima tęsti dar savaitę, tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Vyriausybės posėdyje trečiadienį teigė, kad gyventojai drausmingai laikosi sugriežtinimų, o užkratas iš esmės siejamas tik su įmone „Vilnika“ ir yra suvaldytas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

B kategorijos egzaminų teks palaukti

Trečiadienį Vyriausybė apsisprendė leisti „Regitrai“ vykdyti tiek teorijos, tiek praktinius egzaminus. Apie tai savo feisbuke pranešė premjeras Saulius Skvernelis, tačiau norintiems įgyti B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, dar teks palaukti.

Nors egzaminus įvairių kategorijų vairuojo pažymėjimui įgyti „Regitra“ galės vykdyti nuo balandžio 27-osios, tačiau „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas LRT.lt sakė, kad ketinantiems įgyti teisę vairuoti lengvajį automobilį, egzaminų dar teks palaukti iki kito mėnesio.

„Šią savaitę pradedame vykdyti egzaminus motociklininkams ir būsimiems sunkvežimių vairuotojams. Egzaminus, norintiems įgyti teisę vairuoti lengvuosius automobilius, ketiname pradėti vykdyti nuo gegužės mėnesio, kadangi turime dar tam pasiruošti. Pradžioje pasižiūrėsime, kaip seksis egzaminuoti būsimuosius sunkvežimių vairuotojus, kadangi norinčiųjų įgyti šios kategorijos vairuotojo pažymėjimą mažiau. Tačiau registruotis į pranktinį vairavimo egzaminą bus galima anksčiau“, – tikino S. Šuminas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.